Сурхондарё вилоятининг Денов шаҳридаги Амир Темур ҳайкали қайта кўриб чиқилади, дея хабар берди Сенат матбуот хизмати. Ёдгорликнинг ташқи қиёфаси сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда қизғин муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
Ҳайкалда саркарданинг уч ҳалқадан иборат белги бириктирилган ҳассани қўлида тутган сиймоси акс этган. Бу уч ҳалқа Амир Темур ва темурийларнинг бош рамзи ҳисобланади. Денов ҳокимияти матбуот хизматининг қайд этишича, ёдгорлик шаҳар ҳокимлигининг 1996 йил 25 апрелдаги фармойишига асосан бунёд этилган
Олий Мажлис Сенати Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси Бахтиёр Сайфуллаев ушбу масалани Денов шаҳар ҳокими, архитектура ва қурилиш бошқармаси раҳбари билан ўрганди.
«Юртдошларимизнинг асосли ва ўринли таклифларини инобатга олган ҳолда ушбу ҳайкални қайта кўриб чиқиш бўйича мутасадди раҳбарларга кўрсатмалар берилди», — дейилади хабарда.
Сайфуллаев соҳибқирон сиймосини гавдалантиришда барча жиҳатларга аҳамият қаратиб, кичик бир деталларни ҳам эътибордан четда қолдирмаслик зарурлигини таъкидлади.

Памятник Амиру Темуру, установленный в центре города Денау Сурхандарьинской области, будет пересмотрен, сообщила пресс-служба Сената. Внешний вид памятника широко обсуждался в соцсетях последние дни.
Монумент изображает полководца, держащего в руках жезл, к которому прикреплен символ из трех колец (знак из трех равных кругов (или колец) считается главным символом Темура и империи Темуридов — ред.). Как отмечает пресс-служба хокимията Денау, памятник был установлен по распоряжению администрации города от 25 апреля 1996 года.
Председатель Комитета Сената по вопросам молодежи, культуры и спорта Бахтиёр Сайфуллаев встретился с хокимом и руководителем управления архитектуры и строительства Денау.
«Учитывая обоснованные предложения наших соотечественников, были даны указания соответствующим руководителям по пересмотру данного памятника», — говорится в сообщении.
Сайфуллаев отметил, что при создании образа Амира Темура необходимо «учитывать все особенности, не оставляя без внимания ни одну деталь».