Қорақалпоғистонинг Тўрткўл туманида 13 ёшли ўғлини 15 минг доллар эвазига сотмоқчи бўлган аёл қўлга олинди, дея хабар берди ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти.
Департамент маълумотларига кўра, 19 май куни 43 ёшли М.П. Тўрткўл туманида яшовчи «Қундуз» исмли аёл ноқонуний равишда ўз фарзандини сотмоқчи бўлиб юрганлигини баён қилган.
Унинг ушбу аризасига асосан шу куни соат 21:00 да ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида Тўрткўл туманида жойлашган намунали уйда ижарада яшаб келаётган 38 ёшли Қундуз К. ўзининг иккинчи фарзанди вояга етмаган 13 ёшли Д.О.ни фуқаро С.Э.га сотаётган вақтида ушланган.
Ҳодиса содир бўлган жойдан кимёвий ишлов берилган 400 доллар ҳамда қолган 14,6 минг доллар миқдоридаги пуллар аниқланиб, ашёвий далил тариқасида олинган.
Ҳолат юзасидан Тўрткўл тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Қундуз. К., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135-моддаси 3-қисми «а» банди (одам савдоси) банди билан жиноят иши қўзғатилган, ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Турткульском районе Каракалпакстана задержана женщина, которая пыталась продать 13-летнего сына за 15 тысяч долларов, сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД.
По данным департамента, 19 мая в ОВД Берунийского района с заявлением обратилась 43-летняя М. П, указав, что «жительница Турткульского района по имени Кундуз собирается продать своего ребенка».
На основании этого заявления в тот же день примерно в 21:00 сотрудники ОВД задержали Кундуз К., проживающую в снимаемом в аренду образцовом доме в Турткульском районе, при продаже своего второго ребенка гражданке С. Э.
С места происшествия в качестве вещественных доказательств были изъяты помеченные 400 долларов и остальные 14,6 тысячи долларов.
Следственный отдел при ОВД Турткульского района возбудил уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 135 Уголовного кодекса (торговля людьми, совершенная в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет). Ведется предварительное следствие.