Коронавирус инфекциясига чалинган беморларнинг яна 13 нафари бутунлай тузалиб, 2 апрель куни шифохонадан чиқарилди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Уларнинг 12 нафари Вирусология илмий-текшириш институти клиникасидан, 1 нафари эса Хоразм вилоятидаги юқумли касалликларга ихтисослашган шифохонадан соғайиб чиқишди.
Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов ва бошқа расмий шахслар уларни Республика ихтисослаштирилган Терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт марказига кузатиб қўйишди.
Коронавирус инфекцияси хасталигидан тузалган фуқароларнинг 1 нафари 13 март куни Истанбул — Тошкент йўналишидаги рейсда, яна 1 нафари эса шу йил 18 март куни Москва — Тошкент йўналишидаги рейс билан Ўзбекистонга келган. Қолган 11 нафар киши эса коронивирус инфекциясига чалинган фуқаролар билан мулоқотда бўлишган.
Шундай қилиб, Ўзбекистонда бугунги кунга қадар коронавирус инфекциясидан тўлиқ тузалган беморлар сони 25 кишига етди.

Еще 13 пациентов с коронавирусом полностью выздоровели и были выписаны 2 апреля, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Из них 12 из них лечились в Научно-исследовательском институте вирусологии, а один — в учреждении, специализированном на лечении инфекционных заболеваний, в Хорезмской области.
Министр здравоохранения Алишер Шадманов и другие официальные лица проводили их в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации.
Один из граждан, вылечившихся от коронавирусной инфекции, прибыл в Узбекистан 13 марта рейсом Стамбул-Ташкент, а другой — 18 марта рейсом Москва-Ташкент. Оставшиеся 11 человек были в контакте с гражданами, зараженными коронавирусом.
Таким образом, на сегодня в Узбекистане от коронавирусной инфекции полностью вылечилось всего 25 человек.
«Естественно, в основе этого радостного события лежит огромный вклад самоотверженных и квалифицированных медицинских работников. В то время, когда коронавирусная инфекция быстро распространяется по всему миру, врачи нашей страны без паники, оставаясь верными своей клятве, взяли на себя большую ответственность, как борьба с пандемией», — подчеркнули в Минздраве.