«Маърифат» газетасининг махсус мухбири ҳамда Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси Фарғона вилояти бўлими аъзоси Шариф Мадраҳимованинг сўзларига кўра, у озиқ-овқат ярмаркасини суратга олгани учун Фарғона вилояти Учкўприк тумани Ички ишлар бўлимида ушлаб турилган. Ёзиб олиш жараёнида ҳоким котиби телефонини ундан тортиб олишга уринган, ИИБга ташрифдан кейин эса қурилмасидаги ёзувлар ўчирилгани маълум бўлди.
Ҳодисадан аввалФото: Учкўприк туман ҳокимлиги матбуот хизмати.
15 апрель куни Учкўприк туман ҳокимлиги матбуот хизмати маҳсулотлар нархлари юқори экани ҳақидаги хабарларга жавоб тариқасида «Деҳқон бозори» ҳудудида доимий фаолият кўрсатувчи қишлоқ хўжалиги ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари ярмаркаси ташкил этилгани ҳамда туман марказидан олис ҳудудлар ва кўп қаватли уйлар атрофида кўчма дўконлар фаолияти йўлга қўйилганини маълум қилди. Хабарда картошка 3500 сўм, сабзи 1000 сўм, тухум 600 сўм, ўсимлик ёғи 38 минг сўм, ун 3 минг сўм, макарон 5 минг сўм, шакар 5800 сўм, гўшт 40 минг сўмдан сотилаётгани келтириб ўтилган.
Мазкур хабар остидаги изоҳларда Шарифа Мадраҳимова кўрсатиб ўтилган нархлардан ажабланиб, ушбу хабар қилинишидан бир кун аввал сабзини 2000 сўм, шакарни 6500−7000 сўмдан олганини айтади. Яна бир фойдаланувчи эса тухумни 900 сўм, картошкани эса 5500 сўмдан олганини маълум қилди. Бошқа бир фуқаро ҳокимият келтириб ўтган нархларни тасдиқлади.
Бунга жавобан Учкўприк тумани ҳокими Акмал Махмудалиев ярмарка 8 мартдан буён ўтказиб келинаётганини айтди. У журналистга маҳсулотларни бошқа жойдан сотиб олишни таклиф қилди. У етказиб беришда қисқа узилишлар бўлиши мумкинлигини тан олди, аммо маҳсулотлар пасайтирилган нархларда сотилишини таъкидлади. Маъмурият раҳбари баъзи «нопок» тадбиркорлар вазиятдан фойдаланиб қолишга уринаётганини маълум қилди.
Акмал Маҳмудалиев, шунингдек, хусусий тадбиркорларга маҳсулотларни қандай нархларда сотиш кераклигини айтиш қийинлигини таъкидлади, чунки улар исталган жойда товар сотиб олиб, оширилган нархларда сотиши мумкин. Аммо ярмаркаларда (шанба ва сешанбдагиа) нархлар барқарор бўлиб қолади, деди у.
Туман маъмурияти раҳбари ҳар қандай вақтда унга шикоятлар билан қўнғироқ қилишни сўради.
Нархларнинг текширилиши
Шарифа Мадраҳимова Human.uz нашрига берган интервьюсида ҳокимнинг сўзларини текшириб кўриш учун ярмаркада видеотасвирга олишга қарор қилган.
Журналист ярмаркада тасвирга олаётган вақтда ҳоким котиби Шоҳжаҳон Мўйдинов унинг қўлини қайириб, телефонини тортиб олишга ҳаракат қилади, бироқ бунинг уддасидан чиқа олмайди. У ички ишлар органлари ходимини ёрдамга чақиради. ИИБ ходими ўзини таништириб, аёлдан шахсига аниқлик киритиш учун ИИБга олиб боришади. У ерда Шарифа Мадраҳимовадан журналистлигини тасдиқловчи ҳужжат кераклигини айтишади.
«Улар „Марифат“ газетаси гувоҳномасини кўриб, сиз газетага ёзар экансиз, газетанинг журналисти экансин, нимага „сёмка“ қиляпсиз, деб сўрашди. Ўзбекистон Конституциясининг 29-моддасига кўра ҳар ким ахборот олиш, излаш ва уни тарқатиш ҳуқуқига эга, дедим. Журналист бўлмаган тақдиримда ҳам мен Ўзбекистон фуқароси сифатида ахборот олиш ҳуқуқига эгаман, дедим. Мақсадингиз нима деб сўрашди, ҳокимнинг сўзларига жавоб бериш, дея жавоб бердим. Тўхтанг, ундай бўлса ҳокимдан сўраймиз, дейишди, лекин ҳоким видеоселекторда экан, жавоб бермади. Шундан кейин ички ишлар бўлимида мени турли баҳоналар билан икки соатга яқин ушлаб ўтиришди», — деди у.
ИИБдаHuman.uz интервьюсидан лавҳа.
Унинг сўзларига кўра, у «жиноий қидирув бўлимида» Акмалжон Мадраҳимовнинг хонасидаушлаб турилган. Ундан ташқари хонада яна бир аёл жияни билан бор эди. Журналист унинг сўзларини тасдиқлашлари мумкинлигини айтди.
