Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси учта дорихона ходимларига нисбатан кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний савдоси учун жиноят иши қўзғаилди. Уларда «Регапен» (прегабалин) дори воситаси рецептсиз сотилган, дейилади ИИББ матбуот хизмати хабарида.
Яккасарой туманидаги GULI-KAND-PLUS дорихонасидан 420 та «Регапен» таблеткаси олиб қўйилди. 23 ёшли Шерали Н. ва 29 ёшли Жасур К.га нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг 251−1- моддаси (кучли таъсир қилувчи ёки заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди.
1 декабрдан янги қоидалар кучга кирганига қарамасдан (кучли таъсир кўрсатувчи дори воситалари фақатгина ижтимоий дорихоналарда ва фақатгина рецепт асосида сотилади), ушбу дорихоналарда улар савдоси амалга оширилаётгани ҳақида журналист Никита Макаренко ўз Telegram-каналида хабар қилди.
ИИББ Учтепа туманидаги «Беш плюс мега фарм» дорихонасидан 658 та «Регапен», Чилонзор туманидаги «Файз фарм» дорихонасидан эса 77 та «Регапен» ва 36 та бошқа кучли таъсир қилувчи препаратлар олиб қўйилгани ҳақида ҳам хабар қилди. Биринчи дорихона ходими 31 ёшли Бобур Р. ва иккинчи дорихона ходими — 23 ёшли Алибек К.га нисбатан худди шу модда бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Ёзда «Газета.uz» Никита Макаренконинг Тошкентни «дорихона наркоманияси» эпидемияси эгаллаб олгани ҳақидаги мақоласини эълон қилган эди. Журналистик текширувда пойтахтда прегабалин, залеплон ва тропикамид каби рецепт асосида сотилувчи дори воситалари рецептсиз сотилаётгани аниқланди.
Сентябрда президент Шавкат Мирзиёев дори воситалари савдоси устидан назоратни кучайтириш тўғрисидаги қарорни имзолади. Кейинроқ эса ҳукумат кучли таъсир кўрсатувчи дори воситаларининг янги рўйхатини тасдиқлади.

Главное управление внутренних дел Ташкента возбудило уголовные дела в отношении сотрудников трех аптек за незаконный оборот сильнодействующих веществ. В них продавался препарат «Регапен» (прегабалин) без рецепта, сообщила пресс-служба ГУВД.
В аптеке GULI-KAND-PLUS в Яккасарайском районе было изъято 420 таблеток «Регапена». В отношении 23-летнего Шерали Н. и 29-летнего Жасура К. возбуждено уголовное дело по статье 251−1 (Незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ, наказание — ограничение свободы от года до трех лет либо лишение свободы до трех лет) Уголовного кодекса Узбекистана.
О том, что сильнодействующих препараты продаются в этой аптеке, несмотря на вступившие в силу с 1 декабря новые правила (продавать их можно только в социальных аптеках и только по рецепту), днем ранее в своем Telegram-канале сообщил журналист Никита Макаренко.
ГУВД также сообщило, что в аптеке «Беш плюс мега фарм» на квартале Г9А в Учтепинском районе было изъято 658 таблеток «Регапена», а в «Файз фарм» на 8-м квартале Чиланзарского района — 77 таблеток «Регапена» и 36 таблеток других сильнодействующих препаратов. В отношении работника первой аптеки 31-летнего Бобура Р. и работника второй — 23-летнего Алибека К. возбуждены уголовные дела по той же статье.
Летом «Газета.uz» публиковала статью Никиты Макаренко об охватившей Ташкент эпидемии «аптечной наркомании». Расследование показало, что в столице массово употребляются рецептурные препараты прегабалин, залеплон и тропикамид, которые можно приобрести без рецепта.
В сентябре президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление об усилении мер по предотвращению незаконного оборота лекарственных средств, а позже правительство утвердило новый перечень сильнодействующих лекарств.