16 июндан Ўзбекистон ҳудудига Волгабўйи районларидан салқин ҳаво оқими кира бошлайди, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Бу ҳаво оқими бутун иш ҳафтаси давомидаги об-ҳавони белгилайди. Республика ҳудудининг катта қисмида об-ҳаво ёғингарчиликсиз бўлади, фақат 16−17 июнда тоғли ҳудудларда айрим жойларга қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. 16−17 июнда республиканинг айрим жойларида шамолнинг тезлиги секундига 15−20 метргача кучайиши, шиддат билан эсганда секундига 23−28 метргача етиши мумкин.
16 июнда Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида кундузги ҳарорат 30−35 даражагача пасаяди. Республиканинг қолган ҳудудларида иссиқ об-ҳаво сақланиб туради, кечаси 17−22 даража, кундузи 34−39 даража, жанубда ва чўл зонасида 40−42 даражагача иссиқ бўлади.
17−19 июнда салқин ҳаво бутун республика ҳудудига тарқалади, ҳарорат қулай кўрсаткичларгача пасаяди, кечаси 15−20 даража, кундузи 30−35 даража атрофида бўлади, бундай ҳарорат меъёрга яқиндир.

На территорию Узбекистана 16 июня начнет заходить прохладная воздушная масса с районов Поволжья. Они будет определять погоду в течение всей рабочей недели, сообщил Узгидромет.
По большей части территории сохранится погода без осадков, лишь 16−17 июня по горным районам республики местами возможны кратковременные дожди, грозы. В эти дни возможно усиление ветра до 15−20 м/с, в отдельных районах — с порывами до 23−28 м/с.
В Каракалпакстане и Хорезмской области во вторник начнется понижение дневной температуры до +30…+35 градусов. По остальной территории республики сохранится жаркая погода с температурой воздуха ночью +17…+22 градусов, днем — +34…+39 градусов, по югу и пустынной зоне — до +40…+42 градусов.
Прохладная воздушная масса распространится на всю территорию республики 17−19 июня, температура воздуха понизится до комфортных значений. Ночью ожидается +15…+20 градусов, днем — +30…+35 градусов, что близко к норме этого периода.