Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси талабаларни ётоқхоналар билан таъминлаш бўйича олиб борилган ишлар натижалари тўғрисида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига парламент сўровини юборди.
Маълум бўлишича, мамлакатнинг 115 университетида 356 мингдан ортиқ талабалар таҳсил олмоқда. Ўқиш вақтида улар яшаши учун 208 ётоқхона фаолият кўрсатмоқда. Ҳозирда уларда 53 мингга яқин талабалар истиқомат қилмоқда, 103 мингдан ортиғи ижарага квартира олган, 200 мингга яқини эса ўз уйларида истиқомат қилишмоқда. 68 мингдан ортиқ талабалар ётоқхоналарга муҳтож.
Олий таълим вазирлиги маълумотларига кўра, 2016−2019 йилларда олий таълим тизимини ҳар томонлама ривожлантириш дастури доирасида ҳар бири 1600 ўринли тўртта ётоқхона қурилган, 28 таси реконструция қилинган, 185 тасида таъмирлаш ишлари олиб борилиб, жиҳозлари билан таъминланган.
Қонунчилик палатаси матбуот хизматининг хабар беришича, 2020−2022 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чоғида 4610 ўринли 13 та ётоқхонани қуриш ва 35 тасини реконструкция қилиш таклиф қилинган.
Хусусан, Урганч давлат университетида бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан сентябрь ойида янги ўқув йили бошланиши билан фойдаланишга топшириладиган 500 ўринли янги ётоқхона қурилмоқда.
«Олиб борилаётган ишларга қарамай, талабаларнинг маълум қисми квартирани ижарага олишга мажбур. Вазирлик маълумотларига кўра, 68 354 нафар талабани қамраб олиш учун ҳар бири 400 ўринли 170 та ётоқхона қурилиши керак. Бунинг учун деярли 3 трлн сўм ($ 314,8 млн) керак бўлади», дейилади баёнотда.
2030 йилга келиб университетларга қабул квотасининг 50 фоизга ошишини ҳисобга олсак, келаси 10 йил ичида яна 300 та ётоқхона қурилиши керак, деб таъкидлайди Қонунчилик палатаси матбуот хизмати.
Олий таълим вазирлиги Жанубий Корея ва Япония тажрибасини ўрганиб чиқиб, вилоят марказларида «янги турдаги» ётоқхоналарни ташкил этиш таклифини илгари сурди. Шу мақсадда вазирлик солиқ ва бошқа мажбурий тўловлардан озод қилиш, имтиёзли кредитлар ва қурилиш учун бепул ерлар ажратиш орқали тадбиркорларни уларни қуриш ишларига жалб этишни таклиф қилди.
«Бош вазир топшириғига биноан Тошкентда давлат-хусусий шериклик асосида ётоқхона қурилиши тўғрисида эълон қилинди. Аммо ҳозирга қадар бирон бир тадбиркор бундан фойда йўқлиги сабабли бу эълонга жавоб қайтармади», — дейилади Қонунчилик палатаси хабарида.
Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси ушбу йўналишдаги ишларнинг бажарилиши устидан парламент назоратини ўрнатган.

Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам науки, образования, культуры и спорта направил парламентский запрос Министерству высшего и среднего специального образования Узбекистана о результатах работы по обеспечению студентов общежитиями.
Выяснилось, что в 115 вузах страны обучаются свыше 356 тысяч студентов на очном отделении. Для их проживания на время обучения действуют 208 общежитий. В них на данный момент проживают около 53 тысяч студентов, более 103 тысяч — снимают квартиры в аренду, еще порядка 200 тысяч — проживают в своих домах. Свыше 68 тысяч студентов вузов нуждаются в общежитиях.
По данным Минвуза, в рамках программы по комплексному развитию системы высшего образования в 2016—2019 годах построено четыре общежития по 1600 мест, 28 — реконструировано, в 185 проведены ремонтные работы, обеспечено их оснащение.
Как сообщила пресс-служба Законодательной палаты, внесено предложение при исполнении инвестиционной программы на 2020−2022 годы возвести еще 13 общежитий на 4610 мест и 35 — реконструировать.
Так, в Ургенчском государственном университете за счет внебюджетных средств, строится новое общежитие на 500 мест, которое будет сдано в сентябре с началом нового учебного года.
«Несмотря на проводимую работу определенная часть студентов вынуждена снимать квартиру. Для охвата 68354 учащихся, по данным министерства, необходимо построить 170 общежитий на 400 мест каждое. На что понадобится почти 3 триллиона сумов (314,8 млн долларов — ред.)», — говорится в сообщении.
А с учетом того, что до 2030 года на 50% повысится квота приема в вузы, в ближайшие 10 лет необходимо построить еще 300 общежитий, отмечает пресс-служба Законодательной палаты.
Минвуз, изучив опыт южной Кореи и Японии, выступил с предложением создать в областных центрах общежития «нового типа». Для этого Минвуз предложил привлечь предпринимателей, освободив их от налоговых и других обязательных платежей, выделив льготные кредиты и бесплатные земельные участки для строительства.
«По поручению премьер-министра дано объявление о возведении общежития в Ташкенте на основе государственно-частного партнерства. Но до сих пор на него не ответил ни один предприниматель ввиду отсутствия выгоды для него», — говорится в сообщении Законодательной палаты.
Комитет по вопросам науки, образования, культуры и спорта установил парламентский контроль за исполнением работ в этом направлении.