28 декабрь куни «Ўзбекистон Республикасида доимий ва вақтинча прописка қилиш тартибини янада соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» Ҳукумат қарори қабул қилинди, дея хабар берди Адлия вазирлиги.
Қарорга мувофиқ, фуқароларни доимий ва вақтинча прописка қилиш, турган жойи бўйича ҳисобга олиш тартибини соддалаштириш юзасидан, жумладан, қуйидагилар белгиланди:
фуқароларни прописка қилиш, пропискадан чиқариш ва турган жойи бўйича ҳисобга олиш яшаш жойига яқин ва уларга қулай бўлган хоҳлаган туман (шаҳар) ИИБлари томонидан амалга оширилади;
фуқароларни прописка қилиш ёки турган жойи бўйича ҳисобга олишда уй-жой мулкдорлари шахсан иштирок этиши талаб қилинмайди, ҳужжатлар уларнинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланади;
фуқаролар янги яшаш жойига келганда доимий прописка қилиш ёки турган жойи бўйича ҳисобга олиш учун ҳужжатларни тақдим этиш муддати 5 кундан 10 кунгача узайтирилди.
Қарор билан, Ўзбекистон фуқароларини Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиш, пропискадан чиқариш ва турган жойи бўйича ҳисобга олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, доимий пропискага эга бўлиш ва турган жойлари бўйича ҳисобда туриш учун фуқаролар ДХМларга ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали мурожаат қилишлари ҳам мумкин.
Давлат хизматлари кўрсатиш учун БҲМнинг 2 фоизи миқдорида давлат божи ундирилади.
Қарорга кўра, фуқароларни турган жойи бўйича ҳисобга олиш соҳасида давлат хизматини кўрсатиш тажриба тариқасида Тошкент шаҳрининг Бектемир ва Чилонзор туманларида, 2021 йил 1 январдан бошлаб эса республика миқёсида фақат ДХМлар орқали амалга оширилади.
Қарор билан шунингдек,Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий ва вақтинча прописка қилиш тартиби тўғрисидаги низомлар тасдиқланди.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиниш ҳуқуқига эга бўлган шахслар — чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар тоифаларининг рўйхати тасдиқланди.

Постановлением правительства Узбекистана от 28 декабря упрощен порядок постоянной и временной прописки, сообщило Министерство юстиции.
В соответствии с документом, для прописки, выписки и учета по месту пребывания граждане отныне смогут обращаться в ближайший к месту проживания и наиболее удобный для них районный или городской отдел внутренних дел.
Для прописки или учета граждан больше не требуется личное присутствие владельца жилья, документы могут заверяться его электронной цифровой подписью.
Срок, в течение которого граждане обязаны сдать документы на постоянную прописку после прибытия на новое место жительство или на учет по месту пребывания, увеличен с 5 до 10 дней.
Постановлением утверждено новое положение о порядке постоянной прописки, выписки и учета по месту пребывания граждан Узбекистана в Ташкенте и Ташкентской области.
Согласно положению, для оформления постоянной прописки и учета по месту пребывания граждане могут обращаться в центры государственных услуг или использовать Единый портал интерактивных госуслуг. Стоимость госуслуги составляет 2% базовой расчетной величины.
В порядке эксперимента новая система учета по месту пребывания будет внедрена в Бектемирской и Чиланзарском районах Ташкента, а с 1 января 2021 года учет будет вестись только в центрах госуслуг по всему Узбекистану.