Жўқорғи Кенгес раиси ва сенатор Муса Ерниязов ўлими ҳақидаги хабарни перепост қилишгани учун Қорақалпоғистондаги учта ОАВ Makan.uz, Kruz.uz ва Kar24.uz бош муҳаррирлари кечаси прокуратурага чақирилган. «Газета.uz» ушбу сайт раҳбарлари билан боғланиб вазиятга ойдинлик киритди.
25 июль куни Telegram каналларда Repost.uz сайтида Муса Ерниязов ўлими ҳақида чиқарилган хабарлар тарқала бошлади. Хабар 20 июль санаси билан чиқарилган ва сайт бош саҳифасида йўқ эди. Янгиликни бир нечта блогерлар ўз каналларида эълон қилишди, ҳамда Makan.uz ва Kruz.uz таҳририятлари Telegram каналларида ушбу хабар чиқарилди. Kar24.uz ўз каналида хабарни инкор қилган.
Бир оз вақтдан кейин Repost.uz сайт бузилганлиги сабабли ушбу нотўғри хабар жойлаштирилгани ҳақида раддия берди. Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси ва Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳам сенатор ўлими ҳақидаги хабарларни инкор этди.
«Бизда Муса Ерниязов кунига 2−3 марта „ўлади“»
Лолагул Қаллиханова.
Makan.uz таъсисчиси ва бош муҳаррири Лолагул Қаллиханова «Газета.uz» мухбирига Муса Ерниязов ўлими ҳақидаги Repost.uz хабарини танишидан олганлигини айтди.
«Бизда 5 июлдан бошлаб Муса Ерниязов кунига 2−3 марта „ўлади“. Ўзи Қорақалпоғистондаги коронавирус билан боғлиқ ўлимлар ҳақида Тошкентда хабар беришади, чунки бизда журналистлар учун маълумот йўқ. Мен бу таҳририят хабарига ишондим, уларда информатор бордир деган ўйга бордим, хабарни ўз каналимда эълон қилиб, охирида манбани кўрсатдим», — дейди у.
«Кейин мен Repost.uz сайтидаги хабар 20 июлдан эканлигига эътибор бердим. Санани кўрдим, скриншот қилдим ва чиқардим. Матнда мен Жўқорғи Кенгес матбуот хизматини аниқлик киритишни ҳам сўраганман», — таъкидлайди Лолагул Каллыханова
Telegram-бот орқали хабар ўчирилгани ҳақида маълумот келганда, у яна скриншот қилади ва ўз каналида эълон қилади. Тез орада Repost.uz ва Жўқорғи Кенгесдан раддия чиқди.
Журналист сўзларига кўра у ётишидан олдин Kruz.uz бош муҳаррири Искандар Юсупов унга телефон қилган, ва унинг уйига одамлар келиб, Муса Ерниязов иши бўйича бўлинмага ўтишни сўрашган. «Менга бундан олдин иккита нотаниш номердан телефон қилишган эди, мен кеч бўлгани учун жавоб бермадим. Суҳбат давомида у кетаётганлигини айтди. Мен улар Нукус шаҳар милиция бўлимига боришяпти деб ўйладим, ва эртага боришга қарор қилиб, ухлашга ётмоқчи бўлдим», — деди Лолагул Каллыханова.
Makan.uz раҳбари уни прокуратурага олиб кетиш учун уйига ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг 6 та автомобили келганини айтди.
«Искандар билан гаплашганимдан 10 дақиқа ўтмай, уйимиз олдида 6 та автомобиль пайдо бўлди — Damas ва бешта енгил машина. Мен қўрқмаслигим учун ходимлар орасида қиз ҳам бор эди, шекилли. Машиналарда яшил, кўк ва фуқаролик формаларида кўплаб эркаклар бор эди. Мен ўз хонамга кийиниш учун ўтдим. Шунда менга таниш блогер телефон қилиб қолди. Мен унга мени машиналарда олиб кетишмоқчи бўлаётганликларини айтдим. Мен жуда қўрқиб қолгандим, чунки бундан олдин ҳаётимда бунақа нарсага дуч келмаганман. Кейин ички ишлар органлари ва прокуратура ходимлари уйимизга оёқ кийимида бостириб киришди, хонамга келишди ва фуқаролик кийимидаги қиз қўлимдан телефонимни юлиб олди», — айтиб беради у.
