19 август куни Nasdaq фонд биржасида Apple акцияларининг умумий қиймати 2 трлн доллардан ошди. Apple АҚШдаги бундай натижага эришган биринчи, дунёдаги иккинчи компанияга айланди, дея хабар берди vc.ru.
Компания акциялари 1,14 фоизга кўтарилиб, битта акция учун 467,51 долларни ташкил этди. Йил бошидан буён компаниянинг акциялари 59,24 фоизга қимматлади. Тахминан икки йил олдин компаниянинг бозор қиймати 1 трлн долларга етган эди. Июнь ойида компаниянинг капиталлашуви 1,5 трлн долларидан ошди. Amazon, Microsoft и Alphabet компанияларининг қийматлари эса 1 трлн доллардан ошди.
Июль ойида компания директорлар кенгаши томонидан чиқарилган акцияларининг тўртдан бир қисмга бўлинишини тасдиқлади. Бу йўл орқали компания қимматбаҳо қоғозларни сармоядорлар учун янада қулайроқ қилишни хоҳламоқда. Ҳозирда эркин муомалада 4,7 млрдга яқин акция мавжуд.
Apple акцияларининг ўсишига, асосан, ушбу компаниянинг қурилмаларига бўлган доимий талаб туфайли эришилди, дея таъкидлади Wall Street Journal.
Қисқа муддатга бўлсада, 2 трлн долларлик чегарани босиб ўтган биринчи компания Saudi Aramco нефть компанияси бўлган эди. Бу ўтган йилнинг декабрь ойида — акцияларнинг оммавий савдосига қўйилган куннинг эртасига содир бўлган.

Суммарная стоимость акций корпорации Apple на бирже Nasdaq 19 августа превысила 2 трлн долларов. Компания стала первой в США и второй в мире, чья капитализация превысила эту сумму, сообщило издание vc.ru.
Акции компании выросли на 1,14% и стоят 467,51 долларов за штуку. С начала этого года акции компании подорожали на 59,24%. Примерно два года назад компания достигла отметки в 1 трлн долларов. В июне капитализация компании превысила 1,5 трлн, порог в 1 трлн долларов преодолели Amazon, Microsoft и Alphabet.
В июле совет директоров компании утвердил дробление находящихся в обращении акций в соотношении четыре к одному. Так компания хочет сделать бумаги более доступными для инвесторов. В свободном обращении находится около 4,7 млрд акций.
Росту акций Apple способствовал, в частности, стабильный спрос на устройства компании, отметил Wall Street Journal.
Первой компанией, которой удалось, хоть и ненадолго, преодолеть рубеж в 2 трлн долларов, стала саудовская нефтяная компания Saudi Aramco. Это случилось в декабре прошлого года — на следующий день после первичного публичного размещения акций.