Германияда 21−23 февраль кунлари дзюдо бўйича Дюсселдорф-2020 JF World Judo Tour — Катта дубулға турнири бўлиб ўтди. Олимпиада саралашининг рейтинг очколари учун 117 мамлакатдан 676 иштирокчи ташриф буюрди.
Ўзбекистонлик дзюдочилар Давлат Бобонов (-90 кг) ва Муҳаммадкарим Хуррамов (-100 кг) олтин медалларни қўлга киритди, деб хабар бермоқда Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
Олий мукофот учун курашда Давлат Бобонов украиналик дзюдочи Кежау Нябали билан куч синашди. Икки вазари эвазига Ўзбекистон вакили «олтин»га сазовор бўлди.
Муҳаммадкарим Хуррамов 2016 йилги Олимпиада финалчиси, Озарбайжон вакили — Элмар Гасимов билан курашга киришди. Қўшимча вақтда ўзбекистонлик дзюдочи курашни ўз фойдасига ҳал қилди ва Ўзбекистон миллий терма жамоаси учун иккинчи олтин медални қўлга киритди.
Фото: Ўзбекистон МОҚ
Бобонов ва Хуррамов учун бу Катта дубулға турнирининг биринчи финали ва биринчи олтин медалидир. Иккала спортчи ҳам Токиодаги 2020 йилги Олимпиада ўйинларининг 1000 рейтинг очколарини ўз ҳисобларига ёзиб қўйишди.

В Германии 21−23 февраля прошел турнир дзюдоистской серии JF World Judo Tour — Большой шлем в Дюссельдорфе-2020. За рейтинговыми очками для олимпийской квалификации прибыли 676 участников из 117 стран.
Дзюдоисты из Узбекистана Давлат Бобонов (-90 кг) и Мухаммадкарим Хуррамов (-100 кг) завоевали золотые медали, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
В борьбе за высшую награду Давлат Бобонов боролся с украинским дзюдоистом Кеджау Ньябали. За счет двух вазари представитель Узбекистана завоевал «золото».
Мухаммадкарим Хуррамов вышел на бой с финалистом Олимпиады-2016, представителем Азербайджана — Эльмаром Гасымовым. В дополнительное время узбекский дзюдоист решил поединок в свою пользу и завоевал вторую золотую медаль сборной Узбекистана.
Фото: НОК Узбекистана
Для Бобонова и Хуррамова это первый финал и первые золотые медали турнира Большой шлем. Оба спортсмена записали на свои счета по 1000 рейтинговых очков Олимпиады-2020 в Токио.