2019−2020 ўқув йилида қишки таътил олий таълим муассасалари талабалари ҳамда академик лицей ва коллежлар ўқувчилари учун 20 декабрдан 6 январгача давом этади. Янги йилда машғулотлар 6 январь кунидан бошланади, дея хабар қилди Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги матбуот хизмати.
Бу талабалар Ўзбекистон Олий Мажлиси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайловларда ўз яшаш жойларида овоз бера олишлари учун қилинди. Ўзбекистон бош вазири ўринбосари раислигида ўтказилган йиғилишда бу ҳақда тегишли қарор қабул қилинди.
5−22 декабрь ҳамда 1−6 январь кунлари Uzbekistan Airways ва «Ўзбекистон темир йўллари» компаниялари табалалар учун чипталарни ички рейсларда 50 фоизлик чегирма билан сотади. Компанияларга талаба ва ўқувчилар учун қўшимча жойлар сони кўпайтириш ва уч кун муддатда олий таълим муассасалари раҳбарияти томонидан тавсия этилган жойларда сайёр кассалар ташкил этиш топширилди.
Қишки таътил давомида ОТМлар, академик лицей ва касб-ҳунар коллежларида мавжуд бўлган барча тўгараклар, спорт-соғломлаштириш бўлимлари, секциялари ва клублари тўлиқ фаолият кўрсатади.

Зимние каникулы 2019−2020 учебного года для студентов высших учебных заведений и учащихся академических лицеев и колледжей установлены с 20 декабря по 5 января. Первый день занятий в новом году — 6 января, сообщила пресс-служба Министерства высшего и среднего специального образования Узбекистана.
Такое решение принято, чтобы студенты могли проголосовать на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и кенгаши народных депутатов по месту постоянного проживания. Соответствующие поручения даны на совещании с участием заместителя премьер-министра, говорится в сообщении.
На совещании определено, что для студентов и учащихся, проживающих в регионах страны, в период с 16 по 22 декабря, а также с 1 по 6 января будут действовать скидки на билеты на разные виды транспорта в размере 50%, при этом воспользоваться скидками можно будет с 5 декабря.
Компаниям Uzbekistan Airways и «Узбекистон темир йуллари», а также Министерству транспорта поручено количество мест и в трехдневный срок открыть выездные кассы в местах, рекомендованных руководителями учебных заведений.
Во время зимних каникул все спортивные отделения, секции и клубы в вузах, лицеях и колледжах должны работать без ограничений, отмечается в сообщении.