Журналист ходимлардан ҳеч бири ўзини таништирмаганиника ва гувоҳнома кўрсатмаганини айтди. Лекин уни прокуратурага олиб бориш учун ҳеч ким куч ишлатмаган (телефонни олиб қўйишдан ташқари). Унинг сўзларига кўра, уни Азиз исмли терговчи сўроқ қилган ва у маълумотни нима учун аниқлаштирмаганини сўраган.
Лолагул Қаллиханова 5 июль куни Makan.uz Жўқорғи Кенгес матбуот котиби Байрам Айтмуратовнинг Муса Ерниязов коронавирус билан оғриганлиги ҳақидаги раддиясини берганини айтди. Лекин 17 июль куни президентнинг ўзи видеоселекторда Муса Ерниязов аҳволи ҳақида маълум қилди, кечга яқин эса Соғлиқни сақлаш вазирлиги у коронавирус билан зарарланганини тасдиқлайди (Газета.uz 2 июль куни бу хабарни тасдиқлаш учун ҳаракат қилган, лекин коронавирусга қарши курашиш бўйича Нукус штаби, Корақалпоғистон соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Жўқорғи Кенгесда ушбу хабар ҳақиқатга яқин эмас дейилган).
«Шунда Жўқорғи Кенгес матбуот котибига ишончим қолмади. Фейк хабар фейклигича қолди — мен ўқувчиларим олдида дискредитация қилиндим… Мен Қорақалпоғистонда коронавирус билан боғлиқ ўлимлар ҳақида кўп янгилик бердим. Менга турли хил манбалардан акаси, опаси, турмуш ўртоғи, тез ёрдам ҳайдовчисининг ўлими ҳақидаги хабарлар келиб тушади. Раҳбарлар ҳам вафот этяпти. Яқинда Қорақалпоғистон телерадиокомпанияси директори Бахытбек Ельманов ҳам коронавирусдан вафот этди. Корақалпоғистон вазирлар кенгаши бу ҳақдаги хабарни яширди», — дейди у.
Журналист Қорақалпоғистонда маълумот тарқатиш «қаттиқ чекланганини» таъкидлади.
«Бизда шунча нотўғри хабар кўпки, улар қорақалпоқ тилида чиққани учун, ўзбек тилидаги ўқувчилар буни билмайди. Қорақалпоғистонда ахборот жуда чекланган. Коронавирусдан ўлимлар бўйича расмий статистикага ҳам ишониш керак эмас. Қўшнимизнинг эри қабристонда гўрков бўлиб ишлайди. Унинг ишида тушлик қилиш учун вақт йўқ. COVID-19 дан кўплаб одамлар ўляпти, лекин ҳаммага пневмония ташхиси ёзишяпти. Шунинг учун мен буни матбуот хизматидан аниқлаштириб ўтирмадим», — таъкидлади у.
Лолагул Қаллиханова манбаси Repost.uz ҳисобланган хабарни эълон қилгани учун жавоб бериши керакмас деб ҳисоблайди.
«Мендан телефонимни очишни сўрашди ва икки нафар гувоҳ олдида уни конвертга жойлашди. Нега менинг телефонимни олиб қўймоқчи бўлишди? Мен Муса Ерниязов ўлими ҳақидаги хабарни Telegramдан олдим. Мени қўлга олишганида, бошқа блогер Makan.uz журналисти ва бошқаларни прокуратурага олиб кетишди дея хабар берди. Шундан сўнг менга хабарни юборган одам уни ўчирди. Мен маълумотни Repost.uz сайтидаги янгиликни очиб берганлигимни айтдим. Лекин у Telegram нинг ички браузеридан очиларди, кириш тарихи сақланадиган Google Chrome дан эмас. Шунинг учун Telegram тарихида бу сақланмаган. Шу сабабли менинг телефонимни тушунадиган мутахассис текшириши учун олиб қўйишди», — дейди бош муҳаррир.
