АҚШ давлат котиби Майкл Помпео 2020 йил 5 январь куни Тошкентга келади, деб хабар берди Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
АҚШ Давлат департаменти делегациясини Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев қабул қилади.
Ташриф дастурида Ташқи ишлар вазирлигида икки томонлама музокаралар ўтказилиши режалаштирилган бўлиб, унда 2018 йил май ойида Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон-Америка саммити доирасида эришилган келишувларнинг бажарилишини муҳокама қилиш, шунингдек, халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, 6 январь куни АҚШ давлат котиби Марказий Осиё — АҚШ форматидаги вазирлар учрашувида («C5 + 1») иштирок этади. Томонлар минтақавий ҳамкорликни, хусусан, иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, чегара хавфсизлигини мустаҳкамлаш ва Афғонистоннинг Марказий Осиёнинг савдо ва транспорт тизимларига қўшилишини муҳокама қилади.

Государственный секретарь США Майкл Помпео 5 января 2020 года прибывает в Ташкент с визитом, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана.
Делегацию Госдепартамента США примет президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Программа визита предусматривает проведение в МИДе двусторонних переговоров, на которых планируется обсудить ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках узбекско-американской встречи на высшем уровне в мае 2018 года в Вашингтоне, а также обменяться мнениями по международной проблематике.
Кроме того, 6 января госсекретарь США примет участие в министерской встрече формата «Центральная Азия — США» («С5+1»). Стороны обсудят вопросы регионального сотрудничества, в частности пути активизации экономического взаимодействия, укрепления безопасности границ, а также интеграции Афганистана в торговые и транспортные системы Центральной Азии.