Наманган вилоятининг Уйчи туманида фуқаро 1 миллион долларлик банкнотани сотаётган вақтда қўлга олинди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси Жамоатчилик билан алоқалар бўлими бошлиғи Ҳаёт Шамсутдинов «Газета.uz»га хабар қилди.
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Уйчи туман бўлими маълумотларига кўра, фуқаро С.Л. бошқа фуқаронинг ишончига кириб уни алдаб, хорижий банклардан кредит олиб бериш ва ўзининг 1 млн доллар кўринишидаги купюрасини сотмоқчи бўлган. У фирибгарлик йўли билан 10 минг долларни олган вақтида ушланган.
Бош прокуратуранинг банк маълумотига таяниб маълум қилишича, 1 млн долларлик банкнота сувенир сифатида чиқарилган бўлиб, қонуний тўлов воситаси ҳамда валюта қимматлиги ҳисобланмайди.
Мазкур ҳолат юзасидан С.Л.га нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Мужчина в Уйчинском районе Наманганской области задержан при продаже банкноты номиналом 1 млн долларов. Об этом «Газете.uz» сообщил начальник Отдела по связям с общественностью и правовой информации Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов.
По данным Уйчинского районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре, С. Л., войдя в доверие другого лица, пообещал ему помочь с получением кредита в иностранных банках и пытался продать ему купюру в 1 млн долларов. Он был задержан при получении 10 тысяч долларов.
В Генпрокуратуре со ссылкой на банк сообщили, что купюра в 1 млн долларов была выпущена в качестве сувенира и не является законным платежным средством и валютной ценностью.
В отношении С. Л. возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупном размере).