«Дори-Дармон» дорихоналар тармоғи Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Ҳужжатда таъкидланишича, ҳукуматнинг 2018 йил 22 октябрдаги қарори билан Молия вазирлиги «Дори-Дармон»га уч йил муддатга 150 млрд сўм миқдорида 2 фоизли бюджетдан ссуда (қарз) ажратилган. Компания ушбу муддатни икки йиллик имтиёзли давр билан беш йил муддатга узайтиришни сўрамоқда.
Бундан ташқари, фармацевтика фаолиятини (дори воситалари ва тиббий буюмларни чакана реализация қилиш бундан мустасно) лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартишлар киритиш таклиф этилмоқда.
Таклиф этилаётган ўзгариш дори воситаларини ва тиббий буюмларни ишлаб чиқариш лицензияси лицензиятга ишлаб чиқарган дори воситалари ва тиббий буюмларини нафақат чакана, балки улгуржи реализация қилиш ҳуқуқини ҳам беришини кўзда тутади.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йил декабрь ойида Давлат активларини бошқариш маркази ва Американинг United Investment Healthcare Group компанияси «Дори-Дармон»даги 71 фоизлик давлат улушини беш йил муддатга ишончли бошқарувга топшириш тўғрисидаги битимни имзолаган эди. Бироқ 2019 йил февралида битим бекор қилинди.

Аптечная сеть «Дори-Дармон» опубликовала для общественного обсуждения проект постановления Кабинета Министров Узбекистана, обсуждение которого продлится до 15 февраля.
В документе отмечается, что постановлением правительства от 22 октября 2018 года Министерство финансов предоставило компании «Дори-Дармон» 2-процентную бюджетную ссуду в размере 150 млрд сумов сроком на три года. Компания предлагает увеличить срок ссуды до пяти лет с льготным периодом в два года.
Кроме того, предлагается внести изменение в положение о порядке лицензирования фармацевтической деятельности, кроме розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Получение лицензии на изготовление лекарственных средств и изделий медицинского назначения дает право лицензиатам на осуществление не только розничной реализации изготовленных ими лекарственных средств и изделий медицинского назначения, но и оптовой.
Напомним, в декабре 2018 года Центром по управлению госактивами и американской United Investment Healthcare Group было подписано соглашение о передаче в доверительное управление 71% государственной доли «Дори-Дармон» на пять лет с опцией продления еще на такой же срок при достижении параметров бизнес-плана. В феврале 2019 года договор был прекращен.