Эрон расмийлари Украина самолёти уриб туширилгани тўғрисидаги иш бўйича бир неча кишини ҳибсга олди. Бу ҳақда ТАСС Эрон Олий суди вакили Голям Ҳусайн Исмоилийга таяниб хабар қилди.
«Бу иш бўйича одамлар аллақачон ҳибсга олинган, аммо биз ҳозирча терговнинг дастлабки босқичидамиз», — деди аниқлик киритди Исмоилий. Бошқа батафсил маълумотлар мавжуд эмас.
Эслатиб ўтамиз, 8 январь куни Теҳрон яқинида ҳалокатга учраган Украина халқаро авиакомпаниясининг Boeing йўловчи самолёти Эрон ҳарбийлари томонидан «инсон хатоси» сабабли тасодифан «қанотли ракета» ёрдамида уриб туширилган эди.
Киев очиқ тергов ўтказишни талаб қилмоқда. 19 январгача ҳалок бўлганларнинг жасадларининг қайтарилиши ва товон пули тўланиши кутилмоқда.

Власти Ирана арестовали несколько человек по делу о сбитом украинском самолете, сообщил во вторник официальный представитель Верховного суда Ирана Голям Хосейн Исмаили, сообщил ТАСС.
«Люди по этому делу уже арестованы, но мы пока находимся на начальном этапе расследования», — уточнил Исмалили. Более подробная информация отсутствует.
Напомним, что пассажирский Boeing авиакомпании «Международные авиалинии Украины», упавший под Тегераном 8 января, был случайно сбит военными Ирана в результате «человеческой ошибки».
Командующий Военно-воздушными силами и военно-космическими войсками Корпуса стражей Исламской революции, бригадный генерал Амир-Али Хаджизаде взял на себя ответственность за катастрофу. Он заявил, что оператор иранской системы противовоздушной обороны ошибочно принял самолет МАУ за «крылатую ракету».
Киев настаивает на проведении открытого расследования, ожидает возвращения тел погибших до 19 января и выплат компенсаций.