Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (ЎзА) «Йил танлови 2019» танлови ғолибларини эълон қилди. Тақдирлаш маросими жума куни Тошкентдаги Зарафшон концерт залида бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева «Ўзбекистондаги энг фаол давлат арбоби — Йилнинг энг яхши одами» номинациясида ғолиб чиқди.
Танлов ғолибларини аниқлашда ЎзА овоз бериш учун ижтимоий тармоқлардан фойдаланди. Сўнгра номзодлар журналистлар ва блоггерлар томонидан баҳоланди.
Кўп масалаларда очиқлиги ва принципиал позицияси билан танилган депутат Расул Кушербаев «Халқ дардини кун тартибига қўя олган депутат» бўлди.
«Энг намунали вазирлик» номинациясида Адлия вазирлиги биринчи, Халқ таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги иккинчи, Сув хўжалиги вазирлиги ва Маданият вазирлиги учинчи ўринни эгаллади.
«2019 йилнинг энг намунали ҳудуди» номинациясида биринчи ўрин Самарқанд вилояти, иккинчи ўрин Наманган вилояти ва Тошкент, учинчи ўрин эса Андижон ва Навоий вилоятларига насиб қилди.
Давлат хизматлари агентлиги «Энг намунали давлат ва жамоат ташкилоти» деб тан олинди, ундан кейин — Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамда Ўзбекистон мусулмонлари идораси.
«2019 йилда энг кўп ўзгариш қилган вазирлик» сифатида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, «Журналистлар билан энг яхши муносабат ўрнатган матбуот хизмати» — Инновацион ривожланиш вазирлиги эътироф этилди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси «Йил кашфиёти», Энергетика вазирлиги эса «Ўзбекистон оммавий ахборот воситаларида энг фаол қатнашган вазирлик» бўлди.
World Influencers Congress" I Халқаро инфлуенсерлар конгресси (ташкилотчи — Туризм қўмитаси) «Йилнинг энг самарали тадбири» номинациясида ғолиб деб топилди.
«ЎзАнинг энг яқин ҳамкори» — Ўзбекистон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси.
«2019 йилда ОАВ билан энг фаол ишлаган банк тизими» — «Қишлоқ қурилиш банк», «2019 йилда халқ ишончини қозонган банк тизими» — «Агробанк» акциядорлик тижорат банки, «2019 йилда аҳоли турмуш даражасини оширишда халққа энг яқин бўлган мададкор банк» — «Ипотека-банк» акциядорлик тижорат ипотека банки, «2019 йилнинг халққа энг яқин бўлган шаффоф банки» — «Микрокредитбанк» АТБбўлди.

Национальное информационное агентство Узбекистана (УзА) объявило победителей своего конкурса «Выбор года-2019». Церемония награждения прошла в пятницу в киноконцертном зале «Зарафшан» в Ташкенте.
В номинации «Самый активный государственный деятель — Человек года в Узбекистане» победила председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
При определении победителей конкурса УзА использовало социальные сети для голосования. Затем номинантов оценивали журналисты и блогеры.
Депутат Расул Кушербаев, известный своей открытостью и принципиальной позицией по многим вопросам, стал «Депутатом, сумевшим включить в повестку дня заботы народа».
В номинации «Самое образцовое министерство» первое место заняло Министерство юстиции, второе разделили Министерство народного образования и Министерство экономики и промышленности, на третьем расположились Министерство водного хозяйства и Министерство культуры.
В номинации «Самый образцовый регион 2019 года» первое место — у Самаркандской области, второе — у Наманганской области и Ташкента, третье — у Андижанской и Навоийской областей.
«Самой образцовой государственной и общественной организацией» признано Агентство государственных услуг, за ним расположились Агентство информации и массовых коммуникаций и Управление мусульман Узбекистана.
«Министерством, осуществившим больше всего изменений в 2019 году» признали Министерство высшего и среднего специального образования, «Пресс-службой, лучше всех установившей отношения с журналистами» — Министерство инновационного развития.
«Открытием года» стала Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете Министров, а «Самым активным министерством в СМИ Узбекистана» — Министерство энергетики.
Первый Международный конгресс инфлюенсеров World Influencers Congress признан «Самым эффективным мероприятием года». Его организатором стал Госкомтуризма.
В номинации «Самый близкий партнер УзА» победила Федерация обществ защиты прав потребителей.
«Банк, активнее всех работавший со СМИ в 2019 году» — «Кишлок курилиш банк», «Банк, заслуживший доверие народа» — «Агробанк», «Банк, ставший самым близким помощником народа в улучшении уровня жизни населения» — «Ипотека-банк», «Самый прозрачный банк» — «Микрокредитбанк».