Бош давлат санитария инспектори Нурмат Отабеков тиббиёт ходимларининг коронавирусга чалиниш ҳолатлари юзасидан изоҳ берди. Эслатиб ўтамиз, март ойи охирида Вирусология илмий-тадқиқот институтининг 11 нафар ходими коронавирусга чалингани хабар қилинган эди.
«Дастлабки кунларда, айниқса ИТИ клиникасига янги беморлар келганида, тиббиёт ходимлари бу инфекция билан ҳали таниш эмас эди. Аммо уларнинг барчаси тегишли тартибда даволанмоқда ва ушбу таркибда жиддий асоратлар йўқ», — деди бош санитария инспектори.
Нурмат Отабековнинг сўзларига кўра, сўнгги вақтларда тиббиёт ходимлари орасида касалланиш ҳолатлари қайд этилгани йўқ. Чунки вируснинг контагиозлиги (юқиши) яхши ўрганилган бўлиб, тиббиёт ходимларига инфекция юқишининг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар маълум.

Главный государственный санитарный инспектор Нурмат Атабеков также прокомментировал заражение коронавирусом медицинского персонала. Напомним, в конце марта сообщалось о заболевании коронавирусом 11 сотрудников клиники Научно-исследовательского института вирусологии.
«В первые дни, особенно когда новые пациенты поступали в клинику НИИ, медперсонал еще не был знаком с этой инфекцией. Но все они получают соответствующее лечение и никаких серьезных осложнений среди этого контингента нет», — заявил главный санитарный инспектор.
По словам Нурмата Атабекова, в последнее время случаев заболевания среди медперсонала нет, поскольку контагиозность вируса уже изучена и меры, которые полностью предупреждают заражения медработиков, хорошо известны.