Кубатбек Боронов Қирғизистон бош вазири вазифасини бажаради. Ҳукумат техник раҳбарлигига унинг номзоди парламент коалицияси томонидан илгари сурилди ва тасдиқланди, дея хабар берди 24.kg нашри.
Кубатбек Боронов Жогорку Кенешга сайловлар бўлиб ўтгунига қадар ҳукуматни бошқаради. У амалдаги сиёсатни қўллаб-қувватлашга ваъда берди.
2020 йилда бош вазир в. б. 56 ёшга киради. 2000-йилларда у Фавқулодда вазиятлар вазирлиги тизимида ишлаган. 2018 йилда Қирғизистон бош вазирининг биринчи ўринбосари этиб тайинланган.
2018 йилдан Қирғизистон бош вазири лавозимида ишлаб келган Мухаммедкалий Абилгазиев яқинда истеъфога чиқди. У радиочастоталарнинг ноқонуний сотилиши билан боғлиқ жиноят иши бўйича ноаниқликлар сабабли истеъфога чиқишга қарор қилди. Аввалроқ эса депутат ҳукумат раҳбарини коррупцияда алоқадорликда айблаган эди.

Исполнять обязанности премьер-министра Кыргызстана будет Кубатбек Боронов. Его кандидатуру на должность технического главы правительства выдвинула и утвердила парламентская коалиция, сообщило издание 24.kg.
Кубатбек Боронов будет возглавлять правительство до выборов в Жогорку Кенеш. Сам он пообещал, что будет придерживаться действующей политики.
В 2020 году и. о. премьера исполнится 56 лет. В 2000-х годах работал в системе Министерства по чрезвычайным ситуациям. В 2010 году стал директором департамента по предупреждению ликвидации последствий ЧС, в 2011-м — заместителем главы МЧС, а в 2011 году и по 2018-й — министром.
В 2018 году он назначен первым заместителем премьер-министра Кыргызстана.
Накануне премьер-министр Кыргызстана Мухаммедкалый Абылгазиев, проработав на посту главы Кабмина два года, подал в отставку. Решение принято из-за ситуации неопределенности по уголовному делу, связанному с незаконной продажей радиочастот. Ранее депутат заподозрил главу правительства в причастности к коррупции.