Ўзбекистон Марказий банки ва Россия Марказий банки ўртасида компьютер ҳужумларига қарши курашиш бўйича ўзаро англашув меморандуми имзоланди. Бу ҳақда Ўзбекистон МБ матбуот хизмати хабар қилди.
Ҳужжат компьютер ҳужумларининг олдини олиш ва аниқлаш, уларни бартараф этиш учун шарт-шароитлар яратиш ва томонларнинг ахборот хавфсизлиги даражасини оширишга қаратилган икки мамлакат марказий банкларининг ўзаро ҳамкорлигини кўзда тутади.
Қайд этилишича, компьютер ҳужумларига қарши курашиш бўйича ҳамкорлик банк тизимида ахборот хавфсизлигининг таҳдиди юзасидан прогнозларни ишлаб чиқиш ва огоҳлантириш стратегияларининг самарадорлигини ошириш, компьютер ҳужумларининг сабабларини аниқлаш, уларга муносабат билдириш ва оқибатларини бартараф этиш билан боғлиқ бошқа вазифаларни амалиётга татбиқ этиш имконини беради.

Центральные банки Узбекистана и России подписали меморандум о взаимопонимании по вопросу противодействия компьютерным атакам, сообщила пресс-служба узбекистанского ЦБ.
Документ предусматривает организацию взаимодействия центральных банков двух стран, направленного на предупреждение и выявление компьютерных атак в банковских телекоммуникационных системах, создание условий для их пресечения и повышение уровня информационной безопасности сторон.
«Сотрудничество в сфере противодействия компьютерным атакам будет способствовать разработке прогнозов угроз информационной безопасности в банковской системе и повышению эффективности предупреждающих стратегий, выявлению причин компьютерных атак, реагированию на них и выполнению других задач, связанных с устранением их последствий», — добавили в Центробанке.