У ҳамкасбларини прокуратурада кўрмаганлигини, лекин 28 ёки 29-хонада сўроқ қилинган Искандар Юсуповнинг, Kar24.uzдан бўлган 27-хонадаги Кумар Бегниязованинг овозларини эшитганлигини айтди. У билан суҳбат 23−24 хонада бўлиб ўтган.
«Мен буларни блокнотимга ёзиб қўйдим. Лекин мендан уни тортиб олишди ва ўша варақларни юлиб ташлашди, кетаётганимда блокнотни қайтариб беришди», — таъкидлайди у.
Журналист прокуратурага унинг кейинги хабарлари ўчирилмаслигини маълум қилади, чунки Makan.uz расман рўйхатдан ўтган ва рўйхатдан ўтганлик тўғрисидаги гувоҳномага эга. «Улар менинг ишимга аралашишга ҳаққи йўқ», — деди у.
Лолагул Қаллиханова унинг телефонини олиб қўйишдан сабаб, COVID-19 беморларининг ўлими ҳақидаги хабарларни юборган информаторларни топиш учун олиб қўйилган деб гумон қилади.
«Шунинг учун телефонни қўлимдан юлиб олишгандир, мен уларнинг контактларини ўчиришмдан олдин», — дейди журналист.
Makan.uz раҳбари прокуратурага ариза бермоқчи эмас, чунки «уни маҳаллий каналга чиқариб, узр сўрашга мажбур қилишларини» хоҳламайди.
«Мен улар олдида унчалик паст кетмоқчимасман… Мен сиёсатга қарши бораётган оппозиционер эмасманку. Мен барибир давлат органлари билан ишлашим керак… Мен ҳамма нарсага тайёрман, чунки мен ҳақ йўлдан бораяпман, нима бўлиши мумкинлигини биламан», — деди у.
Журналист прокуратурада тўрт соат ўтказиб, эрталаб 4:00да уйга қайтганини айтди.
«Мендан телефон ва ноутбукни олиб келишни сўрашди, қаршилик кўрсатмаслигимни айтишди»
Kruz.uz бош муҳаррири Искандар Юсупов «Газета.uz» билан суҳбатда Муса Ерниязов ўлими ҳақидаги хабарни биринчи бўлиб Makan.uz Telegram канали Repost.uz га ҳавола кўрсатиб чиқарганини айтди. Журналист ҳам ушбу хабарни беришга қарор қилган — у хабар 20 июлдан эканини кўрсатган ва Жўқорғи Кенгес матбуот хизматидан аниқлик киритишни матнда сўраган.
«Чунки Repost.uz ва Makan.uz хабарларидан кейин миш-мишлар бошланди. Кейин кўплар бизга савол билан чиқишни бошлади. Кейинроқ биз Муса Ерниязов тириклиги ҳақида хабарни бердик, Kun.uz журналисти Алишер Рўзиохунов Telegram каналига асосланиб. Жўқорғи Кенгес матбуот котиби билан ҳам гаплашдим, у ҳам хабарни рад этди. Кейин Repost.uz хакерлар ҳужумига учраганини маълум қилди. Биз буни ҳам эълон қилдик», — дейди у.
Искандар Юсупов ҳам ярим тундан кейин прокуратурага чақирилган.
