1 апрелдан бошлаб Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида кўчмас мулкни олишда Ўзбекистон фуқаролари учун ушбу ҳудудларда доимий пропискага эга бўлиш талаб қилинмаслигини кўзда тутувчи тартиб жорий этилади. Президентнинг 2 мартдаги фармонида бу ҳақда сўз боради.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда доимий яшовчи ва республиканинг бошқа минтақаларида доимий пропискага эга бўлган фуқаролар томонидан Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги янги қурилган уйларда кўчмас мулк олди-сотдиси шартномаларини расмийлаштириш учун давлат божининг алоҳида ставкасини бекор қилинади.
1 апрелга қадар қонун ҳужжатларига мазкур банддан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритилади. Жумладан, доимий пропискага қўйишда Уй-жой кодексининг бир киши учун турар-жой майдонининг ижтимоий нормаси тўғрисидаги қоидаларига риоя этиш бўйича талабларни назарда тутади. Эслатиб ўтамиз, бир киши учун турар-жой майдонининг ижтимоий нормаси 16 кв. м. дан, ногиронлик аравачасида ҳаракатланадиган инсонлар учун эса 23 кв. м. дан кам бўлмаслиги керак.
Бундан ташқари, пропискага қўйиш билан боғлиқ жараёнлар ва уларни «ягона дарча» тамойили асосида амалга ошириш механизмларини рақамлаштириш белгиланди.
Фармонда Ўзбекистонда 2030 йилгача урбанизацияни ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқишда республика аҳолиси учун Тошкент шаҳри билан бир қаторда қўшимча равишда «ўзига тортувчи марказлар»ни яратиш мақсадида табиий ва ижтимоий-иқтисодий салоҳиятга эга энг йирик шаҳарларни белгилаш топширилди. Ҳудудларда олий таълимнинг талаб юқори бўлган йўналишларида ўқитишни ташкил этиш, шу жумладан, Тошкент шаҳрида жойлашган етакчи олий таълим муассасаларининг филиаллари очилади.
Президент Шавкат Мирзиёев прописка тизимини ислоҳ қилиш масаласини парламентга мурожаатида тилга олган, ушбу муаммо 30 йил давомида ўз ечимини топмаганини таъкидлаб ўтган эди.
Бунга қадар амалда бўлган тартибга кўра, уч йилгача олдин қурилган янги турар жой биносида ҳар қандай нархда уй харид қилганлар нотариал шартномада кўрсатилган маблағнинг 5 фоизи, бироқ ЭКИҲнинг 10 бараваридан кам бўлмаган миқдорда давлат божини тўлаган ҳолда Тошкентда прописка олиши мумкин эди.

С 1 апреля для приобретения недвижимого имущества в Ташкенте и Ташкентской области для граждан Узбекистана не потребуется постоянная прописка, следует из указа президента от 2 марта, утверждающего Госпрограмму на 2020 год.
Кроме того, отменяется отдельная ставка государственной пошлины за удостоверение договоров купли-продажи недвижимости в новостройках Ташкента и Ташкентской области для граждан республики, постоянно в ней проживающих и имеющих постоянную прописку в других ее регионах.
До 1 апреля соответствующие изменения и дополнения будут внесены в законодательство. В том числе будут предусмотрены требования по соблюдению положений Жилищного кодекса о социальной норме жилой площади на одного человека при постоянной прописке. Напомним, социальная норма составляет не ниже 16 кв. м на человека, а для людей, передвигающихся на инвалидных колясках, — не менее 23 кв. м.
Кроме того, будет обеспечена цифровизация механизмов, связанных с пропиской, услуги в этой сфере будут предоставлять по принципу «единого окна».
При этом указом поручено при разработке Концепции развития урбанизации в Узбекистане до 2030 года предусмотреть создание наряду с Ташкентом дополнительных «центров притяжения» в крупных городах, обладающих природным и социально-экономическим потенциалом. В регионах будет организовано обучение по востребованным направлениям высшего образования, в том числе с открытием филиалов ведущих вузов Ташкента.
Ранее действовал порядок, при котором можно было получить прописку в Ташкенте, купив жилье любой стоимости в новостройке, которая была построена не более трех лет назад, при этом уплатив госпошлину за нотариальное удостоверение сделки в 5%, но не менее 10 МРЗП.
Этот порядок неоднократно критиковался, в том числе «Газета.uz» публиковала статью юриста и блогера Хушнудбека Худайбердиева, который писал, как институт прописки обесценивает права граждан.