Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни миллий иқтисодиёт барқарорлигини таъминлашга доир долзарб масалалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Йиғилишда президент Хитой тажрибасидан келиб чиқиб, камбағаллик даражаси юқори бўлган қишлоқларга вазирлик ва идораларни бириктириб, муҳтожларга кўмаклашиш тизимини яратиш, оилавий тадбиркорлик ва томорқачиликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берди.
Бундан ташқари, давлат гранти ҳисобига таҳсил олган талабаларни 3 йил муддатга шундай ҳудудларга меҳнат фаолияти учун йўналтириш таклифи билдирилди.
Қайд этиш жоизки, 2005−2006 ўқув йилидан Ўзбекистонда барча таълим йўналишларида грант асосида ўқиган ОТМлар битирувчиларининг (бакалавр ва магистрлар) энг камида 3 йил давлат ташкилотларида мажбурий ишлаб бериши жорий қилинган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 июня провел совещание, посвященное обсуждению актуальных вопросов обеспечения стабильности национальной экономики, сообщила пресс-служба главы государства.
На собрании президент поручил с учетом китайского опыта закрепить министерства и ведомства за селами с высоким уровнем бедности, создать систему помощи нуждающимся, развивать семейный бизнес и приусадебное хозяйство.
Кроме того, предложено направлять в такие районы студентов, обучившихся за счет государственного гранта, для осуществления трудовой деятельности сроком на 3 года.
Отметим, что с 2005—2006 учебного года в Узбекистане введено обязательное распределение на работу в образовательные учреждения, предприятия и организации с условием обязательной отработки не менее 3 лет выпускников вузов (бакалавров и магистров), обучавшихся по всем направлениям образования на основе гранта.
Согласно параметрам государственного заказа по приему на учебу в вузы в 2019/2020 учебном году, выделено 22311 «бюджетных» мест для обучения в вузах Узбекистана (бакалавриат — 18180, магистратура — 4131).