«Бизга ИИВ ходими деб ўзини таништирган одам телефон қилди ва хабарлар юзасидан ҳаммани прокуратурага йиғишаётганини маълум қилди. Мени машинада олиб кетишларини айтишди. Мен чиқдим ва ярим тундан кейин мени олиб кетишди. Мендан нега бунақа қилганимизни сўрашди. Биз аниқлик киритишни сўраб, хабарни берганимизни айтдим. Кечаси соат бирга яқин мендан тушунтириш хати олишди», — таъкидлайди журналист.
Kruz.uz раҳбари прокуратурада 3,5 соат бўлганини ва уйга соат 3:30 ларда қайтганини айтади.
«Мен телефон ва ноутбукним уйда қолдирган эдим. Уларни олиб келишимни, бу уларга кераклигини ва қаршилик кўрсатмаслигимни сўрашди. Мен уйга техника учун бориб келдим. Ноутбукда нима бўлса, телефонда ҳам борлигини айтиб, фақат телефонни олиб қўйишларини айтдим. Лекин улар ноутбукни ҳам олиб қўйишларини айтишди. Фақат менда шундай бўлди — Makan.uz ва Kar24.uz да фақат телефонларини олиб қўйишди», — таъкидлайди у.
Унинг сўзларига кўра, телефонни гувоҳлар олдида конвертга қўйишган ва унинг олдида очишга ваъда беришган.
«Менга телефоним конвертдалигини, мендан ташқари ҳеч ким уни очмаслигини ва менинг олдимда уни текширишларини айтишди. Лекин компьютер учун конверт беришмади, шундай қолаверсин дейишди. Унга қандайдир маълумот киргизмасликларига ким кафолат бера олади? Мен уларга ишонмаслигимни ва компьютерни олишимни айтдим. Кейин улар қандайдир қоғоз топиб, скотч билан ўраб чиқишди. Улар телефон ва ноутбук фақат менинг олдимда очилишига ваъда беришди. Қўлимга ҳеч қандай ҳужжат ёки маълумотнома беришмади, лекин буларнинг барчаси гувоҳлар олдида расмийлаштирилаётганини айтишди», — дейди Искандар Юсупов.
Журналист биринчи марта прокуратурага чақирилганини, бундан олдин бунақа бўлмаганини айтди: «Олдин бунақаси бўлмаган. Аслида соат 22:00 дан 6:00 гача сўроқ учун чақиришмаслиги керак».
«Биз хабарни чиқармадик, лекин бизни чақиришгани ғалати бўлди»
Kar24.uz бош муҳаррири Кумар Бегниязова Муса Ерниязов ўлими ҳақида тарқатилган хабарни олганини, лекин Repost.uz янглилигини бермаганлигини айтди. Журналист маълумотни Жўқорғи Кенгес матбуот котибидан аниқлаштирган ва раддия олган, кейин эса Ўзбекистон ССВ ва Жўқорғи Кенгес матбуот хизматлари расмий изоҳлари бўлган.
«Кейин 00:30 атрофида прокуратурадан телефон қилишди ва бир нечта саволлари борлигини, тушунтириш хати ёзиш кераклигини айтишди. Мен яхши дедим, чунки Муса Ерниязов ўлими ҳақида ёзмаган эдим ва бунга жавоб бера олишимни билардим. Прокуратурага шахсий машинамда ҳамроҳликда бордим, мени олиб кетишмади. Терговчи савол бериб, жавобларни компьютерга киргизди. Кейин икки нафар гувоҳ олдида протокол тузишди. Мен шовқин кўтардим, чунки биз айбланувчими ёки гумонланувчими, кимнидир ўлдирдикми тушунмас эдим. Кейин телефонни текширишлари кераклигини тушунтиришди. Гувоҳлар иштирокида сайтни ҳам текширишди. Соат 3:00 атрофида мен уйга қайтдим», — дейди у.
Кумар Бегниязова унинг телефонини олиб қўйишмаганини айтди.
«Мени кечаси чақирганликларига жаҳлим чиқди ва болам билан боришимга тўғри келди. Биз хабарни эълон қилмаган бўлсак ҳам, бизни чақиришганлиги ғалати бўлади», — дейди журналист.
