Тошкентнинг Яккасарой кичик саноат зонасида жойлашган 300 дан ортиқ корхона Сергели туманидаги янги саноат марказига кўчирилади, деб хабар берди сешанба куни Яккасарой тумани ҳокими Анвар Сайфутдинов матбуот анжуманида.
Яккасарой КСЗ ҳудудида эса Day and Night («Кеча ва кундуз») бизнес маркази қурилади. Саноат зонаси корхоналарига фойдали шартлар асосида Сергели туманидаги «САР» махсус саноат зонасига (МСЗ) кўчиб ўтиш таклиф этилади, деди у.
Яккасарой КСЗдаги Day and Night бизнес маркази лойиҳаси.
«САР» МСЗ Сергели туманидада Тошкент ҳалқа йўлидан ташқарида 74 гектар майдонни эгаллайди. Тошкент ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, саноатни ривожлантириш, туризм ва хусусийлаштирилган корхоналарни ривожлантириш бўйича ўринбосари Шароф Раҳмоновнинг сўзларига кўра, бу ерда умумий овқатланиш корхоналари ва мини-меҳмонхона қурилади. Уларнинг қурилиши маҳаллий ва хорижий тадбиркорлар ҳисобидан амалга оширилиши мумкин. Шунингдек, КСЗ ходимлари учун турар-жой бинолари, болалар боғчаси ва спорт майдончаларини қуриш режалаштирилган.
«САР» МСЗ лойиҳаси. Сурат: Тошкент ҳокимияти матбуот хизмати.
Шароф Раҳмоновнинг маълум қилишича, кўчиб ўтиш бир йил давом этади. «Биз ҳозирда [Яккасарой КСЗ корхоналари] эгаллаб турган майдонлардан келиб чиқиб дастлабки режалаштиришни амалга оширдик», деди у. «Ушбу маълумотлар қўлда тутган ҳолда» корхоналар билан ишлаш режалаштирилган.
Яккасарой КСЗ шаҳар марказига яқин жойда, собиқ тўқимачилик фабрикаси ўрнида — Шота Руставели, Бобур, Муқимий, Қушбеги ва Кичик ҳалқа йўли ўртасида жойлашган. Анвар Сайфутдиновнинг таъкидлашича, ўтган йили махсус ташкил этилган ишчи гуруҳ КСЗ корхоналарининг бугунги ҳолатини ўрганган.
Саноат зонаси 54,5 гектар майдонни эгаллайди. Унда 306 та корхона жойлашган бўлиб, уларда 5800 киши ишлайди. Ҳудуднинг 35 фоизидан мақсадга номувофиқ фойдаланилмоқда, 15 фоиз ер эса бўм-бўш", — деди ҳоким.
Ходимларнинг қарийб 70 фоизи ҳар куни иш учун вилоятлардан келишади, бу эса корхоналар етарлича иш ҳақи тўламаслигидан далолат беради, деб ҳисоблайди Анвар Сайфутдинов
У КСЗ корхоналари пойтахт ҳокимияти ҳузуридаги Кичик саноат зоналарини бошқариш дирекцияси Ижара марказидан 7,6 миллиард сўм қарздор. Коммунал хизматлар учун қарзлар миқдори 1,2 миллиард сўмни ташкил этди.
Корхоналар даромади кетма-кет уч йил давомида пасайиб бормоқда. Агарда 2017 йилда КСЗнинг барча ташкилотлари 45 миллион доллар ишлаб топган бўлса, 2018 йилда 33,3 миллион, 2019 йилда эса 28,7 миллион доллар ишлаган, дея қайд этди у.
Анвар Сайфутдиновнинг қўшимча қилишича, ярим асрдан кўпроқ вақт аввал тўқимачилик саноати учун қурилган Яккасарой КСЗ бинолари озиқ-овқат ва кимё саноатига мос эмас. Бу ерда санитария ва ёнғин хавфсизлиги стандартлари бузилган. Умуман олганда, таърифланганларнинг барчаси саноат маданиятининг етишмаслигини акс эттиради, деди у.
Шароф Раҳмоновнинг таъкидлашича, Яккасарой КСЗдан фарқли ўлароқ, «САР» МСЗда тадбиркорлар ерга бепул эгалик қилишади. Яккасарой КСЗ корхоналари, шунингдек, ишлаб чиқариш объектларини жойлаштириш учун устувор ҳуқуққа эга бўладилар.
