28 ноябрь куни Ўзбекистон ҚК Академиясида «Туркия Куролли Кучларини замонавий ҳарбий можароларда, Афғонистон ва Яқин Шарқда юзага келаётган вазият шароитида қўллаш тажрибаси» мавзусида ҳалқаро ҳарбий-илмий анжуман ўтказилди, дея хабар қилди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати.
Унда ҳар икки мамлакат Мудофаа вазирлиги масъул офицерлари, Ўзбекистон Қуролли Кучлари академияси, Туркия Миллий мудофаа университети вакиллари, профессор-ўқитувчилар иштирок этди.
Туркия билан икки томонлама ҳамкорлик режасига мувофиқ ташкил этилган ушбу тадбирнинг асосий мақсади замонавий ҳарбий можароларнинг ҳусусиятлари бўйича маълумот ва фикр алмашиш учун майдон яратиш, уларда Қуролли Кучлар бўлинмаларини Туркия армияси мисолида қўллаш тажрибасини ўрганишдан иборат.
Анжуманда дунёда ва минтақада юзага келаётган ҳарбий-сиёсий вазият, Марказий Осиёдаги минтақавий ҳамкорлик ҳамда замонавий ҳарбий можароларда Туркия Қуролли Кучларини қўллаш тажрибаси, ҳарбий машғулотлар мобайнида қўшинларни бошқариш, уларнинг ҳар томонлама таъминоти ва жанговар тайёргарлик тизимини такомиллаштиришга доир маърузалар йиғилганларда катта қизиқиш уйғотди.
Шунингдек, Туркия вакиллари билан икки томонлама учрашув ўтказилди, унда икки мамлакат олий ҳарбий таълим муассасалари билан ҳарбий кадрларни тайёрлаш ва педагогик фаолият бўйича тажриба алмашиш масалалари бўйича ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ялпи мажлисдан сўнг куннинг иккинчи ярмида анжуман иши учта мавзувий шўъбага бўлинган ҳолда давом этди. Анжуман иштирокчилари ҳарбий бошқарув тизими ва уларнинг жанговар ҳаракатлардаги таъминотини ташкиллаштириш бўйича тажриба алмашиб, янги билимларга эга бўлди.
Эслатиб ўтамиз, октябрда Туркия Сурия шимолида «Тинчлик булоғи» операциясини бошлаган эди. Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоған операциядан кўзланган мақсад — «республика чегаралари бўйлаб яратишга ҳаракат қилинаётган террористик йўлакни йўқ қилиш ҳамда минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш»дан иборат эканини маълум қилган эди. Операция курдларнинг «Ўз-ўзини мудофаа қилиш халқ кучлари» позицияларига авиазарбалар бериш билан бошланди.
Кейинроқ АҚШ билан келишувлар асосида Туркия курдлар чегарада 30 километрлик ҳудуддан ўз ҳарбий тузилмаларини олиб чиқа олишлари учун ҳарбий ҳаракатларни тўхтатди.

Международная военно-научная конференция «Опыт применения Вооруженных Сил Турции в современных военных конфликтах, в условиях обостряющейся обстановки в Афганистане и на Ближнем Востоке» прошла 28 ноября в Академии ВС Узбекистана, сообщили «Газете.uz» в Министерстве обороны.
Участие в ней приняли представители оборонных ведомств двух стран, сотрудники Академии ВС Узбекистана и Университета Национальной обороны Минобороны Турции.
Основная цель конференции, организованной по плану двустороннего военного сотрудничества с Турцией, — создание площадки для обмена информацией и взглядами на особенности современных военных конфликтов.
На конференции прозвучали доклады о военно-политической ситуации в мире и в регионе, а также об опыте применения ВС Турции в военных конфликтах, управлении войсками в ходе операций, их всестороннего обеспечения и адаптации системы боевой подготовки.
Состоялась также двусторонняя встреча с представителями Турции, в ходе которой обсуждены вопросы углубления сотрудничества между высшими военными образовательными учреждениями двух стран в сфере подготовки военных кадров и обмена опытом педагогической деятельности.
Напомним, в октябре Турция начала операцию «Источник мира» на севере Сирии, цель которой, по словам президента Реджепа Тайипа Эрдогана, — «уничтожение террористического коридора, который пытались создать вдоль границы республики, а также достижение мира и стабильности в регионе». Операция началась с авиаударов по позициям курдских формирований «Силы народной самообороны».
Позже по договоренности с США Турция приостановила боевые действия, чтобы курды могли вывести свои формирования из 30-километровой буферной зоны на границе, согласившись на постоянное прекращение огня после того, как вывод завершится.