Олтинсой туманида давлат идоралари ва маҳаллий аҳоли ўртасидаги келишмовчиликлар юзасидан мазкур туман прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ўтказилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати хабар қилди.
Аниқланишича, тумандаги фермер хўжаликларига тегишли 6,4 гектар суғориладиган ер майдони талон-торож қилиниб, шундан 1,4 гектари фермер хўжаликларига қайтарилган бўлса, 5 гектарни қайтариш учун таъсирчан чоралар кўрилмаганлиги сабабли, бу экин майдонлари фуқаролар томонидан узоқ муддатдан бери эгаллаб олиниб, турли мақсадларда фойдаланиб келганлиги оқибатида 436,9 млн сўм давлат ва жамоат манфаатларига жиддий зиён етказилган.
Хусусан, Олтинсой тумани «Халқобод» маҳалласи ҳудудида жойлашган «Оқ олтин манзараси» фермер хўжалигига тегишли бўлган суғориладиган пахта ва ғаллага мўлжалланган ер майдонидан шу маҳаллада яшовчи фуқаролар Б.Мухаммадиев, Д.Мухаммадиев, Ф.Нуров, С.Мухаммадиев, М.Саттарова ва А.Сафаров томонидан жами 0.39 гектари ноқонуний равишда ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниб, уй-жой қурилган.
Мазкур ер майдонларини қайтариш мақсадида жорий йилнинг 14 февраль куни соат 15−00 ларда ишчи гуруҳи аъзолари «Халқобод» маҳалласига борганида юқоридаги фуқаролар ва уларнинг яқинлари қўлларида бўлган таёқ, белкурак, тош ва бошқа нарсалар билан ишчи гуруҳи олдига чиқиб, ҳокимият вакиллари ва туман ИИБ ходимлари томонидан тушунтирилишига қарамасдан фуқаролар уларга қаршилик кўрсатишган. Натижада, 3 нафар ИИБ ходими «енгил» тан жароҳати олган.
«Мазкур ҳолатларда мансабдор шахслар томонидан ўз вазифаларига лоқайдлик ёки виждонсизларча муносабатда бўлиши оқибатида суғориладиган ер майдонлари талон-торож қилинган ҳамда Олтинсой туман ИИБ ходимиларига тан жароҳати етказилган», — дейилади хабарда.
Шунга кўра, мансабга совуққонлик билан қараш ва қасддан баданга енгил шикаст етказиш жиноятлари аломатлари мавжудлиги ҳамда дастлабки тергов ҳаракатлари ўтказиш лозимлигини инобатга олиб, ҳолат юзасидан Олтинсой туман прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 207-моддаси (мансабга совуққонлик билан қараш) 1-қисми ва 109-моддаси (қасддан баданга енгил шикаст етказиш) 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Прокуратура Алтынсайского района Сурхандарьинской области возбудила уголовное дело по итогам изучения конфликта между местными жителями и представителями власти, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
14 февраля в махалле «Халкобод» Алтынсая произошло столкновение между местными жителями и сотрудниками правоохранительных органов с применением камней, палок и других предметов. Причиной конфликта стало требование снести несколько домов, незаконно построенных на 0,39 га земли сельскохозяйственного значения.
По данным ведомства, 6,4 га орошаемых земель, принадлежащих фермерскому хозяйству, были расхищены. Из них 1,4 га земельного участка возвращены фермеру, но из-за отсутствия эффективных мер по возврату 5 га сельскохозяйственные земли были самовольно заняты жителями и долгое время находились в их использовании. В результате ущерб интересам государства и общества составил 436,9 млн сумов.
В частности, на поле, предназначенном для выращивания хлопка и пшеницы, жители махалли — Ботир Мухаммадиев, Далер Мухаммадиев, Собир Мухаммадиев, Фозил Нуров, Мехринисо Саттарова и Ашур Сафаров — самовольно захватили земельные участки и незаконно возвели дома, отмечает ведомство.
Несмотря на разъяснение рабочей группы о незаконности сооружений и необходимости их возврата, жители оказали сопротивление сотрудникам органов внутренних дел и представителям хокимията. В результате три сотрудника ОВД получили легкие телесные повреждения, сообщает Генпрокуратура.
«Из-за халатности должностных лиц и безответственного отношения было допущено расхищение сельскохозяйственных земель и нанесение телесных повреждений сотрудникам ОВД Алтынсайского района», — говорится в сообщении.
С учетом вышеперечисленного и необходимости проведения предварительного следствия прокуратура Алтынсайского района возбудила уголовное дело по части 1 статьи 207 (должностная халатность) и части 2 статьи 109 (умышленное легкое телесное повреждение, повлекшее кратковременное расстройство здоровья продолжительностью более 6, но не свыше 21 дня или незначительную стойкую утрату трудоспособности) Уголовного кодекса.