16 июль куни Тошкент вилоятининг Қибрай туман маъмурий суди Sulton Tex Group компаниясининг Ўзбекистон бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш бўйича ўринбосари Ўктам Барноев, қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Хўжаев ва унинг биринчи ўринбосари Шухрат Тешаевга қарши шикоятини кўриб чиқишни бошлади, дея хабар берди «Газета.uz» га корхона вакили.
Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг юридик манзили Қибрай туманида рўйхатда бўлгани сабабли мазкур иш Қибрай туман маъмурий суди судья Ахрорбек Эралиев томонидан кўриб чиқилмоқда.
Ўктам Барноев — пахта ва тўқимачилик кластерлари фаолияти ва салоҳиятини баҳолаш бўйича Республика ишчи гуруҳининг раҳбари, Жамшид Хўжаев — ишчи гуруҳи раҳбарининг ўринбосари, Шуҳрат Тешаев — ишчи гуруҳ аъзоси, пахта ва тўқимачилик кластерлари фаолиятини таҳлил қилиш бўйича республика штаб бошлиғи ҳисобланишади.
Корхонанинг ижрочи директори Нурбек Эргашев суддан юқоридаги ва бошқа мансабдор шахсларнинг баъзи ҳаракатларини ноқонуний деб эълон қилишни сўради. Гап Sulton Tex Group га банк томонидан пахта етиштириш учун кредит сифатида ажратилган 5,6 млрд сўмни ғалла ҳосилини озиқлантириш ва ғалла ўриш комбайнларини таъмирлашга йўналтириш бўйича талаб ва мажбуриятлар қўйилгани ҳақида кетмоқда («Газета.uz» бу ҳақда батафсил ёзган эди).
Бундан ташқари, тадбиркорнинг сўзларига кўра, 8 апрель куни Вазирлар Маҳкамасида бўлиб ўтган йиғилишда келтирилган корхона фаолияти тўғрисида «асоссиз» маълумотларни бериш қонунга зид. Натижада бу Sulton Tex Group`нинг пахта ва тўқимачилик кластерлари рўйхатидан чиқарилиши ва унинг ўрнига кооперация яратилиши (фермерларни кластер билан шартномаларни тўхтатиш ва кооперативга ўтишга мажбур қилиш орқали), шунингдек пахта тозалаш заводи ва бошқа қурилмаларнинг тортиб олинишига олиб келди. Буларнинг барчаси Ўктам Барноев томонидан имзоланган ҳукуматнинг 8 апрелдаги йиғилиш баённомасида кўрсатилган.
Нурбек Эргашевнинг таъкидлашича, протокол Адлия вазирлигида юридик экспертизадан ўтмаган, аммо у шу ҳолда ҳам кучга киритилган, оқибатда бу хусусий корхонанинг қонуний манфаатларига зарар етказган.
Тадбиркорнинг таъкидлашича, 25 март куни Республика ишчи гуруҳи ўз хулосасида Sulton Tex Group`га ўз фаолиятини кластер сифатида давом эттиришга рухсат берган, аммо икки ҳафтадан сўнг у компанияни кластерлар рўйхатидан чиқариш ва кооперацияни йўлга қўйиш тўғрисида хулоса қилди.
Шунингдек, Нурбек Эргашев суддан айбланувчиларга корхона ҳуқуқларини тиклаш мажбуриятини юклашни, яъни 15 минг гектар майдонда кластер фаолиятини қайта тиклашни талаб қилмоқда.
«Биз Sulton Tex Group`га тегишли протокол пунктларини олиб ташлашни сўрадик. Бундан ташқари, Ўктам Барноевнинг протоколи ҳуқуқий экспертизадан ўтмади. Корхонамиз фаолиятини давом эттириш учун қайсиниси муҳим: йиғилиш баённомасими ёки Вазирлар Маҳкамаси ва президент қарорларими? Ҳозир компаниямиз тўхтаб қолган, ускуналар, стимуляторлар, минерал ўғитлар туриб қолди. Буларнинг ҳаммаси раҳбарларнинг пухта ўйланмаган қарорлари, босимлари сабабли содир бўлди. Буни ҳал қилиш учун биз судга мурожаат қиламиз. Биз адолат қарор топиши учун охиригача курашамиз. Бошқа иложимиз йўқ», — маълум қилди у «Газета.uz»га.
Тадбиркор 100 млн долларлик бир-бири билан боғлиқ бўлган 15 та йирик лойиҳани амалга оширишда иштирок этганини ва кластерни тугатиш тўғрисидаги қарор қишлоқ хўжалигининг катта техникалар паркининг ишламай қолишига олиб келгани, натижада бу уни банкрот қилиши мумкинлигини таъкидлади. Шу сабабли, у аввалроқ Қарши туман ҳокими Мақсуда Мустафаева ва бошқа мансабдор шахсларни судга берган.
