Фуқаро С.Х.га тегишли бўлган хусусий уйда қарийб 669 миллион сўмлик тиббий ниқобларнинг яширин омбори топилди, деб хабар берди Давлат божхона қўмитаси (ДБҚ) матбуот хизмати.
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа органлар билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда уй ертўласида сифати кафолатланмаган ва тегишли сертификати бўлмаган тиббий ниқоблар ноқонуний равишда сақланаётгани аниқланди.
Маҳсулотларни чет элда қайта сотиш режалаштирилган. Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 15 та ниқоб ишлаб чиқарувчиси фаолият кўрсатмоқда. Бироқ талаб кескин ортиб кетгани сабабли уларнинг ишлаб чиқариш қуввати дорихона тармоқлари ва турли муассасалар талабларини қондира олаётгани йўқ.

Тайный склад медицинских масок почти на 669 млн сумов обнаружен в частном доме гражданина С. Х. в Мирзо-Улугбекском района Ташкента, сообщила пресс-служба Государственного таможенного комитета (ГТК) Узбекистана.
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК провели оперативное мероприятие и выявили в подвале дома незаконное хранение медицинских масок «неизвестного качества» без наличия обязательного сертификата соответствия.
Было установлено, что товар готовился к перепродаже за границу. В настоящее время по выявленному факту правонарушения проводится таможенная проверка.
Агентство по защите прав потребителей при антимонопольном комитете Узбекистана в начале февраля заявляло, что в стране многократно выросли цена на медицинские маски в аптеках из-за распространения коронавируса в мире. Кроме того, пользователи в соцсетях сообщают, что за последний месяц наблюдается дефицит масок в аптеках.
В Узбекистане сегодня работают 15 производителей медицинских масок, но из-за роста спроса, их мощности не справляются с объемом заявок от аптечных сетей и различных учреждений.