Тошкент ҳокимлигида Қобул ҳокимининг ижтимоий-маданий масалалар бўйича ўринбосари Муҳаммад Фозил Шарифий билан учрашув бўлиб ўтди, дея хабар қилди пойтахт маъмурияти матбуот хизмати.
Қобул ҳокими ўринбосари бугунги кунда Тошкент билан биродарлашган шаҳарлар кўплигини қайд этиб, Қобул томони ҳам уларнинг сафига қўшилиш ниятида эканлигини билдирди. Шунингдек, айни пайтда Қобулда Темурийлар ва Бобур даврида қурилган тарихий иншоотлар борлигини қайд этиб, уларни реконструкция қилишда бизнинг мутахассислар маслаҳати ва амалий ёрдами аҳамиятли бўлишини таъкидлади.
Муҳаммад Фозир Шарифий Тошкент бозорлари иш тажрибасини ўрганиш, Тошкент ва Қобул ҳайвонот боғлари ўртасида мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйиш, чиқиндиларни йиғиш ва утиллаштириш йўналишида ҳамкорлик қилиш бўйича таклифларини айтиб ўтди.
Меҳмоннинг сўзларига кўра, айни пайтда Қобулдаги ҳайвонот боғининг ҳудуди 6 гектардан иборот бўлиб, ҳукумат томонидан унга яна 20 гектар ер қўшиб берилди. Шу сабабли Қобул ҳокимлиги боғ фаолиятини ривожлантириш учун иқлими ўхшаш бўлган ҳудудларнинг шаҳарлари билан яқиндан ҳамкорликни ўрнатиш ҳаракатида.
Ўзбекистон сўнгги вақтларда Афғонистон билан сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги муносабатларни фаоллаштириш чораларини кўрмоқда. 2017 йил январь ойи охирида Ўзбекистон делегациясининг Кобулга ташрифи чоғида томонлар ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 1,5 миллиард долларга етказиш бўйича «йўл харитаси»ни имзолади.

В хокимияте Ташкента прошла встреча заместитель хокима Шарофа Рахманова с вице-мэром Кабула Мохаммедом Фозилом Шарифи, сообщила пресс-служба столичной администрации.
Вице-мэр Кабула, говоря о том, что у Ташкента множество городов-побратимов, выразил желание администрации Кабула вступить в их ряды. Кроме того, он сообщил, что в Кабуле есть исторические сооружения времен Темуридов и Бабура и отметил, что афганской столице нужна помощь и консультации узбекских специалистов в процессе реконструкции этих объектов.
Мохаммед Фозил Шарифи также озвучил предложения по изучению опыта работы рынков Ташкента, установлению сотрудничества между зоопарками Ташкента и Кабула, а также сотрудничеству в области сбора и утилизации отходов.
Шароф Рахманов подчеркнул, что предложения мэрии Кабула важны для Ташкента и выразил уверенность в том, что сотрудничество между городами будет динамично развиваться.
Узбекистан в последнее время предпринимает меры по активизации отношений с Афганистаном в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. В конце января 2017 года в ходе визита делегации Узбекистана в Кабул стороны подписали «дорожную карту» по увеличению торгового оборота до 1,5 млрд долларов.
В декабре того же года в ходе визита в Ташкент Ашрафа Гани правительства двух стран подписали соглашение о строительстве железной дороги «Мазари-Шариф -Шиберган — Маймана — Герат» и линии электропередачи «Сурхан — Пули Хумри» для стабильного энергоснабжения Кабула.