Ўзбекистон бош вазири лавозимига номзод Абдулла Арипов 2020 йилда Humo Air давлат авиакомпанияси ташкил этилишини маълум қилди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
«Авиация саноатида рақобат муҳитини яратиш учун бу йил Humo Air давлат авиакомпанияси ишга туширилади», деди Абдулла Арипов шанба куни Либерал-демократик партияси (ЎзЛиДеП) Сиёсий Кенгашининг йиғилишида ҳукумат раҳбари сифатида иш режасини тақдим этар экан.
«Мазкур авиакомпания томонидан давстлаб республикамиз ичида, яна қайтариб ўтаман — ичида амалдагидан анча арзон нархларда мунтазам авиарейслар қатновини амалга ошириш масаласини муҳтарам президентимиз ҳукуматимиз олдига кескин қўйди ва буни мен ўйлайманки, 2020 йилда биз уни, албатта, ташкиллаштириб, бажарамиз», — деди Абдулла Арипов йиғилиш қатнашчилари қарсаклари остида.
Унинг таъкидлашича, ҳукумат, шунингдек, Самарқанд ва Термиз аэропортларини реконструкция қилишни ва амалдаги «Ўзбекистон ҳаво йўллари» авиакомпаниясининг самолётлар паркини янгилашни режалаштирмоқда.

Кандидат на пост премьер-министра Узбекистана Абдулла Арипов анонсировал создание в 2020 году государственной авиакомпании Humo Air, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
«В целях создания конкурентной среды сфере авиации в текущем году будет налажена деятельность государственной авиакомпании Humo Air», — сказал Абдулла Арипов, представляя в субботу на заседании Политического совета Либерально-демократической партии (УзЛиДеП) план действий на посту главы правительства.
«Данная авиакомпания на начальном этапе наладит регулярные авиарейсы внутри, повторяю, внутри республики по тарифам, которые будут значительно более дешевыми, чем действующие. Такую задачу перед нашим правительством конкретно поставил уважаемый президент, и я думаю, что в текущем 2020 году мы это обязательно организуем и выполним», — заявил Абдулла Арипов под аплодисменты участников заседания.
Он отметил, что в планах правительства также — реконструкция аэропортов Самарканда и Термеза и обновление парка воздушных судов действующей авиакомпании Uzbekistan AIrways.