«Шоҳжаҳон Мўдинов менга газетада ишлаб туриб бекорга видеога олганимни айтди. Кейин улар журналист гувоҳномасининг ҳақиқийлигини текширишлари кераклигини айтишди, чунки унда амал қилиш муддати кўрсатилмаган», — деди мухбир.
Шарифа Мадраҳимова уларни Журналистлар ижодий уюшмаси Фарғона вилояти бўлими раиси, айни вақтда Фарғона вилояти ҳокимиятининг матбуот котиби бўлиб ишлаётган Муҳаммаджон Обидов билан боғлаган. ИИБ ходимларининг сўзларига кўра, у ҳужжат ҳақиқий эмаслигини айтиб, «журналистга қандай чора кўрсанглар кўраверинглар» деган.
Журналистнинг таъкидлашича, ИИБ ходими Акмалжон Мадраҳимов телефонни ундан олиб қўйган ва уни кўчага беришини, чунки ИИБ биносида телефон олиб юриш мумкин эмаслигини айтган.
«Бир дақиқадан кейин қайтишларини айтишди. Аммо улар Учкўприк тумани ИИБ бошлиғи ўринбосарининг хонасига киришди. У ердан 15−20 дақиқадан сўнг чиқишди ва телефонни қайтариб беришди. Мени бу ерда ушлаб турмасликлари ёки менга қарши қонуний чоралар кўришлари кераклигини айтдим. Улар ҳокимдан жавоб кутаётганларини айтишди. Мен: „Бу ерда қонун ҳокимми? Нега ҳокимдан жавоб кутяпсиз?“ — деб сўрадим. Мен ИИБ бошлиғи номига ариза ёзиш учун оқ қоғоз беришларини сўрадим. Ёзишни бошлаган эдим, тўхтатишди ва кетишим мумкинлигини айтишди», — деди мухбир.
Human.uz интервьюсидан лавҳа.
ИИБ биносидан чиққанидан кейин журналист телефонидаги видеоёзув ўчирилганини аниқлаган. Ярмаркага қайтиб борса, ярмарканинг тарқатиб юборилганига гувоҳ бўлади. Деҳқонлар олиб келган маҳсулотларини сотиш учун йўл четлари, бурчакларда савдо қилишга мажбул бўлганини қайтганидан кейин тасвирга туширган видеоёзув орқали кўрсатиб берди.
«Хулоса чиқариш керак»
Шарифа Мадраҳимова ариза ёзиб, кимнидир жавобгарликка тортиш мақсади йўқлигини айтиб ўтди. Унинг сўзларига кўра, у ҳозирги пандемия шароитида ҳамма нарсани тўғри тушуниш керак.
«Ундан ташқари, қилинган ишларнинг югур-югури кўп бўлади. Битта аризанинг орқасидан йиллаб ёки ойлаб югурадиган даражада вақти кўп одам эмасман. Мен бу масалани жамоатчиликка етказиб қўйдим, прокуратура, ички ишлар, ҳокимият вакиллари балки ўзларига хулоса чиқаришар», — деди у.
«Менинг мақсадим кимнидир жазога тортиш ёки кимнидир ишдан бўшатиб юбориш эмас. Адолат қарор топиши керак. Ҳамма нарсани ўз оти билан аташимиз керак. Ҳамма нарса шаффоф бўлиши керак. Ишончли, асосли, шаффоф хабарлар бериш керак. Журналистларга тўсиқ қўйилмаслиги керак», — дея таъкидлади Шарифа Мадраҳимова.
Унинг сўзларига кўра, ҳокимлар ўз ҳаракатлари билан президентга бўлган ишончга зарар етказишмоқда.
«Агар рост гапиришга тўсиқ бўлса, рост гапирмасин, лекин ҳеч қачон ёлғон гапиришмасин. Ҳокимият — президент билан халқ ўртасидаги кўприк. Одамлар хулоса чиқаради: ҳокимият шунақа қиляптими, демак юқорида ҳам, демак президент ҳам шунақа қилади. Акс ҳолда булар ўзича бунақа иш қилмасди, деган хулоса чиқаришади», — деди журналист.

Специальный корреспондент газеты «Марифат» и член Ферганского областного отдела Творческого союза журналистов Узбекистана Шарифа Мадрахимова рассказала, что ее удерживали в отделе внутренних дел Учкуприкского района Ферганской области за видеосъемку продовольственной ярмарки. Во время записи у нее пытался выхватить телефон секретарь хокима, а после посещения ОВД записи на ее устройстве оказались удалены.
Фото: Пресс-служба хокимията Учкуприкского района.
15 апреля пресс-служба хокимията Учкуприкского района в ответ на сообщения о высоких ценах на продукты сообщила, что на территории дехканского рынка на постоянной основе работает продовольственная ярмарка, а также организуются выездные торговые пункты. В сообщении отмечалось, что цена 1 кг картошки составляет 3500 сумов, моркови — 1000 сумов, яиц — 600 сумов, сахара — 5800 сумов, мяса — от 40 тысяч сумов.
