Ўзбекистонда 2020 йилнинг 1 июлидан визали ёки визасиз режим асосида 30 кундан ортиқ бўлмаган муддатда Ўзбекистонда бўлиб турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни рўйхатга олиш тартибини бекор қилиш режалаштирилмоқда.
Туризм соҳасидаги ислоҳотлар самарадорлигини оширишга қаратилган президент фармони лойиҳасида бу ҳақда сўз боради. Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан ишлаб чиқилган ҳужжат лойиҳаси муҳокамалари 24 декабрга қадар давом этади.
Келгуси йилнинг 1 июлидан туристик йиғим ҳисобини юритишнинг ягона тизимини жорий этиш белгиланган. Бунда ушбу тўловни, жумладан миллий мобил тўлов иловалари ва халқаро тўлов тизимлари орқали амалга ошириш имконияти яратилади. Чет элликларнинг мамлакат ҳудудида бўлиб туриши ва уларнинг ўз вақтида чиқиб кетиши устидан назорат туристик йиғим тўловини текшириш йўли билан амалга оширилади.
Барча назорат-ўтказиш пунктларида валюта айирбошлаш ва туристик йиғимларни қабул қилиш шохобчалари очилиши лозим.
Ўзбекистон ва қўшни мамлакатлар чегара ўтказиш пунктлари яқинида йўловчи ва юк ташиш хизматларини кўрсатишга тадбиркорлик субъектларини жалб қилиш ҳам режалаштирилмоқда.
Фармон лойиҳасида 1 январдан гидлар (гид-таржимонлар), экскурсоводлар ва инструктор-проводниклар хизматларини ўзини ўзи банд қилган фуқароларга бериладиган вақтинчалик меҳнат гувоҳномаси бўйича фаолият (хизматлар, ишлар) турларига тенглаштириш таклиф қилинмоқда.
Археологик туризмни ривожлантириш учун археологик боғлар ва вақтинчалик ёзги дала лагерлари негизида археология бўйича экспедицион дастурларни (туристларни археологик қазишмалар ва разведкаларда иштироки) ташкил этиш белгиланган. Олтин конлари ҳудудларида туристик хизматларни ривожлантириш имкониятлари ўрганилади.
Ногиронлиги бўлган одамлар учун туризм хизматларини (инклюзив туризм) ривожлантириш учун ногиронлиги бўлган одамлар учун мамлакат бўйлаб саёҳатлар ташкил этиш ва инклюзив туризмни тарғиб қилиш билан шуғулланувчи алоҳида жамоат ташкилотларини очиш таклиф қилинмоқда.
Ёзгачча ногиронлиги бўлган одамларнинг маданият объектлари, авто ва темир йўл вокзаллари, аэропортларда тўсқинликларсиз ҳаракатланиши учун шароитлар яратиш бўйича чора-тадбирлар режаси қабул қилиниши лозим.
2020 йилда шаҳарларда хусусий инвесторларни жалб этган ҳолда аллея ва хиёбонлар сонини ошириш бўйича амалий чораларни қабул қилиш режалаштирилмоқда.
Лойиҳада маҳаллий ва хорижий авиакомпаниялар учун авиация инфратузилмаларидан фойдаланишга нисбатан тенг (дискриминацияларсиз) тариф шартларини ўз ичига олган ҳолда тарифларни қайта кўриш чиқиш ҳамда қўшимча тўловларни олишга йўл қўймаслик таклиф қилинмоқда.
Апрелга қадар Ҳаво кодексига бекор қилинмайдиган ва юксиз тарифлардан фойдаланган ҳолда авиаташувлар нархини оптималлаштириш мехагизмларини жорий этишни кўзда тутувчи ўзгартишлар киритиш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.
2023 йил 1 январгача маҳаллий ва хорижий юридик шахсларга авиация ёқилғиси ва ёқилғи-мойлаш материаллари ҳамда авиация ёқилиғи ва ЁММни тайёрлаш уучн хом ашёларни олиб киришда божхона тўловларини (божхона расмийлаштируви учун тўловлардан ташқари) тўлашдан озод қилиш таклиф қилинмоқда.
