Душанба куни кечга бориб Волгабўйи ҳудудларидан нам ва совуқ ҳаво оқими кириши муносабати билан Ўзбекистонда об-ҳаво шароитлари ўзгаради, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Булутлар кўпайиб, тунда мамлакатнинг шимолий туманларидан ташқари қолган ҳудудларида ёғингарчилик (ёмғир, қор) ёғади. Бундай шароит эртага кун бўйи давом этади. Эртага ҳаво ҳарорати кечаси 0−5 даража илиқ, кундузи 3−8 даража илиқ бўлади.
Иш ҳафтасининг ўртасида совуқ ҳаво оқимининг таъсири айниқса кечаси ҳали сезилиб туради, тунги ҳарорат 1−3 даража совуққача пасаяди, кундузи қуёш пайшанбага келиб ҳароратни 10−15 даражагача илитади.
Иш ҳафтасининг охирида об-ҳаво яна айнашни бошлайди. Жума куни мамлакатимиз ҳудудининг катта қисмида ёмғир ёғади, шимолий туманларда ёғингарчилик бўлади, фақат Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё вилоятлари ҳамда Фарғона водийси вилоятларида ёғингарчилик кутилмайди.
Тунги ҳарорат 0−5 даража илиққача кўтарилади, кундузи 10−15 даража атрофида бўлади, бундай ҳарорат ойнинг шу даври учун хос бўлган ўртача кўп йиллик қийматлардан бир оз юқори.

К вечеру понедельника погодные условия в Узбекистане изменятся из-за вторжения влажной и холодной воздушной массы с районов Поволжья, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Ожидается увеличение облачности, в ночные часы местами пройдут дождь и снег по всей территории страны кроме северных районов. Такая же погода сохранится 18 февраля. Температура воздуха составит ночью 0…+5 градусов, днем — +3…+8 градусов.
В середине недели влияние холодной воздушной массы еще будет ощутимо, особенно в ночные часы, когда температура опустится до −3…−1 градуса. Днем в четверг потеплеет до +10…+15 градусов.
К концу рабочей недели погода вновь начнет портиться, ожидается вынос влажных и теплых воздушных масс с южных районов. Осадки пройдут в ряде регионов за исключением Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областей и областей Ферганской долины.
Ночная температура повысится до 0…+5 градусов, а днем будет в пределах +10…+15 градусов, что незначительно выше среднемноголетних значений для этих дней, отметили синоптики.