Қозоғистон президенти ҳузуридаги Фавқулодда вазият режимини таъминлаш бўйича давлат комиссияси 19 мартдан бошлаб Нур-Султон ва Олмаотада карантин режимини жорий этиш ҳақидаги қарор қабул қилди. Бу ҳақда Tengrinews.kz хабар берди.
Ушбу шаҳарларда COVID-19 билан боғлиқ вазият мураккаблашганини ҳисобга олган ҳолда ҳамда коронавирус Қозоғистоннинг бошқа шаҳарларига тарқалишининг олдини олиш учун ушбу қарор қабул қилинди, дейилади хабарда.
Карантин одамларнинг ҳаракатланиши, шунингдек, транспорт воситаларининг кириш/чиқишларига чекловларни назарда тутади. Нур-Султон ва Олмаота аҳолининг ҳаракатини чеклайдиган, аҳолини озиқ-овқат билан таъминлаш ва ҳаётий таъминот тизимлари ишлашини оптималлаштириш учун секторларга бўлинади.
Шаҳарларда жамоат транспорти кун давомида тўхтатилади ёки чекланади ва кечаси тўхтатилади.
Ноозиқ-овқат маҳсулотлари бозорлари, йирик савдо-кўнгилочар марказлари ва савдо уйлари фаолияти тўхтатилади, уларда фаолият кўрсатаётган озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори воситалари савдоси бўйича объектлар бундан мустасно.
Умумий овқатланиш объектлари карантин вақтида санитария-эпидемиология чоралари кучайтирилган ҳолда «мижозга етказиб бериш» тамойили бўйича ишлайди.
Бундан ташқари, карантин зоналари аҳолисининг озиқ-овқат, дори-дармон, ҳаёт учун зарур бўлган буюмлар ва зарур товарларга бўлган ҳар кунлик эҳтиёжлари аниқланади. Бошқа ташкилий чоралар ҳам кўзда тутилмоқда.
Сўнгги маълумотларга кўра, Қозоғистондаги COVID-19 ҳолатлари сони 27 тага етди. Шулардан 16 та юқтириш ҳолати Нур-Султонда, 11 таси Олмаотада аниқланган.

Государственная комиссия по обеспечению режима чрезвычайного положения при президенте Казахстана с 19 марта вводит режим карантина в Нур-Султане и Алматы, сообщает Tengrinews.kz.
Такое решение принимается с учетом осложнившейся ситуации с COVID-19 в этих городах и для предупреждения распространения коронавируса в другие города Казахстана, отмечает издание.
Карантин предусматривает ограничение на передвижение людей, а также въезд/выезд транспортных средств. Нур-Султан и Алматы будут поделены на секторы для ограничения перемещения граждан, оптимальные для организации снабжения населения продовольствием и функционирования системы жизнеобеспечения.
В городах будет приостановлено либо ограничено в дневное и прекращено в ночное время движение общественного транспорта.
Работа непродовольственных торговых рынков, крупных торгово-развлекательных центров и торговых домов, за исключением находящихся в них объектов по продаже продуктов питания и лекарств, будет также приостановлена.
Объекты общественного питания на время карантина будут работать по принципу «доставки до клиентов», с усилением санитарно-противоэпидемиологических мер.
Кроме того, будет определена ежесуточная потребность населения карантинных зон и каждого из секторов в продуктах питания, медикаментах, предметах жизнеобеспечения и товарах первой необходимости. Также предусматриваются другие меры организационного характера.
По последним данным, число случаев COVID-19 в Казахстане достигло 27. Из них 16 случаев заражения выявлены в Нур-Султане, 11 — в Алматы.