Германиянинг Коха институти мутахассислари Ўзбекистоннинг коронавирус тарқалишидан келиб чиққан ҳолда ҳудудларга ажратиш стратегиясини тўғри деб ҳисобламоқда. Бу ҳақда Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Палата ва Германия институтининг 50 нафардан зиёд мутахассислари видеоконференция режимида коронавирус карантинидан чиқиш бўйича стратегияларни муҳокама қилишди.
«Карантиндан чиқиш карантинга киришдан кўра мураккаброқ. Ўзбекистон ҳудудларни COVID-19 юқувчанлиги даражасидан келиб чиқиб турли зоналарга ажратиб, жуда тўғри стратегияни танлади», — деди учрашув жараёнида институтнинг Халқаро соғлиқни сақлаш маркази (ZIG) раҳбари ўринбосари Андреас Янсен.
Германиялик мутахассиснинг фикрича, «сариқ» ва «яшил» ҳудудларда касалланган ва улар билан алоқада бўлган шахсларни текшириш, «қизил» ҳудуд эса карантин чораларини кучайтириш тадбирларини ўтказиш жуда муҳим.
«Ҳудудларга ажратишни биз ҳам Европа давлатларида амалга оширмоқдамиз, бу Хитойда ҳам қўлланилди, жумладан Хубэй провинцияси ажратиб олиниб, бу ерда энг қатъий карантин чоралари жорий этилди», — дея қўшимча қилди Андреас Янсен.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда 8 майдан буён вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар «қизил», «сариқ» ва «яшил» карантин ҳудудларига ажратилган эди.

Специалисты германского Института имени Коха считают правильной стратегию Узбекистана по разграничению на «зоны» в зависимости от распространения коронавируса. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Национальной палаты инновационного здравоохранения.
Более 50 специалистов палаты и германского института в режиме видеоконференции обсудили стратегии по выходу из карантина по коронавирусу.
«Выходить из карантина, сложнее, чем входить в карантин. Узбекистан избрал очень правильную стратегию, разделив регионы на различные зоны в зависимости от степени передачи заболеваемости COVID-19», — сказал в ходе встречи заместитель руководителя Центра международной охраны здоровья (ZIG) института Андреас Янсен.
Германский специалист считает, что в «желтых» и «зеленых» зонах очень важно проводить тестирование уже заболевших и лиц, с ними контактировавших, а в «красной зоне» необходимо проводить мероприятия по усилению карантинных мер.
«Разделение на зоны мы также практикуем в странах Европы, это было применено и в Китае, где была выделена провинция Хубэй, где вводились самые строгие карантинные меры», — добавил Андреас Янсен.
Напомним, с 8 мая в Узбекистане начало действовать разделение регионов, городов и районов по трем уровням карантина — «красный», самый опасный, «желтый» и «зеленый» для территорий, свободных от коронавируса.