АҚШда янги турдаги коронавирус инфекциясига қарши тажриба вакцинаси илк бор соғлом одам — америкалик 44 ёшли аёл Женнифер Халлерда синаб кўрилди, дея хабар қилди РИА Новости The Telegraph нашрига таяниб.
Аёл инъекцияни оддий грипп учун эм дориси билан таққослаб кўрди: биринчи куни унинг ҳарорати бир оз кўтарилди, иккинчи куни — қўлида кучли оғриқ пайдо бўлди, «бироқ фақат шугина — бундан кейин ҳаммаси жойида бўлди», — деди аёл.
Яқин кунларда аёлга вакцинанинг иккинчи дозаси қуйилиши керак. У 2021 йил баҳорига қадар мутахассислар кузатуви остида бўлади.
Сиэтлдаги Миллий аллергия ва юқумли касалликлар институти март ойи ўрталарида одамларда COVID-19 га қарши вакцинанинг клиник синовлари бошланганини маълум қилган эди. Тажрибаларда иштирок этаётган кўнгиллилар йил давомида назорат остида бўлади.
Синовларга 45 нафар кўнгилли саралаб олинди. Уларнинг ҳар бири 28 кун оралиғида иккитадан вакцина игнасини қабул қилиб олади. Тажриба иштирокчиларида вакцина миқдори фарқ қилади: 25, 100 ва 150 микрограмм. Тадқиқотда вакцина хавфсизлик ва иммун жавобини келтириб чиқариш хусусияти бўйича баҳоланади, шунингдек, энг мақбул дозаси белгилаб олинади.
Сиэтлдаги институт мРНК-1273 номини олган вакцинани Массачусетс штати Кембриж шаҳрида жойлашган Moderna биотехнология компанияси билан ҳамкорликда ишлаб чиқди. Дори воситаси ҳайвонларда муваффақиятли синовдан ўтказилди.

В США впервые ввели экспериментальную вакцину от новой коронавирусной инфекции здоровому человеку — 44-летней американке Дженнифер Халлер, сообщило РИА Новости со ссылкой на The Telegraph.
Женщина сравнила инъекцию с обычной прививкой от гриппа: в первый день у нее была слегка повышенная температура, на второй — сильно болела рука, «но на этом все — после этого все было в порядке», — сказала испытательница.
В ближайшее время женщине должны ввести вторую дозу вакцины. Она останется под наблюдением специалистов до весны 2021 года.
Национальный институт аллергии и инфекционных заболеваний в Сиэтле объявил о начале клинических испытаний вакцины от COVID-19 на людях в середине марта. За добровольцами, участвующими в тестировании, будут наблюдать в течение года.
Для испытания отобрали 45 добровольцев, каждый из которых получит по две инъекции вакцины с интервалом в 28 дней. Сами дозы у участников эксперимента будут различаться: 25, 100 и 150 микрограммов. Исследование оценит вакцину на безопасность и способность вызывать иммунный ответ, а также определит оптимальную дозировку.
Институт в Сиэтле разработал вакцину, получившую название мРНК-1273, совместно с биотехнологической компанией Moderna, базирующейся в Кембридже, штат Массачусетс. Препарат успешно прошел испытания на животных.