У Kar24.uz ни Муса Ерниязов ўлими ҳақида хабар берган бошқа Telegram канал «Қарақалпақ 24» билан адаштирган бўлишлари мумкинлигини айтди.
Кумар Бегниязова прокуратурага сўроқ учун ярим тундан кейин нега чақиришганини ва чақиришганликлари сабабини тушунтиришмаганини, ҳамда Repost.uz нинг нотўғри хабари учун бошқалар нега жавобгар бўлиши кераклигини ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидан тушунтириб беришни талаб қилмоқда. Бундан ташқари, у Repost.uz ҳақиқатда ҳам хакерлик ҳужумига учраган ёки йўқлигини текширишни сўради.
Прокуратура
Қорақалпоғистон прокуратураси таҳририятлар муҳаррирлари прокуратурага чақирилганини тасдиқлади.
«Биласизки, ҳар қандай ёлғон хабар тарқатиш учун жавобгарлик бор. Ёлғон хабарни қорақалпоқ тилига ўгириб, Telegram каналларда жойлаган сайтлар муҳаррирлари прокуратурага чақирилди. Улар билан профилактик суҳбат олиб борилди», — дейилади хабарда.
Идора тергов ишлари бораётганини маълум қилди.
«Газета.uz» ушбу вазият юзасидан Ўзбекистон Бош прокуратурасидан изоҳ сўради.
Мақола ёзилаётган вақтда Makan.uz блогер Шухрат Саидахмадов ҳам Нукус ИИБсига Муса Ерниязов ўлимига боғлиқ хабарлар учун 26 июль куни соат 18:00 атрофида чақирилганини маълум қилди. Унинг ҳам телефон ва ноутбуклари олиб қўйилган. Блогер тушунтириш хати ёзган.
Президент ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида масалани ўрганишаётганликларини маълум қилишди.

Главные редакторы каракалпакских изданий Makan.uz, Kruz.uz и Kar24.uz были вызваны в прокуратуру после перепечатки новости Repost.uz о смерти председателя Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, зампредседателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Мусы Ерниязова, который в настоящее время проходит лечение от коронавируса. «Газета.uz» связалась с руководителями сайтов и попыталась разобраться в ситуации.
В субботу (25 июля) вечером в Telegram начала распространяться ссылка на новость сайта Repost.uz о смерти Мусы Ерниязова. Новость была датирована 20 июля, и на главной странице сайта ее не было. Новость перепечатали некоторые блогеры, а также Telegram-каналы изданий Makan.uz и Kruz.uz. Сайт Kar24.uz в своем канале дал опровержение.
Через некоторое время Repost.uz сообщил, что «в результате взлома административной панели была опубликована недостоверная информация». Пресс-службы Жокаргы Кенеса Каракалпакстана и Министерства здравоохранения Узбекистана также опровергли смерть сенатора.
«У нас Муса Ерниязов „умирает“ 2−3 раза за день»
Лолагул Каллыханова.
Учредитель и главный редактор сайта Makan.uz Лолагул Каллыханова в беседе с корреспондентом «Газеты.uz» сообщила, что получила новость Repost.uz о смерти Мусы Ерниязова от своего знакомого.
«У нас с 5 июля Муса Ерниязов „умирает“ 2−3 раза за день. При этом о смертях от коронавируса в Каракалпакстане первыми сообщают в Ташкенте, поскольку у нас для журналистов нет доступа. Я доверилась новости этого издания, подумала, что у них наверняка есть информатор, взяла новость и опубликовала у себя на канале, указав ссылку в конце», — рассказала она.
«Потом я обратила внимание, что новость на Repost.uz датирована 20 июля. Я выделила эту дату, сделала скриншот и опубликовала. В тексте я также просила пресс-службу Жокаргы Кенеса внести ясность в эту информацию», — отметила Лолагул Каллыханова.