В комментариях под публикацией Шарифа Мадрахимова выразила удивление указанными ценами, заявив, что днем ранее покупала морковь по 2000 сумов, сахар — по 6500—7000 сумов. Еще один пользователь заявил, что купил яйца по 900 сумов, а картошку — по 5500 сумов. Другой житель района подтвердил указанные хокимиятом цены.
В ответ хоким Учкуприкского района Акмал Махмудалиев сказал, что ярмарка проводится с 8 марта на территории рынка. Он предположил, что журналистка могла купить продукты в другом месте. Он признал возможные кратковременные перебои в поставке, но подчеркнул, что продукты продаются по сниженным ценам. Глава администрации заявил, что некоторые «бессовестные» предприниматели пользуются случаем и пытаются нажиться на ситуации.
Акмал Махмудалиев также отметил, что сложно указывать частным предпринимателям, по каким ценам продавать продукцию, поскольку они могут купить товар в любом месте и продавать по завышенной цене. Но цены на ярмарках (в субботу и вторник) и в выездных торговых пунктах будут оставаться стабильными, сказал он.
Глава районной администрации просил звонить ему с жалобами в любое время.
Проверка цен
Шарифа Мадрахимова в интервью изданию Human.uz сообщила, что решила провести видеосъемку ярмарки, чтобы «проверить достоверность слов хокима».
Во время записи секретарь хокима Шохжахон Муйдиев схватил журналистку за руку и пытался отобрать телефон, но это ему не удалось. Он позвал на помощь сотрудника органов внутренних дел, который представился и попросил женщину пройти в участок для удостоверения личности. Шарифу Мадрахимову попросили предъявить удостоверение журналиста.
«Когда они увидели удостоверение журналиста газеты „Марифат“, они сказали, что я должна писать для газеты, а не снимать видео. Согласно статье 29 Конституции Узбекистана, каждый имеет право искать, получать и распространять любую информацию, даже если я не была бы журналистом, я имею на это право как гражданка страны. Второй их вопрос был задан про мою цель. Я сказала, что моя цель — ответить на слова хокима. Они хотели уточнить это у хокима, но он был на селекторном совещании. Меня разными причинами удерживали в отделе внутренних дел два часа», — заявила она.
Удержание в ОВД
Кадр из интервью Human.uz.
По ее словам, она находилась в комнате Акмалжона Мадрахимова, работающего «в уголовном розыске». Кроме нее в комнате находились еще одна женщина с племянницей. Журналистка заявила, что они могут подтвердить ее слова.
«Шохжахон Муйдинов мне сказал, что я зря снимала видео, работая в газете. Потом они сообщили, что должны проверить подлинность удостоверение журналиста из-за того, что в нем не указан срок действия», — отметила корреспондент.
Шарифа Мадрахимова связала их с председателем Ферганского областного отдела Творческого союза журналистов Мухаммаджоном Обидовым, который одновременно работает пресс-секретарем хокимията Ферганской области. По словам сотрудников ОВД, он сказал, что документ не является действительным и что в отношении журналистки «можно принять любые меры».
Журналистка утверждает, что сотрудник ОВД Акмалжон Мадрахимов забрал у нее телефон, сказав, что вынесет его на улицу, так как она не может носить устройство внутри здания ОВД.
«Сказали, что вернут через минуту. Но они зашли в комнату заместителя начальника ОВД Учкуприкского района. Оттуда вышли через 15−20 минут и вернули телефон. Я сказала, чтобы меня не удерживали здесь либо приняли законные меры в отношении меня. Они сказали, что ждут ответ от хокима. Я спросила: „Здесь закон — хоким? Почему вы ждете ответа от хокима?“ Я попросила белый лист, чтобы написать заявление на имя начальника ОВД. Только начала писать, они остановили и сказали, что я могу идти», — рассказала корреспондент.
После выхода из здания ОВД журналист обнаружила, что видеозаписи на ее телефоне удалены. Когда она вернулась на ярмарку, то увидела, что продавцов «распустили».
«Но продавцам нужно продавать свою продукцию. Они были вынуждены торговать в разных частях города. Кто-то рядом с проезжей частью, кто-то в углу [рядом со стоянкой]», — сказала она, продемонстрировав восстановленные видеокадры.
«Должны сделать вывод»
Шарифа Мадрахимова заявила, что не намерена подавать заявление, привлекать кого-то к ответственности. По ее словам, она не может «бегать» за одним заявлением месяцами или годами, поэтому надеется, что увидевшие ее обращение представители прокуратуры, ОВД и хокимията сделают вывод.
«Справедливость должна восторжествовать. Нужно называть все своими именами. Все должно быть прозрачным. Нужно доносить проверенные, достоверные и прозрачные новости. Не нужно препятствовать журналистам», — сказала она.
По ее словам, своими действиями хокимы подрывают доверие к президенту.
«Если есть препятствие для того, чтобы сказать правду, пусть хокимият не говорит. Главное — пусть не лгут. Хокимият — это мост, связывающий президента и народ. Люди делают выводы: если хокимият так поступает, значит и наверху — президент — так поступает. Иначе они так бы не делали», — заявила журналистка.