22 декабрдаги парламент сайловлари такомиллашган қонунчилик асосида ва мустақил фикрга кўпроқ толерантлик асносида ўтказилди, аммо уларда ҳақиқий рақобат ва сайлов куни қоидаларига тўлиқ ҳурмат кузатилмади. Бу ҳақда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент ассамблеяси президенти, ЕХҲТнинг сайловларни қисқа муддатли кузатув миссиясини бошқарган Георгий Церетели маълум қилди.
Душанба куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) ҳамда ЕХҲТ ПА томонидан ташкил этилган сайловни кузатиш бўйича миссия Тошкентда бўлиб ўтган сайловларнинг ЕХҲТ доирасидаги Ўзбекистон мажбуриятлари, демократик сайловлар бўйича халқаро мажбуриятлар ва стандартларга, шунингдек, миллий қонунчиликка мувофиқлиги мониторингининг дастлабки хулосаларини тақдим этди.
«Мамлакат муҳим бир босқични босиб ўтди. Ўзбекистон расмийлари томонидан олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ушбу сайловларга ҳаққоний ва тўғридан-тўғри таъсир кўрсатди», — деди Георгий Церетели. У сиёсий раҳбарлар, амалдорлар ва оддий фуқароларнинг мамлакатдаги демократик жараёнларни такомиллаштиришдан манфаатдорлигини қайд этди.
«Мен турли жойларда ёш ва кекса сайловчиларнинг номзодлар ва уларнинг платформалари тўғрисидаги маълумотларга эга плакатларни синчковлик билан ўрганиш учун 10−15 дақиқа ёки ҳатто ярим соат вақт сарфлаганларини кўрдим. Бундай иштирок этиш ва қизиқиш даражаси илҳомлантиради», — деди ЕХҲТ ПА раҳбари.
Шу билан бирга, овоз бериш жараёнида бошқаларга овоз бериш, сайлов қутиларини тўлдириш ва овозларни санаб чиқишда асосий тартибларга аҳамият бермаслик каби кўплаб қонунбузарликлар қайд этилди, деди Георгий Церетели. У буни воз кечиш керак бўлган «эски носоғлом одатлар ва одатий хатти-ҳаракатлар» билан боғлади.
ЕХҲТ ПА миссияси раиси Кари Хенриксен: «Шубҳасиз, мамлакат ўзгариб бормоқда. Табиийки, ўзгаришлар бир кечада рўй бермайди. Демократлаштириш вақт талаб этади, бу оғир иш ва чексиз жараён. Энг муҳими, ўзгаришларни ва аниқ чораларни киритиш учун сиёсий ирода талаб қилади. Аммо бунга арзийди», — деди.
ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбари Тана де Зулуета эса сайловлар олдидан Ўзбекистонда иккита муҳим ўзгаришлар рўй берганини қайд этиб ўтди. Биринчидан, бу ташкилот ва ҳокимият ўртасидаги ҳамкорлик ва мулоқатнинг юқори даражасидир, унинг давомида ЕХҲТнинг сайлов қонунчилиги бўйича кўплаб тавсиялари инобатга олиниб, уни халқаро стандартларга яқинлаштирди. Иккинчи муҳим нуқта — «сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш бўйича улкан режа».
У учинчи муҳим ҳолатни қўшиб қўйди: «Бу атмосфера. Мен 2015 йилги сайловларни кузатгандим ва ҳа, энди бу бутунлай бошқа мамлакат… Аввало, янги сўз эркинлиги ҳамда макон, жумладан одамлар ўз фикрларини билдириб, интернетда эълон қиладиган блоглар шарофати билан».
Ушбу ижобий ўзгаришлар манзарасида «сайлов кунида жиддий қонунбузарликлар кузатилгани умидсизликни уйғотди», деб тан олди Тана де Зулуета.
Қайд этилган камчиликларни ҳисобга олган ҳолда, ОАВ сайловларнинг иккинчи босқичида ҳалоллик ва ошкораликни назорат қилиш имкониятини қўлдан бой бермаслиги шарт, деди у.
Унинг фикрича, фуқаролар сайлов жараёнида бевосита алоқадор эканликларини ҳис қилишлари керак. «Овозларни ҳисоблаш пайтида сиёсий партиялар вакиллари овоз бериш натижаларига бефарқ бўлиб қолишганидан жуда ҳайрон бўлдим. Бу жараёнга алоқадорлик ҳислари йўқ эди», — деди миссия раҳбари.