2020 йил 1 июлига қадар мамлакатдаги барча аэропортларда давлат хусусий шерикчилик (ДХШ) асосида божсиз савдо дўконларини (Duty Free) очиш таклиф қилинмоқда.
Бундан ташқари, келгуси йил давомида халқаро аэропортларга туташ 1 км радиусда, жумладан ДХШ шартларида автомобиль тураргоҳлари, кафе, ресторон, мини банклар, меҳмонхоналар ва бошқа объектларни ташкил этиш учун 5 гектардан ортиқ бўлмаган ҳажмда ер участкаларини бериш режалаштирилмоқда.

С 1 июля 2020 года в Узбекистане предлагается отменить порядок регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории страны на срок визового или безвизового режима, но не более 30 дней.
Это предусмотрено проектом указа президента о повышении эффективности реформ в сфере туризма, который представлен на общественное обсуждение до 24 декабря. Документ разработан Государственным комитетом по развитию туризма.
С 1 июля следующего года намечены внедрение единой системы учета туристского сбора и упрощение его оплаты, в том числе через национальные мобильные платежные приложения и международные платежные системы. Контроль за пребыванием иностранцев на территории страны и своевременностью их выезда будет осуществляться путем проверки оплаты туристского сбора.
Во всех контрольно-пропускных пунктах должны быть созданы пункты по обмену валют и приему оплаты туристского сбора.
Планируется также привлечь субъекты предпринимательства к оказанию услуг по перевозке пассажиров и грузов между пограничными пропускными пунктами Узбекистана и соседних стран.
О планах кардинального упрощения системы регистрации туристов с нового года в интервью «Газете.uz» в августе рассказывал вице-премьер Азиз Абдухакимов. «Хотим перенести все это на систему границы. Ты въехал по билету, прошел границу, считай ты уже зарегистрирован», — отмечал он, комментируя принятый тогда указ президента.
Проектом указа с 1 января услуги гидов (гидов-переводчиков), экскурсоводов и инструкторов-проводников предлагается приравнять к видам деятельности (услуг, работ), по которым выдаются временные трудовые удостоверения самозанятым гражданам.
Для развития археологического туризма намечено создание экспедиционных программ по археологии (участие туристов в археологических раскопках и разведках) на базе археологических парков и временных летних полевых лагерей. Будет изучена возможность развития туристских услуг на территории россыпных месторождений золота.
В целях развития туризма для людей с инвалидностью (инклюзивный туризм) предложена организация отдельной общественной организации, которая будет заниматься организацией путешествий по стране для лиц с инвалидностью и пропагандой инклюзивного туризма.
До лета должен быть принят план мероприятий по созданию удобств для беспрепятственного передвижения людей с инвалидностью на объектах культурного наследия, авто- и железнодорожных вокзалах, а также в аэропортах.
В 2020 году запланировано принять практические меры по увеличению количества аллей и бульваров в городах для организации досуга с привлечением частных инвесторов.
Проектом предлагается пересмотреть тарифные условия для местных и иностранных авиакомпаний с обеспечением равных (недискриминационных) тарифных условий в отношении использования авиационной инфраструктуры и недопущение взимания дополнительных платежей.
К апрелю планируется разработать проект изменений в Воздушный кодекс, предусматривающих установление механизмов оптимизации стоимости авиаперевозок путем использования невозвратных и безбагажных тарифов.
До 1 января 2023 года отечественных и зарубежных юридических лиц предлагается освободить от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) при ввозе авиационного топлива и горюче-смазочных материалов, а также сырья для подготовки авиационного топлива и ГСМ.
Кроме того, авиакомпании-резиденты Узбекистана планируется освободят от уплаты таможенных платежей за ввозимые самолеты (код ТН ВЭД 8802, 8803 и 8805), произведенные не ранее 10 лет до момента ввоза, и сервисный инвентарь.
До 1 июля 2020 года во всех международных аэропортах страны предлагается открыть магазины беспошлинной торговли (Duty Free) на основе государственно-частного партнерства (ГЧП).
Кроме того, международным аэропортам в течение следующего года планируется передать прилегающие земельные участки в радиусе 1 км, но не менее 5 га, для создания инфраструктуры: автомобильных стоянок, кафе, ресторанов, минибанков, гостиниц и других объектов, в том числе на условиях ГЧП.