Ўзбекистонда Наврўз байрами муносабати билан ўтказилиши режалаштирилган бир қатор тадбирлар бекор қилинди. Вазирлар Маҳкамаси 13 мартда ўтказилган йиғилишда тегишли қарорни қабул қилди. Бу ҳақда ҳукумат матбуот хизмати хабар берди.
Хусусан, Наврўз байрами арафасида Тошкентда ўтадиган Наврўз марафони, Хивада 31 март -1 апрель кунлари ташкил этиладиган «2020 йилда Хива шаҳри туркий дунё маданияти пойтахти» йилининг расмий очилиш маросими ҳамда «Бухоро шаҳри — Ислом олами маданияти пойтахти», деб эълон қилиниши муносабати билан 14−16 апрель кунлари ўтказиладиган тадбирлар бекор қилинди.
Ўз навбатида, асосий байрам тадбирлари ва халқ сайллари ўтказиладиган жойларда янги турдаги COVID-19 коронавирусининг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш мақсадида тегишли профилактик чоралар кўрилади, тиббий назорат кучайтирилади.
Жойларда кўчма савдо дўконлари, ҳунармандчилик кўргазмалари, китоб расталари, баҳорий таом сотиладиган очиқ ошхоналар ташкил этилади, миллий чорпоялар, сўрилар ва хонтахталар жойлаштирилади.
Боғларда, очиқ майдонларда дорбозлар, полвонлар, масхарабозлар, қўғирчоқбозларнинг томошалари, қушлар кўргазмаси, варрак учириш, арқон тортиш, арғимчоқ учиш каби халқ ўйинлари мусобақалари ташкил этилади.
Сайл давомида мамлакатда истиқомат қиладиган турли миллат вакилларининг бадиий чиқишлари, фольклор-этнографик гуруҳларнинг концертлари ҳам ўтказилади.
Йиғилишда жорий йилнинг 14−15 март кунлари «Обод юрт» умумхалқ ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш хайрия ҳашарини уюшқоқлик билан ташкил этиш ва юқори савияда ўтказиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Кабинет Министров Узбекистана в пятницу провел видеоселекторное совещание по вопросам подготовки и проведения праздника Навруз (21 марта) и приуроченных к нему мероприятий, сообщается на правительственном портале.
На совещании обсуждалось проведение праздника на высоком уровне как всенародного сайиля (гуляний) под девизом «С Наврузом — праздником обновления, мой родной Узбекистан!», как предусмотрено постановлением президента от 3 марта.
В парках и на открытых площадках запланированы традиционные мероприятия и представления, включая выступления канатоходцев, борцов, клоунов, кукольных театров, выставки птиц, запуск змеев, соревнования по перетягивание каната и другие.
В местах проведения праздника идет подготовка к установке передвижных магазинов, организации выставок ремесленничества, книг, открытых столовых, топчанов и беседок.
В ходе гуляний состоятся выступления художественных коллективов национальных культурных центров и концерты фольклорно-этнографических групп.
В эти выходные, 14−15 марта, под девизом «Благоустроенный край» пройдет запланированный всенародный хашар.
В местах гуляний будут проведены профилактические меры по предотвращению распространения нового коронавируса Covid-19 и усилен медицинский контроль, говорится в сообщении.
В то же время, учитывая опасность распространения инфекции, ряд мероприятий национального и международного уровня, в том числе мероприятия с участием иностранных гостей, будет отменен.
В частности, отменяются посвященный Наврузу марафон в Ташкенте, церемония открытия года «Хива — столица культуры тюркского мира в 2020 году» в Хиве (31 марта — 1 апреля) и церемония объявления Бухары столицей исламского мира (14−16 апреля).
Министерства культуры, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, по поддержке махалли и семьи, а также обороны представили отчеты о подготовке к проведению мероприятий, посвященных Наврузу, на высоком организационном уровне и обеспечения безопасности.