Американинг Genscript компанияси томонидан ишлаб чиқарилаётган коронавирусни аниқлаш бўйича тест тизимлари намуналари Ўзбекистонга олиб келинди. АҚШ инфекцион касалликларни назорат қилиш ва улардан огоҳлантириш марказлари томонидан тасдиқдан ўтган ушбу тестлардан маҳаллий муқобилларини ишлаб чиқаришни ташкил этишда фойдаланиш режалаштирилмоқда.
Намуналар Инновацион ривожлантириш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар марказига жўнатилди. Уларнинг олиб келинишини Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчихонаси томонидан ташкиллаштирилди, дейилади Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабарида.
Элчихона Американинг экспресс-тестлар ишлаб чиқарувчилари ҳисобланган Biomedomics ва US Inc. компаниялари ҳамда Вашингтон университети тиббиёт лабораторияси билан ҳам уларни Ўзбекистонга олиб келиш бўйича музокаралар олиб бормоқда.
АҚШ, ХХР, Жанубий Корея ва Туркиянинг етакчи лабораториялари билан ҳамкорликда инновацион диагностика воситаларини яратиш ва ишлаб чиқаришга ихтисослашган US Inc. компанияси Ўзбекистон тиббиёт муассасаларини коронавирусни аниқловчи тест тизимлари билан таъминлашга тайёр эканлигини билдирди, дейилади хабарда.
ТИВ аввалроқ АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) янги турдаги COVID-19 коронавируси аниқланган ва тарқалиш хавфи юқори бўлган 25 та давлат, жумладан Ўзбекистон учун 37 млн доллар ажратганини эслатиб ўтди. Америка томони Ўзбекистонга вилоятлар бўйича тарқатиш учун шахсий ҳимоя воситалари — қўлқоплар, ниқоблар, изоляция халатлари ва ҳимоя кўзойнаклари тақдим этди.

В Узбекистан доставлены образцы тест-систем по выявлению коронавируса американской компании Genscript. Эти тесты, прошедшие одобрение центров контроля и предупреждения инфекционных заболеваний США, планируется использовать при организации производства отечественных аналогов.
Образцы направлены в Центр передовых технологий при Министерстве инновационного развития. Их доставку образцов обеспечило посольство Узбекистана в Вашингтоне для создания в стране диагностического набора реактивов для выявления коронавируса, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана.
Посольство также ведет переговоры с производителями экспресс-тестов — американскими компаниями Biomedomics и US Inc., а также медицинской лабораторией Университета Вашингтон для их поставки в Узбекистан.
Компания US Inc., специализирующаяся на разработке и производстве инновационных диагностических средств совместно с ведущими лабораториями США, КНР, Южной Кореи и Турции, выразила готовность обеспечить медицинские учреждения Узбекистана необходимыми наборами тест-систем на выявление коронавируса, говорится в сообщении.
МИД напомнил, что ранее Агентство США по международному развитию (USAID) анонсировало выделение 37 млн долларов для 25 стран, включая Узбекистан, затронутых новым коронавирусом COVID-19 или с высоким риском его распространения. Американская сторона передала Узбекистану комплекты средств индивидуальной защиты — перчатки, маски, изолирующие халаты и защитные очки — для распространения в регионах страны.
Костя Пригоровский
Теперь бурчащие понимают, почему Узбекистан помогал другим странам, когда у них был разгар коронавируса?