«Газета.uz» мухбири Шуҳрат Латипов тупроқ уюмидан топилган суяклар ҳамда Тошкентнинг Мирзо Улуғбек туманидаги «Лафарга» қабристони яқинида масжид қурилиши билан боғлиқ вазиятни ўрганди.
Видеода Ольга Медведева ёзувларидан фойдаланилди.
Ҳаммаси нимадан бошланди?
28 январ куни Тошкентда яшовчи Ольга Медведева Facebook ижтимоий тармоғида Мирзо Улуғбек туманидаги 451-сонли мактабгача таълим ташкилоти олдига шу яқин атрофдаги қабристонга туташ ҳудуддан олиб келинган тупроқ тўкилганини хабар қилди. Эълон қилинган видеода иккита суякни кўриш мумкин. Аёлнинг сўзларига кўра, унинг ўғли сайр вақтида уларни кўрсатган.
Видеодан лавҳа.
Видео билан биргаликда эълон қилинган фотосуратларда эса Бўз маҳалласидаги «Лафарга» қабристони яқинида (2-сонли болалар касалхонаси ёнида, Қуролли Кучлар музейининг орқа томонида) экскаваторлар ишлаётгани акс этган. Кейинчалик эски Мулла Қосим масжиди ўрнида янгисини қуриш бошлангани маълум бўлди.
МТТ ва қабристон жойлашуви харитада.
«ТЧСЖ и как с ним жить? (Узбекистан)» («УЖМШ ва улар билан қандай яшаш керак? (Ўзбекистон») гуруҳи администратори Максим Черников 29 январь куни кечқурун қабристон ҳудудига борди. У эълон қилган видеоёзувда бевосита қабрларга яқин жойда тупроқ ишлари олиб борилгани кўриниб турибди.
Тошкент ҳокимияти изоҳи
Шаҳар маъмурият матбуот хизмати МТТ олдидаги жой ва қабристонга ташриф буюриб, видеорепортаж эълон қилди. Унда маҳалла раиси Шуҳрат Ғозиев тупроқни «карьердан» олиб чиқиш унинг қарори бўлгани, унда суяклар бўлмаслиги кераклигини ва бу ерга қандай келиб қолганини тушунмаётганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, тупроқ мазкур ҳудудни ободонлаштириш ва баҳорда гул экиш учун керак эди.
МТТ мудираси Дилфуза Ҳамроева тупроқ илгари гаражлар бузилган майдонни текислаш учун фойдаланилишини маълум қилди. Тупроқ олиб келинган тепалик уюми аввалига белкураклар ёрдамида, кейин экскватор чўмичи билан қазилган, бу ерда суяклар аниқланмаган.
Ҳодиса жойидаги вазият
«Газета.uz» мухбири Шуҳрат Латипов 30 январь куни қабристон ҳудудига бориб, у ерда бўлаётганларга аниқлик киритишга ҳаракат қилди.
11:00 атрофида қурилиш ишлари олиб борилаётган ҳудуд атрофига метал тўсиқлар ва лойиҳа ҳақидаги ахборот туширилган ёрлиқни ўрнатиш бошланди.
Масжид ходими Зокир бобонинг айтишича, ҳодиса Facebook орқали ёритилгач, «Лафарга» қабристонига яқинлари кўмилган жуда кўп одамлар келган. Улар қурилиш ишлари қабрларга зарар етказиши мумкинлигидан хавотирда эдилар.
Унинг сўзларига кўра, қабристон 2,5 ой олдин яна қайтадан очилган. У 2009 йил 25 сентябрдан бери Тошкентнинг собиқ ҳокими Абдуқаххор Тўхтаевнинг (ҳозирда Шайхонтоҳур тумани ҳокими) қарори билан одамларни дафн этиш тўхтатилган пайтдан бери ишламаган. Қабристон хизматларидан саккизта — Бўз, Элобод, Турон, Алпомиш, Буюк ипак йўли, Олмачи, Подшобоғ ва Сайрам маҳаллалари аҳолиси фойдаланган.