После получения в Telegram-бот информации о том, что новость удалена, она снова сделала скриншот и опубликовала это в канале. Вскоре последовали опровержения от Repost.uz и Жокаргы Кенеса.
По словам журналистки, «вся эта ситуация происходила с 22:30 до полуночи. Когда я только собиралась лечь спать, мне позвонил главный редактор Kruz.uz Искандар Юсупов и сообщил, что к нему пришли люди и просят его пройти в участок по делу Мусы Ерниязова… А мне до этого звонили с двух неизвестных номеров, но я не ответила из-за того, что уже полночь. Во время разговора он сказал, что уходит. Я подумала, что они идут в Нукусское городское отделение милиции, и собиралась идти туда уже завтра, ожидая повестку», — сказала Лолагул Каллыханова.
Руководитель Makan.uz сообщила, что к ее дому подъехали шесть автомобилей правоохранительных органов, чтобы забрать ее в прокуратуру.
«Наш двор устроен так, что с одной стороны дороги у нас старый дом, с другой — новый. Я спала на тапчане в старом доме. Не прошло 10 минут после звонка Искандара, как у ворот появились шесть автомобилей — Damas и пять легковых машин. Видимо, чтобы я не испугалась, среди сотрудников была и девушка. В машинах было очень много мужчин в зеленой, синей, гражданской формах. Я прошла в свою комнату, чтобы переодеться. В это время мне позвонил знакомый блогер. Я рассказала ему, что меня пытаются вот так забрать на машинах. Я была напугана, поскольку до этого в жизни мне не приходилось с таким сталкиваться. Потом сотрудники ОВД и прокуратуры ворвались в наш дом в обуви, зашли в мою комнату и девушка в гражданской форме вырвала из моих рук телефон», — рассказала она.
Журналистка отмечает, что никто из сотрудников не представился и не предъявил удостоверение. При этом никто не применял силу (не считая изъятия телефона), чтобы отвезти ее в прокуратуру. По ее словам, допрос вел следователь по имени Азиз, который спросил, почему она не уточнила информацию перед публикацией.
Лолагул Каллыханова объяснила, что 5 июля Makan.uz давал опровержение пресс-секретаря Жокаргы Кенеса Байрама Айтмуратова о заражении Мусы Ерниязова коронавирусом. Но 17 июля на видеоселекторном совещании президент сам сообщил о состоянии Мусы Ерниязова, а ближе к вечеру Министерство здравоохранения подтвердило информацию о заражении коронавирусом («Газета.uz» 2 июля также пыталась получить подтверждение этого, но в Нукусском штабе по борьбе с коронавирусом, Министерстве здравоохранения Каракалпакстана и в Жокаргы Кенесе заявляли, что информация не соответствуют действительности).
«Тогда у меня уже не осталось доверия к пресс-секретарю Жокаргы Кенеса. Фейковая новость оказалась фейком — это дискредитировало меня перед читателями… Я написала много новостей о смерти пациентов с коронавирусом в Каракалпакстане. Ко мне поступает информация от источников с сообщениями о смерти брата, сестры, супруга, водителя скорой помощи. Умирают и руководители. Недавно от коронавируса умер директор телерадиокомпании Каракалпакстана Бахытбек Ельманов. Совет Министров Каракалпакстана скрыл информацию об этом», — рассказала она.
Журналистка заявила, что распространение информации в Каракалпакстане «жестко ограничивается».
«У нас так много неправды, из-за того, что это выходит на каракалпакском, узбекский сегмент не знает об этом. Информация в Каракалпакстане жестко ограничивается. Официальной статистике смертности от коронавируса тоже нельзя доверять. Супруг нашей соседки работает могильщиком на кладбище. У него на работе нет времени, чтобы пообедать. Умирает много людей от COVID-19, но всем пишут диагноз пневмония. Поэтому я не стала уточнять это у пресс-службы», — заявила она.
Лолагул Каллыханова считает, что не несет ответственности за публикацию информации, источником которой является Repost.uz.
