Футбол бўйича Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоасининг бош мураббий Отабек Отабек Ғуломхўжаев раҳбарлигидаги мураббийлар штабини эгаллаб турган лавозимидан озод этилди, дея хабар қилди Ўзбекистон Футбол ассоциацияси (ЎФА) матбуот хизмати. Бунга 11 ноябрь куни Саудия Арабистони ўсмирлар жамоаси билан Осиё чемпионати саралаш босқичидаги ўйинда (1:1) мураббийларнинг ўзларини нопрофессионал тарзда тутганликлари сабаб бўлган.
Жамоага сентябрдан буён Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Вадим Абрамов ёрдамчиси бўлиб ишлаб келаётган Тимур Кападзе бош мураббий бўлди.
Ўсмирлар термаси раҳбариятида ўзгаришлар бўлиши эҳтимоли ҳақида футбол эксперти Алишер Никимбаев ёзган эди. У 28 ноябрда Ўзбекистон ва Саудия Арабистони термалари ўртасидаги ўйиндан сўнг жанжал бўлиб ўтгани ҳақида ёзди.
ОФКнинг Тартиб-интизом ва одоб-аҳлоқ қўмитаси учрашувни ўрганиб чиқди ва ЎФАга шикоят мактуби йўллаб, учрашув давомида Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси мураббийлари ўзини нопрофессионал тарзда тутганликлари ва бўлажак мусобақа учрашувларидан дисквалификация қилиниши мумкинлигини маълум этди.
ЎФА Ижроқўми ҳодиса акс этган видеоёзувни кўрганидан сўнг Ўзбекистон U-19 терма жамоаси мураббийлар штабини эгаллаб турган лавозимидан озод этиш бўйича қарор чиқарди.
Темур Кападзе Ўзбекистон U-19 терма жамоасини келаси йилнинг 14−31 октябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган Осиё чемпионати финал босқичига тайёрлайди.
«Ёшларимизнинг ушбу чемпионатгача бўлган тайёргарлик режаси ишлаб чиқилди. Унга кўра U-19 термаси тайёргарлик жараёни санаси Ўзбекистон миллий терма жамоасининг ФИФА кунлари доирасидаги тақвими билан бир вақтга тўғри келмайди. Шу сабабли, Темур Кападзе миллий жамоада ҳам бош мураббий ёрдамчиси сифатидаги фаолиятини давом эттириш имкониятига эга бўлади», — дея қайд этди ЎФА.
Осиё чемпионати саралаш босқичининг учта раунди якунларига кўра Ўзбекистон F гуруҳида етти очко билан иккинчи ўринни эгаллади. Саудия Арабистони (7) урилган ва ўтказиб юборилган голлардаги фарқ ҳисобига жадвалда биринчи ўринда бормоқда.

Тренерский штаб юношеской сборной Узбекистана по футболу до 19 лет во главе с главным тренером Отабеком Гулямходжаевым уволен. Причина отставки — инцидент, произошедший 11 ноября на отборочном турнире чемпионата Азии в матче с юношеской командой Саудовской Аравии (1:1), сообщила пресс-служба Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ).
Команду возглавил бывший полузащитник Тимур Кападзе, с сентября работавший помощником главного тренера сборной Узбекистана Вадима Абрамова.
О возможной смене руководства юношеской сборной писал футбольный эксперт Алишер Никимбаев. В его публикации от 28 ноября сообщалось, что после матча между сборными Узбекистана и Саудовской Аравии на поле случилась потасовка.
«Скажу больше, у меня есть видео завершения эпизода. Но публиковать его я не стану. Как минимум, до тех пор, пока свой вердикт не вынесет Дисциплинарный комитет АФК. А вердикт, судя по информации, будет. И этот вердикт может оказаться неприятным для команды, которая будет играть в домашнем чемпионате Азии в октябре будущего года. Новость о потасовке, кстати, может стать объяснением внезапным слухам о смене руководства этой сборной», — предполагал он.
Комитет Азиатской конфедерации футбола провел расследование касательно случившегося на игре. В Ассоциацию футбола Узбекистана было направлено письмо, что в ходе матча тренеры юношеской команды вели себя непрофессионально, за что они могут быть дисквалифицированы на ближайшие матчи.
Исполнительный комитет АФУ просмотрел видеозапись инцидента и решил освободить от занимаемых должностей весь тренерский штаб юношеской сборной Узбекистана U-19.
Тимур Кападзе будет готовить команду к финальному этапу чемпионата Азии, который пройдет в Ташкенте 14−31 октября 2020 года.
«Для нашей команды U-19 уже разработан план подготовки к предстоящему соревнованию. Согласно графику, даты подготовки сборной U-19 не совпадает с календарем сборной Узбекистана в дни ФИФА. Поэтому у Тимура Кападзе будет возможность продолжить работу в качестве помощника главного тренера национальной сборной Узбекистана», — отметили в ассоциации.
По итогам трех раундов отборочного турнира чемпионата Азии Узбекистан занимает в группе F второе место с семью очками. Саудовская Аравия (7) лидирует в таблице благодаря лучшей разнице забитых и пропущенных мячей.