«Бу жуда эски қабристон. Илгари у ҳозирги Макро супермаркети жойлашган ергача, бир томони эса Mediapark савдо марказигача борарди. Тошкент зилзиласидан кейин (1966) бу ерда икки томонда турар-жой бинолари, касалхона қурилди, Мудофаа вазирлиги ўзи учун гараж ва музей қурди. Қабристон 10 йил давомида ёпиқ турди, биз уни 2,5 ой олдин очганмиз», — деди у.
Зокир бобонинг айтишича, қабристон яқинидаги қурилиш ишлари янги масжид бунёд этилаётгани билан боғлиқ. У бузилган эски масжид ўрнида жойлашган бўлиб, ҳозирги намоз ўқиладиган ёпиқ айвон, йўлак, ошхона ва бир нечта биноларни қамраб олади. Қурилиш қабрлар жойлашган ҳудудга бевосита таъсир қилмайди.
Масжид ходими маҳалла раиси бузилган гаражлар жойлашган жойни текислаш учун бир оз тупроқ олиб кетганини тан олди.
Унинг фикрича, фотосурат ва видеоларда кўринадиган суяклар одамларга тегишли эмас. «Агар у одам қолдиқлари бўлганида эди, битта суяк эмас, балки бир нечта бўлар эди. Ва нега улар юзада бўлиб, тупроққа кўмилмаган?», — деб сўради у.
Қабристонга тегинилмайди
Вазиятга ойдинлик киритиш учун улар Мирзо Улуғбек тумани ҳокими Шавкатбек Иргашев, Тошкент шаҳар ҳокимининг жамоатчилик ва диний ташкилотлар билан алоқалар бўйича ўринбосари Алимардон Қаршиев, Ўзбекистон мусулмонлари идораси (ЎМИ) раисининг биринчи ўринбосари Хомиджон Ишматбеков, Тошкент бош имом-хатиби Нуриддин Холиқназаров ва ЎМИ масжидлар бўлими бошлиғи Муҳаммадназар Қаюмов (суратда — чапдан ўнгга) ҳодиса жойига келди.
Нуриддин Холиқназаров эски масжид авария ҳолатида бўлганини таъкидлади.
«Масжид биносида ёриқлар аниқланди… Ахир у ерда одамлар намоз ўқийди, жамоатчилик ичкарига киради… Биз ўзимизча масжид янгиланса ёмон бўлмас эди, деб ўйладик, аммо бу ерда аҳоли ва оқсоқоллар ташаббус кўрсатиб чиқишди. Масжид эски масжид ўрнида, қабристон чегарасидан ўтмасдан қурилмоқда», — деди Тошкент шаҳар бош имом хатиби.
«Агар қурилиш ишлари ва қазиш ишлари пайтида суяклар тасодифан пайдо бўлса, уларни ҳурмат ва эҳтиром билан дафн қилишади. Аммо бундай ҳолатлар бўлмади, мана гувоҳлар жуда кўп. Бундан ташқари, қабристоннинг ўзида ҳеч қандай иш қилинмаган», — дея таъкидлади у.
Хомиджон Ишматбековнинг сўзларига кўра, қурилиш пайтида ҳеч қандай суяк ёки одам қолдиқлари топилмаган. Шунингдек, у суяклар топилган бўлса, марҳумга ҳурмат ва эҳтиром билан қайта кўмилиши кераклигини қўшимча қилди.
«Ҳамма жойда қабристонлар бор. 50−100 йил олдин фаолияти тўхтатилган қабристонлар мавжуд. Агар зарурат туғилса, йўл очиш, йирик иншоот қуриш керак бўлса, қабрлар бошқа қабристонларга кўчирилди — бундай ҳолатлар бўлган, [жараён] китобларда келтирилган. Шариатга кўра, қабрларни кўчиришга рухсат берилган. Аммо қабристон ишламаслиги керак. Агар у фаолият кўрсатаётган бўлса ва одамлар дафн этилаётган бўлса, у ҳолда унга тегинилмайди. „Лафарга“ қабристони бугунги кунда фаолият кўрсатмоқда, шунинг учун унга тегинилмайди. Шуни ҳисобга олиб, масжид ўз ўрнида барпо этилмоқда», — дея тушунтирди ЎМИ раисининг биринчи ўринбосари.