Суд аризани қисман қаноатлантирди, ҳокимнинг хатти-ҳаракатлари ноқонуний ва Silver fiber agro kooperatsiyasi рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома ҳақиқий эмас деб топилди. Аммо ҳоким бошчилигидаги Халқ депутатлари вилоят кенгаши судининг қарорига қарши чиқди.
Бундан ташқари, 10 июль куни Қашқадарё вилоят суди ҳокимият ва кооперациянинг мурожаатномаси ҳамда Қарши тумани прокуратурасининг норозилиги доирасида туман судининг қарорини кўриб чиқишни бошлади.

В Кибрайском районном административном суде Ташкентской области 9 июля было начато рассмотрение жалобы компании Sulton Tex Group против заместителя премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственных сфер Уктама Барноева, министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева и его первого заместителя Шухрата Тешаева, сообщил «Газете.uz» представитель предприятия. Однако из-за отсутствия ответчиков заседание было перенесено на 16 июля.
Дело рассматривается судьей Ахрорбеком Эралиевым в этом суде, поскольку юридический адрес Минсельхоза зарегистрирован в Кибрайском районе.
Уктам Барноев является руководителем Республиканской рабочей группы по оценке деятельности и потенциала хлопково-текстильных кластеров, Жамшид Ходжаев — замглавы рабочей группы, а Шухрат Тешаев — член рабочей группы, руководитель республиканского штаба по анализу деятельности хлопково-текстильных кластеров.
Исполнительный директор предприятия Нурбек Эргашев просит суд признать незаконными некоторые действия вышеуказанных и других должностных лиц. Речь идет о поручении и принуждении Sulton Tex Group направить 5,6 млрд сумов кредитных средств, выделенных банком для выращивания хлопка-сырца, на подкормку пшеницы и ремонт зерноуборочного комбайна («Газета.uz» подробно писала об этом).
Кроме того, по словам предпринимателя, противоречит закону предоставление «необоснованных» данных о деятельности предприятия на совещании в Кабинете Министров 8 апреля, что в итоге привело к исключению Sulton Tex Group из перечня хлопково-текстильных кластеров и созданию вместо него кооперации (с принуждением фермеров прекратить договора с кластером и перейти к кооперации), а также изъятию здания хлопкоочистительного завода и других сооружений. Все это указано в протоколе совещания правительства от 8 апреля, подписанном Уктамом Барноевым.
Нурбек Эргашев утверждает, что протокол не прошел правовую экспертизу в Министерстве юстиции, но все равно приведен в исполнение, что нанесло ущерб законным интересам частного предприятия.
Бизнесмен указал, что 25 марта республиканская рабочая группа в своем заключении разрешила Sulton Tex Group продолжить деятельность в качестве кластера, но спустя две недели вынесла заключение исключить компанию из перечня кластеров и создать кооперацию.
Нурбек Эргашев также просит суд возложить обязательства на ответчиков по восстановлению прав предприятия, а именно возобновить работу кластера на площади 15 тысяч га.
«Мы попросили убрать из протокола пункты, которые относятся к Sulton Tex Group. Кроме того, протокол Уктама Барноева не прошел правовую экспертизу. Что выше для продолжения деятельности нашего предприятия: протокол совещания или постановления Кабмина и президента? Сейчас наша компания буксует, техника, стимуляторы, минеральные удобрения простаивают. Поэтому из-за необдуманных решений руководителей, их давления все это произошло. Чтобы это исправить, мы подаем в суд. Будем бороться до конца, чтобы справедливость восторжествовала. У нас нет других вариантов», — заявил он «Газете.uz».
Предприниматель отмечал, что занимался реализацией 15 крупных взаимосвязанных проектов на сумму 100 млн долларов, и решение о прекращении кластера привело к простаиванию огромного парка сельхозтехники, что в итоге может обанкротить его. По этой причине он ранее подал в суд на хокима Каршинского района Максуду Мустафаеву и других должностных лиц.
Суд частично удовлетворил заявление, признав действия хокима незаконными, а свидетельство о регистрации кооперации Silver fiber agro kooperatsiyasi — недействительным. Однако против решения суда выступил районный Кенгаш народных депутатов, возглавляемый хокимом.
Кроме того, 10 июля Кашкадарьинский областной суд начал рассматривать решение районного суда в рамках апелляционной жалобы хокимията и кооперации и протеста прокуратуры Каршинского района.