«Меня попросили разблокировать телефон и при двух свидетелях провели акт сверки и упаковали его в конверт. Почему у меня хотели изъять телефон? Я получила информацию о смерти Мусы Ерниязова через Telegram. Когда меня задержали, другой блогер сразу сообщил, что журналистку Makan.uz и других забрали в прокуратуру. После этого тот человек, отправивший мне информацию, удалил ее. Я сообщила, что дала информацию, открыв новость на сайте Repost.uz. Но она открывалась через внутренний браузер Telegram, а не в Google Chrome, где сохраняется история посещений. Поэтому в истории Telegram это не сохранилось. По этой причине забрали мой телефон, чтобы его проверил специалист, которые разбирается в том», — сказала главный редактор.
Она утверждает, что не видела коллег в прокуратуре, но слышала голос Искандара Юсупова, которого допрашивали в 28-м или 29-м кабинете, а Кумар Бегниязову из Kar24.uz — в 27-м. С ней лично беседовали в 23−24-м кабинете.
«Я записала это у себя в блокноте. Но у меня забрали его и вырвали эти листы, а когда уходила, вернули блокнот», — сообщила она.
Журналистка предупредила прокуратуру, что ее дальнейшие публикации не могут быть удалены, поскольку сайт Makan.uz зарегистрирован официально и имеет свидетельство о регистрации. «Они не имеют права вмешиваться в мою работу», — подчеркнула она.
Лолагул Каллыханова предполагает, что ее телефон был изъят, чтобы вычислить информаторов, которые присылали информацию о погибших пациентах с COVID-19.
«Поэтому, мне кажется, у меня выхватили телефон, чтобы я не успела удалить их контакты», — считает журналистка.
Глава Makan.uz не намерена подавать заявление в прокуратуру, поскольку не хочет, чтобы «ее вывели и заставили публично извиниться через местный телеканал».
«Я не хочу опускаться так низко перед ними… Я же не оппозиционер, который идет против политики. Мне все равно нужно работать с государственными органами… Я готова ко всему, так как ступила на путь правды, я знаю, что может произойти», — сказала она.
Журналистка отмечает, что провела в прокуратуре четыре часа и вернулась домой к 4:00 утра.
«Меня попросили привезти телефон и ноутбук, сказали, чтобы я не сопротивлялся»
Главный редактор Kruz.uz Искандар Юсупов в беседе с «Газетой.uz» сообщил, что первым новость о смерти Мусы Ерниязова со ссылкой на Repost.uz выпустил Telegram-канал Makan.uz. Журналист тоже решил опубликовать информацию — при этом он указал, что новость имеет дату 20 июля и в тексте попросил пресс-службу Жокаргы Кенеса внести ясность.
«Потому что уже пошли слухи после публикации Repost.uz и Makan.uz. Потом многие начали выходить на нас с вопросами. После мы написали, что Муса Ерниязов не умер со ссылкой на Teleram-канал журналиста Kun.uz Алишера Рузиохунова. Я также переговорил с пресс-секретарем Жокаргы Кенеса, который тоже опроверг информацию. Затем Repost.uz сообщил, что подвергся атаке хакеров. Это мы тоже опубликовали», — рассказал он.
Искандар Юсупов также был вызван в прокуратуру после полуночи.
«Нам позвонил человек, представившийся сотрудником МВД, и сообщил, что по факту публикаций собирают всех в прокуратуре. Мне сказали, что меня заберут на машине. Я вышел, меня забрали после полуночи. Меня спросили, почему мы так сделали. Я сказал, что мы разместили новость, задав вопрос для уточнения. Ближе к часу ночи у меня взяли объяснительную», — заявил журналист.
Руководитель Kruz.uz утверждает, что пробыл в прокуратуре 3,5 часа и вернулся домой к 3:30.
