Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида 8 июнь куни ахборот технологиялари ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар ижроси бўйича тақдимот ўтказилди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда соҳадаги мақсадларга замонавий дастурчилар тайёрлашни жадаллаштириш орқали эришиш мумкинлиги қайд этилди.
«Бир миллион дастурчи» лойиҳасининг дастлабки босқичида 62 мингдан зиёд ўқувчи қамраб олиниб, уларнинг 5 минг 400 нафарига малака сертификати берилди.
Жорий йил якунига қадар 100 мингта ва 2021 йилнинг биринчи ярмида яна 150 мингта ўқувчини ўқитиш, талабаларнинг дастурий таъминот бўйича малакасини ошириш вазифаси белгиланди.
Президент 5-синфдан ўқитиб келинаётган «Информатика» фанини замонавий технологиялардан келиб чиқиб такомиллаштириш, ушбу фанга «Бир миллион дастурчи» лойиҳасига доир йўналишларни киритиш бўйича кўрсатмалар берди.
Бугунги кунда рақамли иқтисодиёт, «Электрон ҳукумат» хизматларига талаб кундан-кунга ошиб бормоқда. Лекин ҳозирда 780 тур давлат хизматидан бор-йўғи 185 тасидан «электрон портал» орқали фойдаланиш имкони мавжуд. Аксарият ташкилотларда иш жараёнини рақамлаштириш фақат ҳужжат алмашинувини электронлаштириш билан чекланиб қолмоқда.
Шу боис «Электрон ўқитиш дастури» орқали ўқиб, диплом олган дастурчиларни давлат ва хўжалик муассасаларига IT мутахассис сифатида ишга олиш зарурлиги таъкидланди. Улар ташкилотларнинг барча фаолиятини анъанавий электрон форматдан рақамли кўринишга ўтказишга масъул бўлади.
Мисол учун, бугунги кунда камбағал оилаларга кредит ва субсидиялар бериш масаласини махсус электрон дастур аниқ мезонлар асосида автоматик равишда белгилаши керак.
Бош вазир маслаҳатчисига халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда, ташкилотларда рухсат бериш ва қарор қабул қилиш жараёнларини электрон форматга ўтказиш бўйича концепция ишлаб чиқиш топширилди.
Бундан ташқари, президент IT инфратузилмасини яхшилаш, аҳоли, айниқса, ёшларнинг бу борадаги саводхонлигини ошириш зарурлигини қайд этди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига барча ҳудудларда рақамли технологиялар бўйича камида 100 та ўқув маркази очиш вазифаси қўйилди. Бу даргоҳларда дастурлаш асослари, электрон савдо ва графикли дизайн каби йўналишлар бўйича қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилади.
Жорий йил якунига қадар Гулистон, Бухоро, Наманган, Нукус, Самарқанд, Урганч ва Жиззах шаҳарларида Тошкентдаги IT парк филиалларини ташкил этиш режалаштирилган.

Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву 8 июня представлена информация о ходе реформ в области информационных технологий и развития цифровой экономики, сообщила пресс-служба главы государства.
На мероприятии отмечалось, что цифровизация экономики и развитие электронного правительства могут быть ускорены за счет подготовки нового поколения специалистов.
Начальный этап проекта «Один миллион программистов» охватил более 62 тысяч учащихся, и 5400 из них уже получили сертификаты о квалификации.
Поставлена задача обучить 100 тысяч желающих к концу года и еще 150 тысяч — в первой половине 2021 года, улучшить навыки студентов в области разработки программного обеспечения.
Президент также дал указание усовершенствовать преподающийся с 5-го класса предмет «Информатика» в школах, включить в его программу дисциплины из проекта «Один миллион программистов».
Что касается онлайн-сервисов, на которые все больше растет спрос, сегодня только 185 из 780 государственных услуг доступны в электронной форме, а цифровизация работы большинства организаций сводится к внедрению электронного документооборота, говорилось на совещании.
В связи с этим президент поручил принимать выпускников проекта «Программа электронного обучения» на работу в государственные и хозяйствующие учреждения в качестве IT-специалистов, где они будут заниматься цифровой трансформацией деятельности организаций.
«К примеру, решение о предоставлении кредитов и субсидий малоимущим семьям должно приниматься автоматически, специальной электронной программой на основе конкретных критериев», — говорится в сообщении.
Советнику премьер-министра по IT и инновациям, которым недавно стал Олимжон Умаров, поручено разработать концепцию перевода процессов выдачи разрешений и принятия решений в организациях в электронный формат.
Кроме того, президент отметил, что нужно улучшать инфраструктуру информационных технологий и повышать IT-грамотность населения, особенно молодежи.
Министерству по развитию ИКТ поставлена задача открыть во всех регионах минимум 100 учебных центров по цифровым технологиям. Эти заведения будут предлагать краткосрочные курсы по основам программирования, электронной коммерции и графическому дизайну.
К концу этого года планируется создать филиалы столичного IT-парка в Гулистане, Бухаре, Намангане, Нукусе, Самарканде, Ургенче и Джизаке.