МСЗ маъмурияти коммуникацияларни ўтказади ҳамда биноларни фоизсиз етти йиллик бўлиб тўлаш асосида ишлаб чиқариш эҳтиёжларига мос тарзда қуриш ва жиҳозлашга ёрдам беради, деди у.
Шунингдек, тадбиркорлар Сергели МСЗ лойиҳа шартларига мувофиқ ўз биноларини мустақил равишда қуришлари мумкин. Бинолар ранги, хавфсизлик меъёрлари, жойлашуви ва бошқалар назарда тутилмоқда.
Шароф Раҳмоновнинг қўшимча қилишича, Сергели КСЗ ерлари, шунингдек, ер ва биноларга устувор ҳуқуққа эга бўлмаган корхоналар орасида бозор шароитида сотилади.
«Газета.uz» тез орада Яккасарой КСЗда фаолият кўрсатаётган тадбиркорларнинг фикрларини алоҳида эълон қилади.

Более 300 предприятий, расположенных в Яккасарайской малой промышленной зоне Ташкента, будут переведены в новый индустриальный центр в Сергелийском районе, заявил хоким Яккасарайского района Анвар Сайфутдинов на пресс-конференции во вторник.
На месте Яккасарайской МПЗ будет построен деловой центр Day and Night. Предприятиям промзоны будет предложено переехать в специальную промышленную зону (СПЗ) «САР» в Сергелийском районе на выгодных условиях, отметил он.
Проект делового центра Day and Night на территории Яккасарайской МПЗ.
СПЗ «САР» занимает 74 га за Ташкентской кольцевой автодорогой на территории МПЗ Сергелийского района. По словам заместителя хокима Ташкента по вопросам инвестиций, инноваций, развития промышленности, туризма и содействию приватизированным предприятиям Шарофа Рахманова, здесь будут построены заведения общественного питания и мини-отель. Их строительство может быть осуществлено за счет средств местных и иностранных предпринимателей. Также планируется строительство жилых помещений, детского сада и спортивных площадок для сотрудников МПЗ.
Проект СПЗ «САР». Фото: пресс-служба хокимията Ташкента.
Шароф Рахманов заявил, что переезд займет около года. «Сейчас уже сделали предварительную планировку исходя из площадей, которые сейчас занимают [предприятия в Яккасарайской МПЗ]», — сказал он. С предприятиями планируется работать, «имея на руках эти данные».
Яккасарайская МПЗ находится недалеко от центра города на месте бывшего текстильного комбината — между улицами Шота Руставели, Бабура, Мукими, Кушбеги и Малой кольцевой автодорогой. Анвар Сайфутдинов отметил, что в прошлом году специально созданной рабочей группой была изучена текущая ситуация предприятий МПЗ.
Промзона занимает 54,5 га. В ней расположены 306 предприятий, в которых трудоустроены 5800 человек. 35% территории используется нецелесообразно, а 15% земель пустует, отметил хоким.
Почти 70% сотрудников ежедневно приезжают на работу из областей, что говорит о том, что предприятия не платят достаточную зарплату, считает Анвар Сайфутдинов.
Он добавил, что предприятия МПЗ задолжали 7,6 млрд сумов Центру аренды Дирекции управления малыми промышленными зонами при хокимияте столицы. Сумма долгов за коммунальные услуги составляла 1,2 млрд сумов.
Доход предприятий сокращается три года подряд. Если в 2017 году все организации МПЗ заработали 45 млн долларов, то в 2018 — 33,3 млн, а в 2019 — 28,7 млн, отметил он.
Анвар Сайфутдинов добавил, что помещения Яккасарайской МПЗ, построенной более полувека назад для текстильной промышленности, не приспособлены для пищевых и химических производств. Здесь нарушаются санитарные и противопожарные нормы безопасности. В целом все описанное создает картину отсутствия производственной культуры, сказал он.
Шароф Рахманов отметил, что в отличие от Яккасарайской МПЗ в СПЗ «САР» предприниматели бесплатно получат право собственности на землю. У предприятий Яккасарайской МПЗ также будет приоритетное право на размещение своих производств.
Администрация СПЗ проведет коммуникации и поможет построить и оборудовать помещения в соответствии с нуждами производства на условиях беспроцентной семилетней рассрочки, сообщил он.
Предприниматели также могут самостоятельно построить свои помещения в соответствии с проектными условиями Сергелийской МПЗ. Имеются в виду цвет зданий, нормы безопасности, расположение и другие.
Шароф Рахманов добавил, что земля Сергелийской МПЗ также будет реализовываться на рыночных условиях среди предприятий, не имеющих приоритетного права на землю и помещения.