«Я оставлял телефон и ноутбук дома. Они попросили меня привезти их, сказали, что это им нужно, и чтобы я не сопротивлялся. Я съездил домой за техникой. Сказал, что в ноутбуке то же самое, что и в телефоне, забирайте только телефон. Но они сказали, что заберут и ноутбук. Только со мной так вышло — у Makan.uz и Kar24.uz забрали только телефоны», — отметил он.
По его словам, телефон положили в конверт в присутствии свидетелей и пообещали вскрыть его при нем.
«Мне сказали, что мой телефон в конверте кроме меня никто не откроет, его проверят в моем присутствии. Но для компьютера конверт не дали, сказали, что пусть так остается. Кто даст гарантии, что кто-то не внесет туда какую-то информацию? Я сказал, что не доверяю им и заберу компьютер. Потом они нашли мне какую-то бумагу, которую обмотали скотчем. Они пообещали, что телефон и ноутбук откроют только в моем присутствии. На руки никакого документа или справки не дали, но заявили, что это все оформляется в присутствии свидетелей», — сказал Искандар Юсупов.
Журналист признался, что впервые был вызван в прокуратуру: «До этого такого не было. На самом деле с 22:00 до 6:00 не должны вызывать на допрос».
«Странно, что нас вызвали, хотя мы не публиковали новость»
Главный редактор Kar24.uz Кумар Бегниязова отметила, что издание получило пересланное сообщение о смерти Мусы Ерниязова, но не стало публиковать новость Repost.uz. Журналистка уточнила информацию у пресс-секретаря Жокаргы Кенеса и опубликовала опровержение, а затем и официальные комментарии пресс-служб Министерства здравоохранения Узбекистана и Жокаргы Кенеса.
«Затем примерно в 00:30 позвонили из прокуратуры, сказали, что у них есть несколько вопросов, нужно написать объяснительную. Я сказала хорошо, поскольку не писала про смерть Мусы Ерниязова и смогу ответить на это. Поехала в прокуратуру на личном автомобиле в сопровождении, меня не забирали. Следователь задал вопросы и печатал ответы в объяснительную на компьютере. Потом сообщили об оформлении протокола с участием двух свидетелей. Я подняла шум, поскольку не могла понять, мы обвиняемые или подозреваемые, мы кого-то убили? Потом объяснили, что нужно проверить телефон. Проверили также сайт при участии свидетелей. Где-то в 3:00 я вышла и вернулась домой», — рассказала она.
Кумар Бегниязова заявила, что у нее не забирали телефон.
«Я разозлилась из-за того, что меня вызвали ночью, и пришлось ехать с ребенком. Это было странно, что нас вызвали, хотя мы не публиковали новость», — сказала журналистка.
Она предполагает, что Kar24.uz могли спутать с другим Telegram-каналом «Қарақалпақ 24», который опубликовал новость о смерти Мусы Ерниязова.
Кумар Бегниязова требует от правоохранительных органов объяснения, почему на допрос в прокуратуру вызывают после полуночи и не обосновывают причину вызова, почему ответственность за недостоверную новость Repost.uz должны нести другие издания. При этом она просит проверить, действительно ли Repost.uz подвергся хакерской атаке.
Прокуратура
Прокуратура Каракалпакстана подтвердила, что редакторы изданий были вызваны в прокуратуру.
«Как вы знаете, закон предусматривает ответственность за распространение любой ложной информации. Редакторы сайтов, которые опубликовали ложную информацию, перевели ее на каракалпакский язык и разместили в Telegram-каналах, были вызваны в прокуратуру. С ними проведена профилактическая беседа», — говорится в сообщении.
Ведомство отметило, что ведется расследование.
«Газета.uz» сделала запрос по данному инциденту в Генеральную прокуратуру Узбекистана.
В ходе написания материала Makan.uz сообщил, что блогер Шухрат Саидахмадов также был вызван в ОВД Нукуса 26 июля примерно в 18:00 из-за сообщений о смерти Мусы Ерниязова. У него также изъяли телефон и ноутбук. Блогер написал объяснительную.