Сайлов куни 37 давлатдан 316 кузатувчи иштирок этди, шу жумладан 271 нафар ДИИҲБ узоқ ва қисқа муддатли кузатувчилари ва ЕХҲТ ПА 45 кишилик делегацияси. Миссия аъзолари ЕХҲТга аъзо бўлган 17 та мамлакат вакилларидан йиғилган. Сайловларни кузатиш халқаро миссияси 134 сайлов участкасида очилиш жараёнини кузатди, 1270 та сайлов участкасида сайлов жараёнини кузатди, Овозларни санаб чиқиш жараёни 125 участка сайлов комиссиясида кузатилди, сайлов округи бўйича сайлов натижаларини аниқлаш жараёни 94 округ сайлов комиссиясида кузатилди. Бундай қамров жараён ҳақида умумий тасаввурга эга бўлиш, қоидабузарликларнинг топологиясини аниқлашга ва маълумотларни бутун мамлакатга экстраполяция қилишга имкон беради, деди Георгий Церетели.
Сайлов жараёни кузатилган 14 фоиз сайлов участкаларида салбий баҳоланди. Сайлов тинч муҳитда ўтди, лекин жиддий қоидабузарликлар жараёнга раҳна солди. Хусусан, сайловчиларга шахсини тасдиқловчи ҳужжатсиз сайлаш имкони берилди, кўпгина одамлар бир нечта бюллетенни тўлдириб бошқалар номидан овоз берди, сайловчилар сайлов куни тегишли талабларга риоя қилинмай рўйхатга олинди.
Сайловчилар овозини санаш 42 фоиз ҳисоботларда салбий баҳоланди. Кузатув олиб борилган сайлов участкаларининг деярли ярмисида, УСКлар тартибга риоя қилмади ва кўпгина УСКлар якуний баённомадаги маълумотларни мувофиқлаштиришда қийналди. Бир қатор сайлов участкаларида УСКлар бўш якуний баённомани олдиндан имзолаб қўйган, баъзи кузатувчилар сайловчилар рўйхати ва баённомага киритилган маълумотлар сохталаштирилганлиги ҳақида хабар берди.
Кузатувчилар кузатган 105 УСКдан 15 тасида йўл қўйилган жиддий процесуал хато ва камчиликлар ҳақида хабар берилди. Кўпгина УСК баённомалари, аксарият ҳолларда расмий қарорсиз, ОСК биносида ўзгартирилган ёки тўлдирилган. СКМ кузатувчиларига сайлов жараёнининг барча даражасида эркин кузатиш имконияти берилди.
Миссия хулосаларида қайд этилишича, парламент сайловида ҳақиқий рақобат кузатилмади. Кампания очиқ тарзда ўтсада, МСК қарорлари сайлов кампаниясининг қолиплашган, ўта муфассал қонуний базасини яратган. Сайловолди кампанияси ОАВдан ташқарига деярли чиқмади, партиялар сайловолди тарғибот фаолиятини ўзлари ташкиллаштирганига далиллар камроқ кузатилди. Номзодларнинг сайловчилар билан учрашувлари кўпинча сайлов маъмурияти ташкил этган учрашувлар билан кифояланган. Тенг имконият ва молиялаштириш талабини тор талқин этиш натижасида партия ва номзодлар ўзларига ҳос индивидуал кампания стратегиясини белгилашда қийналди. Шунга қарамай, партиялар сайлов кампаниясидаги имкониятларни қониқарли деб топган ва ўз рақиблари билан ҳақиқий рақобатга киришмади.
Бешта сиёсий партия раислари ДИИҲБ СКМ билан сухбатда кампанияни олиб бориш ва уни молиялаштириш борасидаги қоидалар чекловчи эмас, аксинча қулайликлар яратувчи эканлигини таъкидлаган. Уларнинг ҳеч қайсиси, имконият бўлганда, кампанияни бошқача ўтказиши мумкинлигига ишора қилмаган. Унчалик қизғин бўлмаган сайловолди кампанияси билан бир қаторда бу факт партиялар ҳаққоний рақобатга киришиш нияти ҳақида саволлар туғдиради, дейилади баёнотда.
Сайловолди кампанияси фақатгина тор доираларда қизиқиш уйғотган кўринади, МСК ҳатто партияларга сайловолди ташвиқотини шиддатлироқ олиб боришга ундаган. Баъзи бир истиснолардан ташқари, партиялар ўзининг анаънавий электоратидан бошқа ижтимоий гуруҳларга мурожаат қилмагандек туюлди, дея қайд этди ДИИҲБ.
Умуман олганда, номзодлар ўз рақибларининг сиёсий платформасини танқид қилмади. Асосий эътибор ижтимоий ҳимоя ва таъминот, иқтисодий ривожланиш мавзуларига қаратилган. Барча партиялар президент сиёсати ва ислоҳотларни қўллаб-қувватлашига бот-бот урғу берган. Бунинг натижасида, сайлов кампаниясида рақобат кузатилмади, сайловчиларга бир-биридан деярли фарқ қилмайдиган сиёсий қарашлар тақдим этилган ва бу сайловчиларнинг танловини чеклаган.

