Коронавирус билан касалланганларга хусусий тиббиёт ташкилотлари ҳам хизмат кўрсатади. Адлия вазирлигининг хабар қилишича, бу Ўзбекистон президентининг 26 мартдаги «Ўзбекистон Республикасида коронавирус инфекцияси кенг тарқалишининг олдини олишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорида жой олган.
Қарорга мувофиқ, нодавлат тиббиёт ташкилотларига коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга, истисно тариқасида, 2020 йил 1 сентябрга қадар тиббий хизмат кўрсатишга рухсат берилди.
Нодавлат тиббиёт ташкилотлари томонидан коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш фақат Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва нодавлат тиббиёт ташкилоти ўртасида тузиладиган шартномага кўра амалга оширилади.
Коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш учун нодавлат тиббиёт ташкилотлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан, истисно тариқасида, танлов (тендер) ўтказмасдан аниқланади.
Нодавлат тиббиёт ташкилотларининг коронавирус билан касалланганларга тиббий хизмат кўрсатиш билан боғлиқ харажатлари Инқирозга қарши кураш жамғармаси ҳисобидан қопланади.
Эпидемиологик вазиятдан келиб чиқиб, заруратга кўра, нодавлат тиббиёт ташкилотлари билан келишган ҳолда уларнинг лаборатор-диагностика хизматларидан фойдаланилади.

Частным медицинским учреждениям временно разрешено оказывать услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, следует из постановления президента «О дополнительных мерах по предупреждению широкого распространения коронавирусной инфекции в Республике Узбекистан» от 26 марта.
Согласно документу, до 1 сентября 2020 года негосударственным медицинским организациям в порядке исключения разрешено оказывать медицинские услуги пациентам с коронавирусом COVID-19, отнесенным к числу инфекционных заболеваний, требующих принятия экстренных профилактических и противоэпидемиологических мер.
Срок может быть изменен Специальной республиканской комиссией по предупреждению распространения коронавируса в Узбекистане.
В постановлении отмечается, что частные клиники смогут оказывать услуги больным с коронавирусом исключительно на основе договоров, заключенных между Министерством здравоохранения. Расходы на их лечение будет покрываться за счет Антикризисного фонда при Министерстве финансов.
Минздрав определит список частных клиник, которые смогут оказывать медуслуги больным с COVID-19 без проведения конкурса (тендера).
Исходя из эпидемиологической обстановки по согласованию с частными клиниками могут использоваться их лабораторно-диагностические услуги.
В документе отмечается, что сегодня в Узбекистане создан резерв в 5000 койко-мест в государственных медучреждениях для борьбы с коронавирусом.
Антикризисный фонд в объеме 10 трлн сумов (более 1 млрд долларов) был создан указом президента от 19 марта для смягчения негативного воздействия пандемии на экономику страны . Из этой суммы 1 трлн сумов планируется направить на финансирование мероприятий по борьбе с распространением COVID-19.