Унинг сўзларига кўра, маҳалла аҳолиси қурилиш ҳақида аввалдан хабардор қилинган.
«Газета.uz» мухбири бир неча соат давомида қабристонда бўлди ва марҳумларнинг қариндошлари бу ерга келиб, қабрларнинг яхлитлигини текшираётганига гувоҳ бўлди. Ҳеч ким қабр тошлари вайрон бўлгани ҳақида хабар бермади.
Баъзи фуқароларнинг айтишича, янги масжид қурилиши режалаштирилган тозаланган ҳудудда илгари қабрлар бўлган. Бошқа ташриф буюрувчилар эса ҳеч қандай қабрлар бўлмаганини таъкидлашди.
Google Earth сунъий йўлдошдан олинган тасвир.
Google Earth тасвирлари 2018 йил 27 февралдан 2019 йил 10 майгача бўш бўлган ҳудудда қабристон йўқлигини кўрсатмоқда.
Масжид маъмурияти томонидан тақдим этилган 2019 йил 28 октябрдаги видеода янги бино қурилиши бошланишидан олдинги ҳолат акс этган. Уларга кўра, ишлар қабристон ҳудудига таъсир қилмайди, аммо қабрларга жуда яқин жойда, шу жумладан, Афғонистондаги ҳарбий операцияларда ҳалок бўлган аскарларнинг қабрлари ёнида амалга оширилмоқда.
Тупроқ ишлари олиб борилаётган жой билан қабрлар орасига демонтаж қилинган тўсиқлар қўйилган.
Янги масжид қандай бўлади?
ЎМИ масжидлар бўлими бошлиғи Муҳаммадназар Қаюмовнинг маълум қилишича, янги Мулла Қосим масжиди 2500 кишига мўлжалланган. Унинг сўзларига кўра, бинолар ҳажми кичик бўлгани туфайли минглаб намозхонлар кўчада қолишган.
У лойиҳани йил охирига қадар ҳомийлик ҳисобидан ва ҳашар орқали якунлаш режалаштирилганини хабар қилди.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирги вақтда Тошкент шаҳридаги 13 та, бутун республика бўйича 151 масжидда реконструкция ва қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Ўзбекистонда жами 2066 масжид фаолият кўрсатмоқда.
Суяклар тақдири нима бўлди?
«Мактуб Табассум» уй-жой мулкдорлари ширкати раиси Стелла Нигматулинанинг «Газета.uz»га маълум қилишича, суяклар топилгач, яқин атрофдаги шифер остида яширилган. Аммо ҳокимият вакиллари бу ерга ташриф буюрганида, улар йўқ эди.
Аёл суяклар видеосини эълон қилган Ольга Медведева билан биргаликда учинчи суякни экспертизадан ўтказиш учун Мирзо Улуғбек туман ички ишлар бўлимига борган.
«Бизда захира бор эди — учинчи суяк. Биз уни эълон қилмаган эдик. Чунки, барибир, шундай бўлишини билгандик», — деди Ольга Медведева.
Терговчилар билан биргаликда аёллар иккита жойдан — 451- МТТ ва қабристондан намуналар олиш учун яна воқеа жойига боришди.
«Терговчи экспертиза қайси кунга тайинланишини хабар қилишини айтди. Биз иккимиздан биримиз қатнашиши керак, дедик», — деди Стелла Нигматулина.

Корреспондент «Газеты.uz» Шухрат Латипов изучал ситуацию вокруг костей, найденных в земляной насыпи, и строительства мечети вблизи кладбища «Лафарга» в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
В видео использованы фрагменты записей Ольги Медведевой.
С чего все началось
Жительница Ташкента Ольга Медведева 28 января сообщила в Facebook, что в районе дошкольной образовательной организации №451 в Мирзо-Улугбекском районе высыпали землю, привезенную с территории, прилегающей к кладбищу. На опубликованной видеозаписи видны две кости. По словам женщины, на них во время прогулки указал ее сын.
