2020 йилнинг январь-июнь ойларида Ўзбекистон ФҲДЁ органлари томонидан 75,5 минг никоҳ рўйхатга олиниб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан мос равишда 27,5% ва 20% пастроқ кўрсаткич қайд этилди. Давлат статистика қўмитаси ҳисоботида бу ҳақда сўз боради.
Маълумот учун: 2017 йилнинг биринчи ярмида 96,4 мингта никоҳ қайд этилган. Манба: Статистика қўмитаси.
Мамлакат бўйича 1000 аҳолига нисбатан никоҳ тузиш коэффициенти 4,5 промиллени (2019 йилнинг биринчи ярмида 6,3 промилле) ташкил этди.
Ҳудудлар бўйича энг юқори никоҳ коэффициенти Хоразм (6,4 промилле), Қорақалпоғистон Республикаси (5,2) Сирдарё (5,1) Сурхондарё (4,9) вилоятларида кузатилган бўлса, энг кам никоҳ тузиш коэффициенти Наманган (3,6), Самарқанд (3,7), Навоий (3,8) ва Жиззах (4,2) вилоятларида қайд этилди.
Маълумот учун: 2017 йилнинг биринчи ярмида 15,6 мингта ажралиш қайд этилган. Манба: Статистика қўмитаси.
Январь-июнь ойларида ФҲДЁ органлари томонидан 12,8 мингта ёки 2019 йилнинг шу даврига (16 мингта) нисбатан 20 фоиз камроқ никоҳдан ажралишлар қайд этилган бўлиб, мос равишда 1000 аҳолига нисбатан никоҳдан ажралиш коэффициенти 0,8 промиллени (бир йил олдин — 1 промилле) ташкил этди.
Ҳудудлар бўйича энг юқори никоҳдан ажрашганлар коэффициенти Тошкент шаҳри (1,3 промилле), Сирдарё (1,2 промилле), Андижон (1,0 промилле) ва Навоий (0,9 промилле) вилоятларида, энг кам никоҳдан ажрашганлар коэффициенти эса Қорақалпоғистон Республикаси (0,5 промилле), Қашқадарё (0,5 промилле), Хоразм (0,5 промилле) ва Сурхондарё (0,6 промилле) вилоятларида кузатилди.
Манба: Статистика қўмитаси.
Дастлабки маълумотларга асосан, республикада жами ажралишларнинг 52,9% и фарзандсизлар, 27,5% и битта фарзанд билан ва 19,6% и икки ва ундан ортиқ фарзанд билан ажрашганлар ҳиссасига тўғри келмоқда.
Статистик маълумотларга кўра, оилада фарзандлар қанча кўп бўлса, ажралиш хавфи шунчалик камаяди. Бухоро вилояти ва Қорақалпоғистон Республикаси эса бундан мустасно. Бухоро вилоятида битта болали оилаларда ажралиш (37,5%), боласи бўлмаган никоҳларга қараганда (34,9%) кўпроқ бўлди. Икки ёки ундан кўп болали оилалар фақат 27,6% ҳолларда ажрашдилар. Қорақалпоғистонда 30,6% ҳолларда болаларсиз никоҳлар бузилган, битта бола билан — 41,1%, икки ва ундан ортиқ болалари билан эса — 28,3%.

В январе-июне 2020 года органы ЗАГС Узбекистана зарегистрировали 75,5 тысяч браков, что на 28,7 тысяч, или 27,5% меньше, чем за тот же период прошлого года (104,2 тысяч), следует из данных Государственного комитета по статистике.
Для справки: в первом полугодии 2017 года было заключено 96,4 тысячи браков. Источник: Госкомстат.
По стране коэффициент брачности на 1000 населения составил 4,5 промилле (против 6,3 промилле в первом полугодии 2019 года).
По регионам самый высокий коэффициент брачности был отмечен в Хорезмской области (6,4 промилле), Каракалпакстане (5,2), Сырдарьинской (5,1) и Сурхандарьинской (4,9) областях. Самый низкий коэффициент — в Наманганской (3,6), Самаркандской (3,7), Навоийской (3,8) и Джизакской (4,2) областях.
Для справки: в первой половине 2017 года было 15,6 тысяч разводов. Источник: Госкомстат.
За минувшие полгода зарегистрировано 12,8 тысяч разводов, что на 3200, или 20% меньше показателя за январь-июнь 2019 года (16 тысяч). По стране коэффициент разводимости на 1000 населения составил 0,8 промилле (против 1 промилле годом ранее).
По регионам за полугодие самый высокий уровень разводов наблюдался в Ташкенте (1,3 промилле), Сырдарьинской (1,2), Андижанской (1,0) и Навоийской (0,9) областях. Самый низкий уровень — в Каракалпакстане (0,5), Кашкадарьинской (0,5), Хорезмской (0,5) и Сурхандарьинской (0,6) областях.
По предварительным данным, от общего числа разводов 52,9% составляют пары без детей (6771 пара), 27,5% — с одним ребенком (3520 пар) и 19,6% — с двумя детьми и более (2509 пар).
Статистически чем больше детей заводит семья, тем ниже риск развода. Исключение — Бухарская область и Каракалпакстан. В Бухарской области в семьях с одним ребенком (37,5%) было больше разводов, чем в браках без детей (34,9%). Семьи с двумя и более детьми разводились только в 27,6% случаев. В Каракалпакстане браки без детей распались в 30,6% случаев, с одним ребенком — 41,1%, с двумя и более детьми — 28,3%.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на встрече с молодежью в школе имени Мухаммада аль-Хорезми в конце декабря, подверг критике ответственных руководителей за высокий уровень разводов в стране. За 11 месяцев 2019 года было зарегистрировано 277,4 тысячи браков, число разводов составило свыше 28,7 тысячи. Президент назвал эту ситуацию «неприятной».
В марте этого года глава государства еще раз затронул вопрос разводов и выразил сожаление, что такие серьезные последствия происходят по мелким бытовым причинам и указал, что нужно изучать и положительно разрешать ситуации в проблемных семьях. Президент рекомендовал организовать при махаллях краткосрочные курсы по подготовке к семейной жизни, закрепить за ними психологов, авторитетных представителей старшего поколения и проводить конкурс «Образцовая семья».