Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Россия томонининг таклифи бўйича Москвада бўлиб ўтадиган Ғалаба парадида иштирок этади. РИА Новости хабарига кўра, РФ президенти матбуот котиби Дмитрий Песков баёнотида бу ҳақда тўхталиб ўтган.
Журналистлар ундан Москвадаги Ғалаба парадида кимлар иштирок этишини тасдиқлаганига қизиқишди. «Дастлабки, ҳозирда иш олиб борилаётган, рўйхат бор. Бизда… Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистондан тасдиқлар бор, Сербия, Хорватия, Абхазия, Жанубий Осетиядан ҳам қатнашиш тасдиқланди», — дея жавоб берди Дмитрий Песков.
Эслатиб ўтамиз, Ғалаба паради Москвада 24 июнь куни бўлиб ўтади. Аввалроқ июнь ойининг иккинчи ярмида Шавкат Мирзиёевнинг Россияга ташрифи режалаштирилаётгани ҳақида хабар қилинган эди.
Дмитрий Песковнинг қайд этишича, Россия бир қатор давлатлар раҳбарларидан парадда иштирок этиш тўғрисидаги тасдиқни кутмоқда. Улар орасида, жумладан, Беларусь президенти Александр Лукашенко ҳам бор.
Украина президенти Владимир Зеленскийга, Песковнинг сўзларига кўра, таклифнома юборилмаган, чунки асосий эътибор МДҲ давлатларига қаратилган бўлиб, Украина ундаги иштирокига унчалик ҳам қизиқиш билдирмайди. Бундан ташқари, унинг қайд этишича, Украина бирор марта ҳам Ғалаба байрами қувончини баҳам кўриш хоҳишини намойиш этмаган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в параде Победы в Москве по приглашению российской стороны, следует из заявления пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, на которое ссылается РИА Новости.
Журналисты поинтересовались у него, кто подтвердил свое участие в параде Победы в Москве. «Есть предварительный, сейчас работа ведется, список. У нас… есть подтверждение от Казахстана, от Киргизии, от Молдовы, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, есть также подтвержденное участие от Сербии, Хорватии, Абхазии, Южной Осетии», — ответил Дмитрий Песков.
Напомним, парад Победы пройдет в Москве 24 июня. Ранее также сообщалось, что во второй половине июня планируется визит президента Шавката Мирзиёева в Россию.
Как отметил Дмитрий Песков, Россия также ожидает подтверждение о визите на парад от лидеров ряда стран «со дня на день». Среди таковых, в частности, президент Беларуси Александр Лукашенко.
Президенту Украины Владимиру Зеленскому, по словам Пескова, приглашение не направлялось, поскольку акцент был сделан на приглашении глав государств СНГ, интереса к участию в котором Украина не проявляет. Кроме того, он отметил, что Украина «ни разу не сигнализировала о своем желании разделить радость от праздника Победы».