Ўзбекистон Халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси (ХХҲГК)га қўшилди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати. 4 март куни Нидерландияда Ўзбекистон делегацияси иштирокида мамлакатнинг аъзо бўлиши жараёни якунланди ва ушбу ташкилотга расман аъзо бўлди.
Халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси шу кунгача ўзида 83 иштирокчини жамлаган бўлиб (82 давлат ва Европа иттифоқи), эндиликда унга Доминикан ва Ўзбекистоннинг ҳам аъзо бўлишди ва аъзолар сони 85 тага етди.
Адлия вазирлигининг қайд этишича, Ўзбекистон учун, хусусан, унинг фуқаролари учун ХХҲГКга аъзо бўлишдан қуйидаги манфаатлар юзага келишини айтиб ўтиш мумкин:
1. Халқаро-ҳуқуқий ёрдам тизими соддалашади ва осонлашади.
2. Халқаро-ҳуқуқий ёрдам эҳтиёжига учраган фуқароларга кенгроқ имкониятлар яратилади.
3. Фуқаролик-ҳуқуқий соҳага оид халқаро низолар самарали, тез ва кам харажат билан бартараф тилади.
4. Миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига ижобий таъсир бўлади.
5. Ўзбекистонда халқаро хусусий ҳуқуқ илмининг ривожланишига ёрдам беради.
Булар билан бир қаторда мазкур халқаро ташкилот фаолиятида Ўзбекистоннинг тўлақонли аъзо сифатидаги фаолияти келажакда қабул қилинадиган халқаро ҳужжатларда бизнинг миллий манфаатларимизни ҳам акс эттириш имконини яратади.
Ўзбекистон шу кунгача учта Гаага конвенциясига аъзо бўлган. Хусусан, Фуқаролик жараёни масалалари бўйича конвенция (1954), Чет эл расмий ҳужжатларини легаллаштириш талабини бекор қилувчи конвенция (1961), Халқаро болаларни ўғирлашнинг фуқаролик жиҳатлари бўйича конвенция (1980).

Узбекистан стал членом Гаагской конференции по международному частному праву (ГКМЧП), сообщила пресс-служба Министерства юстиции. Завершение процедуры присоединения состоялось 4 марта в Нидерландах с участием узбекской делегации.
До сих пор ГКМЧП объединяла 83 участника (82 государства и Европейский союз), после присоединения Доминиканской Республики и Узбекистана их число достигло 85.
«Членство Узбекистана в Гаагской конференции позволит обеспечить участие страны в процедуре унификации норм международного семейного и частного права, дальнейшее развитие правовой системы с учетом мировых стандартов, повышение эффективности защиты прав и интересов граждан государства за рубежом», — отметили в Минюсте.
Национальное законодательство в связи с членством страны в ГКМЧП ждет ряд изменений, которые упростят систему международной правовой помощи и предоставят гражданам, нуждающимся в ней, более широкие возможности. Международные гражданско-правовые споры будут разрешаться быстрее и с минимальными затратами, пояснили в министерстве.
Это также позволит Узбекистану отражать национальные интересы в будущих международных документах, подчеркнул Минюст.
Узбекистан уже является участником трех Гаагских конвенций: Конвенции по вопросам гражданского процесса (1954 года), Конвенции об отмене требования легализации иностранных официальных документов (1961 года) и Конвенции о гражданских аспектах международного похищения детей (1980 года).