Коронавирус пандемияси даврида аҳолининг тиббий ёрдамга ўсган эҳтиёжини қондириш мақсадларида «Ўзавтосаноат» АЖ корхоналари томонидан Volkswagen Caddy, ISUZU D-Max ва Chevrolet Damas автомобиллари базасида махсус жиҳозланган тез тиббий ёрдам автомобиллари тақдим этилди, дея хабар берди акциядорлик компаниясининг матбуот хизмати.
Таъкидланишича, «Жиззах автомобиль заводи» ҳам Тошкент шаҳар тиббиёт муассасаларига Volkswagen Caddy базасида тез ёрдам автомобилларини кейинги ҳафтадан етказиб беришни бошлайди.
«Автомобильни жиҳозлаш билан Турин политехника университети битирувчиларидан иборат Turin Invest Engineering маҳаллий компанияси шуғулланмоқда. Компания муҳандислик ишланмалари (лойиҳалаштиришдан то фойдаланишга топширишгача)га ихтисослашади. Компания тасарруфида мехатроника, метрология лабораториялари ва мамлакатда ўхшаши бўлмаган юксак технологик жиҳозлар мавжуд», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, Самарқанд автомобиль заводидан ҳам Isuzu D-Max пикапи базасидаги амбуланслар партияси йўлга чиқди: 27 та тез ёрдам машинаси шаҳар соғлиқни сақлаш бошқармасига топширилди.
Isuzu D-Max пикапи базасидаги тез тиббий ёрдам автомобилининг янги модели Самарқанд заводида 2020 йил май ойидан бошлаб чиқарилмоқда. Автомобиль юқори ўтувчанликка эга, манёврчан ва ишончлилиги ҳамда тежамкорлиги билан ажралиб туради. Бундан ташқари, амбуланс, айнан қайси тиббий йўналишда ишлатилишига қараб, талаб ва мақсадларга кўра қўшимча жиҳозланиши мумкинлиги таъкидланади.
Тез ёрдам хизмати махсус санитар автопаркини кенгайтириш ва пандемия даврида беморларга ўз вақтида ёрдам кўрсатиш мақсадларида UzAuto Motors мамлакат минтақаларига Chevrolet Damas автомобили базасида тайёрланган тез ёрдам автомобиллари партиясини жўнатди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги талабларига мувофиқ жиҳозланган 250 дона тез ёрдам автомобили пойтахт ва минтақалар ҳокимликлари буюртмасига кўра етказиб берилди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан COVID-19 пандемияси билан самарали курашиш учун 50 дона Damas русумли автомобиллар харид қилингани ҳақида хабар бергандик.

Учреждения Ташкента оснащаются специальным машинами скорой помощи на базе автомобилей предприятий компании «Узавтосаноат» — Volkswagen Caddy, Isuzu D-Max и Chevrolet Damas, сообщила пресс-служба компании.
«В период, когда населению остро необходима своевременная медицинская помощь, важно наличие в медицинских учреждениях современных автомобилей скорой помощи, оснащенных специальным оборудованием», — говорится в сообщении.
Джизакский автомобильный завод начинает поставки медицинским учреждениям Ташкента автомобилей скорой помощи на базе Volkswagen Caddy, которые выйдут на «передовую» уже со следующей недели, заверила пресс-служба «Узавтосаноат».
Оснащением автомобилей занимается местная компания Turin Invest Engineering, состоящая из выпускников Туринского политехнического университета. Компания специализируется в реализации инженерных задумок — от проектирования и до запуска в эксплуатацию. В распоряжении компании имеются лаборатории мехатроники, метрологии и высокотехнологичное оборудования аналогов которых нет в стране, говорится в сообщении.
Кроме того, 27 автомобилей Isuzu Ambulance — машин скорой помощи на базе пикапа Isuzu D-Max, выпускаемого компанией SamAuto с мая 2020 года, переданы в систему городского здравоохранения. Сообщается, что автомобили могут быть доукомплектованы по требованию и назначению, в зависимости от того, для какого именно медицинского направления он будет использован.
По данным хокимията столицы, новые модели Isuzu D-Max будут переданы в эксплуатацию распределительному центру скорой помощи для пациентов с подозрением на COVID-19, который разворачивается в «Узэкспоцентре».
Все автомобили будут оснащены в соответствии с требованиями Министерства здравоохранения, подчеркнула компания. Как сообщили «Газете.uz» в «Узавтосаноат», цены на автомобили будут известны через неделю.
Сотрудники столичного хокимията тестируют автомобиль скорой помощи на базе Isuzu D-Max.
Ранее хокимият Ташкента и Минздрав приобрели 40 аппаратов ИВЛ и 200 СИПАП-аппаратов, а также средства индивидуальной защиты. Для скорой помощи и службы санэпидблагополучия закуплены 50 автомобилей Damas.