Парламентские выборы 22 декабря в Узбекистане прошли в условиях улучшенного избирательного законодательства и большей открытости, однако «старые нездоровые привычки» показали, что «предстоит еще большая работа». Такое мнение выразил президент Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Георгий Церетели, руководивший краткосрочной миссией ОБСЕ по наблюдению за выборами.
В понедельник миссия по наблюдению за выборами, организованная совместно Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) и ПА ОБСЕ, представила в Ташкенте предварительные выводы мониторинга соответствия прошедших выборов обязательствам Узбекистана в рамках ОБСЕ и международным обязательствам и стандартам демократических выборов, а также национальному законодательству.
«Страна преодолела важный рубеж. Широкомасштабные реформы, проводимые властями Узбекистана, оказали реальное и прямое влияние на эти выборы,» — сказал Георгий Церетели. Он отметил заинтересованность политических лидеров, официальных лиц и обычных граждан в улучшении демократических процессов в стране.
«Я наблюдал в разных местах, как молодые и пожилые избиратели тратили по 10−15 минут и даже по полчаса, чтобы внимательно изучить плакаты с информацией о кандидатах и их платформах. Такая вовлеченность и уровень заинтересованности воодушевляют», — сказал глава ПА ОБСЕ.
В то же время процесс голосования был омрачен многочисленными нарушениями, такими как голосование за других лиц, вбросы бюллетеней и пренебрежение ключевыми процедурами при подсчете голосов, сказал Георгий Церетели. Он связал это со «старыми нездоровыми привычками и традиционным поведением», от которых нужно избавляться.
Председатель миссии ПА ОБСЕ Кари Хенриксен отметила: «Очевидно, что страна меняется. Естественно, изменения не происходят за одну ночь. Демократизация требует времени, это тяжелая работа и бесконечный процесс. Самое главное — она требует политической воли для внедрения изменений и конкретных мер. Но это того стоит».
Руководитель миссии БДИПЧ ОБСЕ Тана де Зулуэта сообщила, что выборам предшествовало два важных изменения в Узбекистане. Во-первых, это высокий уровень сотрудничества и диалога организации с властями, в ходе которого были учтены многие рекомендации ОБСЕ, касающиеся избирательного законодательства и приблизившие его к международным стандартам. Второй важный момент — это «амбициозный план сформировать единый электронный реестр избирателей».
Она добавила третий важный момент: «Это атмосфера. Я наблюдала за выборами 2015 года, и да, сейчас это совсем-совсем другая страна… В первую очередь, благодаря новой свободе выражения и пространству, в том числе блогам, где люди могут выражать мнения, публиковать их в интернете и быть услышанными».
На фоне этих позитивных изменений «было разочарованием наблюдать в день выборов нарушения, которые были довольно серьезными», призналась Тана де Зулуэта.
Учитывая отмеченные недостатки, крайне важно, чтобы средства массовой информации не упускали имеющихся у них возможностей для контроля честности и прозрачности второго тура выборов, подчеркнула она.
По ее мнению, граждане должны чувствовать непосредственную причастность к процессу выборов. «Меня сильно удивило, что представители политических партий в ходе подсчета голосов выглядели несколько равнодушными к результатам голосования. Не было заметно чувства причастности к процессу», — сказала глава миссии.
В международной миссии ОБСЕ по наблюдению за парламентскими выборами были задействованы 316 наблюдателей из 37 стран, в том числе 271 эксперт и наблюдатель от БДИПЧ и 45 парламентариев и сотрудников Парламентской ассамблеи ОБСЕ. Они присутствовали на открытии 134 избирательных участков, наблюдали за процессом голосования на 1270 участках по всей стране, за подсчетом голосов на 125 участках и за обработкой результатов голосования в 94 окружных избиркомах. Такой охват позволяет получить общую картину процесса, определить топологию нарушений и экстраполировать данные на всю страну, отметил Георгий Церетели.
Процесс голосования был оценен негативно в 14% наблюдаемых избирательных участков. Среди серьезных нарушений в процессе голосования, которые отметили наблюдатели ОБСЕ, — разрешение голосовать без документов, удостоверяющих личность, множественное голосование и голосование за других, а также регистрация в день выборов без необходимой проверки.
Подсчет голосов был оценен негативно в 42% отчетов наблюдателей, что Тана де Зулуэта назвала довольно негативным показателем. Почти в 50% наблюдаемых участков избирательные комиссии не соблюдали процедуры. Большое количество УИК столкнулось с трудностями при сведении данных в протоколах, говорится в выводах миссии.
