Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш ва хавфсизлигини ошириш, экологик осойишталикни таъминлаш, чиқиндиларни қайта ишлаш тизимини такомиллаштириш масалалари бўйича 10 август куни йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтган тадбир бошида давлат раҳбари коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазиятга тўхталиб ўтди. Хусусан, барча ҳудудларда даволаш ўринлари ва тиббий ускуналар сони бир неча баробар кўпайтирилгани, тез тиббий ёрдам ва даволаш сифати яхшилангани натижасида охирги бир ҳафтада мамлакат бўйича коронавирусдан соғайиш кўрсаткичи ошгани қайд этилди.
Фуқаролар ҳаёти ва соғлиғи ҳимоясини янада кучайтирган ҳолда, пандемия шароитида яшаш ва ишлашда давом этиш, карантин талабларини босқичма-босқич юмшатиш муҳимлиги таъкидланди.
Аввалроқ президенти Шавкат Мирзиёев: «Биз карантинни қанча узоқ вақт давом эттирсак, одамларни шунчалик қийнаб қўямиз», — деган эди. Давлат раҳбари ўшанда зудлик билан коронавирус билан касалланган барча беморларни қамраб оладиган даволаш тизимини йўлга қўйиш бўйича топшириқ берганди.
7 август куни эса Сенат раиси Танзила Норбоева карантин чоралари босқичма-босқич бекор қилинишини қайд этиб ўтди. «Аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзи тўғрисидаги кенг тарғибот ишларини кучайтиришимиз, касалликка чалинганларни ишлаб чиқилган протоколлар асосида даволаш билан бирга нормал ҳаётга қайтаришимиз, яъни иқтисодиётимизни ривожлантиришимиз зарур», — дея таъкидлади у.
Эслатиб ўтамиз, Коронавирусга қарши курашиш бўйича республика махсус комиссияси қарори билан 10 июлдан Ўзбекистонда янги карантин чекловлари жорий этилиб, кейинроқ у 15 августга қадар узайтирилган эди. Шу билан бирга, 3 август куни Қашқадарё ва Фарғона вилоятлари, 10 августдан Бухоро вилоятида карантинни енгиллатиш бошланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 августа провел совещание по вопросам укрепления здоровья и безопасности населения, обеспечения экологического благополучия и совершенствования системы сбора и переработки отходов, сообщила пресс-служба главы государства.
В начале мероприятия затронут вопрос противодействия пандемии коронавируса. В частности отмечалось, что в результате значительного расширения коечного фонда и охвата медицинского оборудования, повышения слаженности работы скорой медицинской помощи и лечебных учреждений за последнюю неделю выросли показатели выздоровления от коронавирусной инфекции.
Подчеркнуто, что важно продолжать жить и работать в условиях пандемии, не ослабляя внимания защите жизни и здоровья граждан, поэтапно смягчать требования карантина.
«Мы объявляли, что карантин до 15 августа. [Ограничения] в каких сферах мы должны смягчить, в каких сферах мы должны еще подождать. Нужно своевременно провести все карантинные мероприятия — и экономика должна работать, и безопасность должна быть обеспечена. Пандемия показывает все наши недостатки, заставляет нас делать выводы», — заявил президент.
Ранее Шавкат Мирзиёев заявил, что «чем дольше будем сохранять карантин, тем больше будем мучить людей». Глава государства тогда поручил срочно развернуть систему лечения, которая охватит всех пациентов с коронавирусом.
7 августа председатель Сената Танзила Нарбаева отметила, что карантинные меры теперь будут поэтапно отменяться. «Нам необходимо усилить пропаганду здорового образа жизни среди населения и вместе с лечением заразившихся пациентов вернуться к нормальной жизни, то есть развивать нашу экономику», — заявила она.
Член штаба по борьбе с COVID-19, профессор Хабибулла Акилов указал, что система здравоохранения готова к потенциальному росту числа больных в случае смягчения карантинных мер.
Решением Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом с 10 июля в Узбекистане введены новые карантинные ограничения, которые продлены до 15 августа. При этом в Кашкадарьинской и Ферганской областях с 3 августа, а в Бухарской области — с 10 августа — начали смягчать карантин.