Кадр из видео.
В публикации также содержались фотографии, на которых видно, как рядом с кладбищем «Лафарга» в махалле «Буз» (рядом с детской больницей №2, с обратной стороны Музея Вооруженных Сил) работают экскаваторы. Позже станет известно, что на месте старой мечети «Мулла Косим» начато строительство новой.
Расположение ДОО и кладбища на карте.
Администратор группы «ТЧСЖ и как с ним жить? (Узбекистан)» Максим Черников 29 января вечером посетил территорию кладбища. На опубликованной им видеозаписи видны следы земляных работ в непосредственной близости к могилам.
Комментарий хокимията Ташкента
Пресс-служба городской администрации, посетив место перед ДОО и кладбище, опубликовала видеорепортаж. В нем председатель махалли Шухрат Газиев рассказал, что это было его решением завезти землю «из карьера», что в ней не могло быть костей и что он не понимает, как они там оказались. По его словам, земля была нужна для облагораживания территории и посадки цветов весной.
Заведующей ДОО Дильфузе Хамроевой сообщили, что земля будет использоваться для выравнивания местности, где ранее были снесены гаражи. Привезенную гору землю раскопали сначала лопатами, а затем ковшом экскаватора — кости не были обнаружены.
Ситуация на месте
Корреспондент «Газеты.uz» Шухрат Латипов 30 января посетил территорию кладбища и попытался выяснить, что здесь происходит.
К 11:00 вокруг территории, где ведутся строительные работы, начали устанавливать металлические ограждения, а также таблички с информацией о проекте.
Служащий мечети Зокир бобо рассказал, что после освещения случая в Facebook на кладбище «Лафарга» пришло очень много людей, чьи родственники захоронены здесь. Они беспокоились, что строительные работы могли повредить могилы.
По его словам, кладбище вновь открылось 2,5 месяца назад. Оно не функционировало с 25 сентября 2009 года, когда бывший хоким Ташкента Абдукаххар Тухтаев (ныне хоким Шайхантахурского района) свои решением закрыл кладбище для захоронения людей. Услугами кладбища пользовались жители восьми махаллей — «Буз», «Элобод», «Турон», «Алпомиш», «Буюк ипак йули», «Олмачи», «Подшобог» и «Сайрам».
«Это очень старое кладбище. Раньше оно простиралось до места, где сейчас находится супермаркет Makro, другая сторона — до Mediapark. После Ташкентского землетрясения (1966 года) здесь с двух сторон были построены жилые дома, больница, Министерство обороны построило себе гараж и музей. Кладбище было закрыто на 10 лет, мы открыли его 2,5 месяца назад», — рассказал он.
Зокир бобо сообщил, что строительные работы рядом с кладбищем связаны с возведением новой мечети. Она будет располагаться на месте снесенной старой мечети, а также охватит территорию, где были место для совершения намаза, накрытое навесом, тропинка, столовая и еще несколько сооружений. Строительство не затронет непосредственно территорию, где находятся могилы.
Служащий мечети признал, что председатель махалли взял немного земли для выравнивания территории на месте снесенных гаражей.
По его мнению, кости, которые видны на фотографиях и видео, вряд ли принадлежат человеку. «[Если бы это были человеческие останки], то там была бы не одна кость, а несколько. И почему они на поверхности, а не закопаны в песке?» — спросил он.
Кладбище не тронут
На кладбище для прояснения ситуации прибыли (на фото — слева направо) хоким Мирзо-Улугбекского района Шавкатбек Иргашев, заместитель хокима Ташкента по связям с общественными и религиозными организациями Алимардон Каршиев, первый заместитель председателя Управления мусульман Узбекистана (УМУ) Хомиджон Ишматбеков, главный имам-хатиб Ташкента Нуриддин Холикназаров и начальник отдела мечетей УМУ Мухаммадназар Каюмов (крайний справа).
