Тошкентда 2020/2021 ўқув йилидан Герцен номидаги Россия давлат педагогика университети (РДПУ) филиали иш бошлайди, деб хабар берди Ўзбекистон Мактабгача таълим вазирлиги (МТВ) матбуот хизмати.
21 январь куни МТВ, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Санкт-Петербург университети раҳбарияти ўртасида бу борада шартнома имзоланди.
Филиал Ўзбекистон таълим муассасалари учун мактабгача таълим, коррекцион педагогика, психология ва бошқа мутахассисликлар бўйича кадрлар тайёрлайди.
Магистратура ва магистратура дастурларидан ташқари, филиал профессор-ўқитувчилар учун узлуксиз таълим ва қайта тайёрлаш дастурларини амалга оширади. Университетда ўқишнинг иккита шакли мавжуд: кундузги ва сиртқи. Аралаштирилган ўқитиш шакли ҳам йўлга қўйилиши мумкин.
Битирувчиларга Герцен давлат педагогика университетини битирганлиги тўғрисида диплом берилади ва у Ўзбекистонда олий маълумот тўғрисида ҳужжат сифатида тан олинади.
Санкт-Петербург ҳукумати Илмий ва олий мактаб қўмитаси маълумотларига кўра, РДПУ филиални ўқув, лаборатория ва илмий жиҳозлар билан жиҳозлайди, кутубхона фондини ташкил қилади, шунингдек психология, коррекцион педагогика ва мактабгача таълим соҳасида тадқиқотлар олиб борилишини таъминлайди.

Филиал Российского государственного педагогического университета (РГПУ) имени Герцена начнет работу в 2020/2021 учебном году в Ташкенте, сообщила пресс-служба Министерства дошкольного образования (МДО) Узбекистана.
Соглашение об этом было подписано 21 января между МДО, Министерством высшего и среднего специального образования и руководством университета в Санкт-Петербурге.
Филиал будет готовить кадры по дошкольному образованию, коррекционной педагогике, психологии и другим специальностям для образовательных учреждений Узбекистана.
Помимо бакалавриата и магистратуры, филиал будет вести программы повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров. В вузе будут доступны две формы обучения: очная и заочная. Возможна также и смешанная форма обучения.
Выпускникам будут выдавать диплом об окончании РГПУ имени Герцена, который будет признаваться документом о высшем образовании в Узбекистане.
По данным Комитета по науке и высшей школе правительства Санкт-Петербурга, РГПУ оснастит филиал учебным, лабораторным и научным оборудованием, сформирует библиотечный фонд, а также обеспечит проведение исследований в области психологии, коррекционной педагогики и дошкольного образования.