Ўзбекистон вилоятлари ўртасида шахсий автомобилларда ҳаракатланишга рухсат берилмади. Коронавирусга қарши курашиш Республика махсус комиссияси ушбу тақиқни ўз кучида қолдирди.
Фақатгина Тошкентдан Тошкент вилоятига ҳамда Тошкент килоятидан пойтахтга кириш-чиқишга рухсат берилади.
Шунингдек, «яшил» ҳудудларда жойлашган санаторий, пансионат, болалар оромгоҳлари ва бошқа дам олиш масканларига фуқароларни марказлаштирилган тартибда ташиш учун вилоятлараро автобуслар, шу жумладан туристик ташкилотлар автобуслари қатновини йўлга қўйишга рухсат берилди.
Бунда автобусларда ҳайдовчи ва йўловчилар тиббий ниқоб, тиббий қўлқопда бўлиши лозимлиги, шунингдек, уларнинг тана ҳарорати пирометрларда ўлчаниб, 37 °C ва ундан юқори бўлган ҳолатда уларнинг автобус салонига чиқарилмаслиги лозим.
Автобуслар вилоятларо қатновларда «қизил» ҳудудларда тўхтамаган ҳолда ҳаракатланади.
Автобуслар доимий равишда ҳар қатновга чиқишдан олдин тўлиқ дезинфекциядан ўтказилади.
Автобусларда ҳаракатланаётган йўловчиларнинг рейслар кесимидаги рўйхати (базаси) юритилади.
Деҳқон бозорлари ва аҳоли гавжум бўладиган ҳудудларда карантин талабларига риоя этилишини назорат қиладиган кўнгилли гуруҳлар тузиш топширилди.

Поездки между областями Узбекистана на личных автомобилях остаются под запретом, говорится в сообщении Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом.
Исключение составляют поездки из Ташкента в Ташкентскую область и из Ташкентской области в столицу.
Решением комиссии разрешено передвижение автобусов для централизованной доставки людей в санатории, пансионаты, детские лагеря и другие места отдыха в зонах с «зеленым» уровнем карантина, а также автобусов туристических организаций.
Водители и пассажиры этих автобусов должны быть в масках и перчатках, при посадке у пассажиров должна проверяться температура тела (если она составляет 37 градусов и выше, посадка запрещена).
Автобусы при проезде «красных» зон должны двигаться без остановки.
Перед каждой посадкой пассажиров в автобус машина должна полностью дезинфицироваться.
По каждому рейсу должна вестись база данных пассажиров.
Решением спецкомиссии утверждены временный порядок совершения внутренних туристических поездок во время карантина и в последующий период, а также временный порядок деятельности санаториев и детских лагерей во время карантина.
В решении также содержится поручение о создании групп добровольцев для контроля соблюдения правил карантина на дехканских рынках и в других людных местах.