Нуриддин Холикназаров отметил, что старая мечеть находилась в аварийном состоянии.
«На здании мечети были обнаружены трещины… А ведь там люди совершают намаз, приходит общественность… Мы про себя думали, что было бы неплохо обновить мечеть, но тут население и аксакалы сами вышли с инициативой. Мечеть строится на месте старой мечети, не пересекая границ кладбища», — сказал главный имам-хатиб Ташкента.
«Если при строительных работах, раскопках случайно выходят кости, то они с уважением и почтением закапываются обратно в могилу. Но пока таких случаев не было, вон столько свидетелей. Кроме того, на территории самого кладбища работы не велись», — заверил он.
Хомиджон Ишматбеков сообщил, что в ходе строительных работ не было найдено костей или других останков людей. Он также добавил, что в случае обнаружения костей они должны быть закопаны обратно с проявлением уважения и почтения к усопшим.
«В любом месте есть кладбища. Есть кладбища, функционирование которых было прекращено 50−100 лет назад. В случае необходимости, если нужно проложить дорогу, построить крупное сооружение, могилы переносились на другие кладбища — были и такие случаи, [процедура] описана в книгах. По шариату перенос могил разрешен. Но только если кладбище не функционирует. Если оно функционирует и производятся погребения, то его не трогают. Кладбище „Лафарга“ сегодня используется, поэтому его не трогают. С учетом этого мечеть возводится на своем же месте», — объяснил первый заместитель председателя УМУ.
По их словам, жителей махалли уведомляли о начале строительства.
Корреспондент «Газеты.uz» находился на территории кладбища несколько часов и наблюдал, как сюда приходят родственники усопших и проверяют целостность могил. Ни один из жителей не сообщил о разрушении надгробных плит.
Некоторые граждане сообщили, что на расчищенной территории, где планируется возведение новой мечети, ранее были могилы. Другие посетители утверждали, что захоронений не было.
Снимок местности со спутника на Google Earth. Нажмите для увеличения.
Снимки местности со спутника на Google Earth с 27 февраля 2018 года по 10 мая 2019 года показывают, что на ныне пустующей территории захоронений не было.
На видеозаписи от 28 октября 2019 года, предоставленной администрацией мечети, продемонстрированы кадры до начала строительства нового сооружения. Судя по ним, работы не затрагивают территорию кладбища, но проводятся очень близко к захоронениям, включая могилы солдат, погибших в боевых действиях на территории Афганистана.
На границе между земляными работами и могилами уложен демонтированный забор.
Какой будет новая мечеть
Начальник отдела мечетей УМУ Мухаммадназар Каюмов сообщил, что новая мечеть «Мулла Косим» будет рассчитана на 2500 человек. По его словам, раньше тысячи посетителей оставались на улице из-за небольшой вместимости помещения.
Он сообщил, что проект планируется завершить до конца года за счет спонсорских средств и посредством хашара.
По его словам, в настоящее время работы, связанные с реконструкцией и строительством, ведутся в 13 мечетях Ташкента, а по всей республике — в 151 мечети. Всего в Узбекистане функционируют 2066 мечетей.
Куда делись кости
Председатель ТЧСЖ «Мактуб Таббасум» Стелла Нигматулина сообщила корреспонденту «Газеты.uz», что кости после обнаружения были спрятаны под грудой шифера неподалеку. Однако когда место посетили представители хокимията, их там уже не было.
Женщина вместе с автором публикации в Facebook Ольгой Медведевой направились в отделение внутренних дел Мирзо-Улугбекского района, чтобы передать третью кость для экспертизы.
«У нас был резерв — третья косточка. Мы ее не запостили (не опубликовали — ред.), потому что знали, что, скорее всего, так случится», — сказала Ольга Медведева.
Вместе со следователями женщины снова отправились на место происшествия, чтобы взять образцы земли из двух мест — у ДОО №451 и с кладбища.
«Следователь сказал, что даст знать, на какой день будет назначена экспертиза. Мы сказали, что кто-то из наших должен участвовать», — сообщила Стелла Нигматулина.