В ряде избирательных участков УИК заранее подписали пустые протоколы, а некоторые наблюдатели сообщили о фальсификации данных в списках избирателей и данных, введенных в протокол.
Наблюдатели были свидетелями «серьезных процедурных нарушений или упущений» в 15 из 105 наблюдаемых окружных комиссий. Большое количество итоговых протоколов УИК были заполнены или изменены, часто без официальных решений, в помещениях ОИК.
В выводах миссии говорится, что истинной конкурентной борьбы на парламентских выборах не наблюдалось. Недостаточное государственное финансирование, а также негибкие и излишне детализированные рамки постановлений Центризбиркома негативно отразились на агитационных возможностях кандидатов. Сама предвыборная агитация была в целом ограничена, и за пределами медиа-пространства активных дебатов практически не наблюдалось.
В последние годы парламент получил дополнительные полномочия, которые потенциально могли бы существенно изменить баланс власти в правительстве. Но все партии поддерживают политику президента, оппозиционные партии отсутствуют, а избиратели не имеют реального выбора, отмечает БДИПЧ.
Законодательная база в отношении основных прав и свобод, ключевых для проведения демократических выборов, остается «излишне ограничительной». В стране по-прежнему ограничивается фундаментальное право на свободу ассоциации, предполагающее, в том числе, право на формирование политических партий. Женщины остаются недостаточно представленными в общественной и политической жизни страны. До настоящего времени реформы осуществлялись сверху вниз, и их необходимо дополнить возможностями для гражданских инициатив, говорится в заявлении.
Реформы в стране создали больше возможностей для граждан публично выражать критику, и терпимость властей к критике возросла. Тем не менее, публичное несогласие, высказанное онлайн и оффлайн, может повлечь за собой наказание, а многочисленные правовые нормы об уголовных и административных правонарушениях потенциально препятствуют свободе слова, подчеркнули в БДИПЧ.
Текст заявления миссии БДИПЧ ОБСЕ на русском и узбекском языках
//однако “старые нездоровые привычки“// хорошо подмечено.
//представители политических партий в ходе подсчета голосов выглядели несколько равнодушными к результатам голосования. Не было заметно чувства причастности к процессу// потому что их само государство назначает на выборы, штаны протирать.
“Меня сильно удивило, что представители политических партий в ходе подсчета голосов выглядели несколько равнодушными к результатам голосования. Не было заметно чувства причастности к процессу“, — сказала глава миссии.
Подозреваю что это было потому-что представители полит. партий заранее знали что станут депутатами, вне зависимости от результатов голосования.
А я вот не вижу особого греха, если за всю семью голосует один человек! В нашем в целом патриархальном обществе это вполне нормально, а вот вбросы — это уже совсем другое дело!
Так а что мешает партиям проводить более активную политику в течении 5 лет, а не только за пол года до выборов? Кто им запрещает тратить собственные средства на агитацию и проекты? Не хотят-вот и не делают!
Какие у партий средства — членские взносы? Сегодня в медиа можно выступить с любыми предложениями, но боятся.
Страна хочет привлечь иностранные инвестиции, а ее законы не соответствуют международным принципам (ООН, ОЭСР и др.) государственного регулирования. Нужно начать строить правовое государство, сильный Парламент, профессиональные и независимые суды, независимое следствие, принять закон об общественной палате и др. Судья и хоким должны быть выборными должностями. В таком только случае удастся привлечь иностранный капитал, а значит создать новые рабочие места.
user-0034831
Самая объективная статья, которую мне доводилось читать. Спасибо газете.uz что печатает такие отчеты и сведения. Я сама всю жизнь живу в Узбекистане, приходилось многое наблюдать, но такой возможности высказать и выразить свое мнение, без оглядки на нашу “демократию в действительности“ до настоящего момента пока не имела, да и желания особого не было)))..
Bahodir Jumaev
вбросы бюллетеней и пренебрежение ключевыми процедурами при подсчете голосов, это же готовый материал для прокуратуры. Правохранительные органы ваш выход. Оправдывайте расходы которые народ делает на вас из своего кармана. Ничего лишнего от вас не требуется всего лишь выполните свои прямые обязанности. Успехов вам в вашем нелегком труде.
Согласен с Peter Invanov
ARBUZIK play
Как обычно фикция. Давно пора сократить сенат до 50 -70 депутатов.
Зачем нам 250? и каждому по 10млн минимум платят.
Депутаты должны быть представители народа. А у нас депутаты -директора, президенты и руководители ассоциаций и холдингов. Чьи интересы им ближе? только свои личные.