Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти Самарқандда эркак кишининг калтакланганидан сўнг олган тан жароҳатлари натижасида вафот этгани тўғрисидаги иш тафсилотларини маълум қилди.
Тергов талқинига кўра, 20 ноябрь куни тахминан соат 02:00 ларда 28 ёшли фуқаро «Изатулло» ўзининг 30-ёшли таниши «Мақсуд» билан биргаликда Самарқанд шаҳар Буюк ипак йўли кўчасида жойлашган автобус бекати олдидан ўтиб кетаётган «Асал» исмли аёлга гап отишган. Бу вақтда Асалнинг ёнида бўлган 2-нафар эркак танишлари ушбу ҳолатга аралашиб, улардан бири Изатуллонинг юзига бир маротаба урган. Шунда Асал ўзининг танишига қўнғироқ қилиб уларни чақирган. Асалнинг чақирувига биноан жами 6 нафар шахслар келишган. Уларнинг ичида 2 нафари аёллар бўлган. Шундан сўнг улар бир гуруҳ бўлишиб, шу куни соат 03:40 ларда жамоат жойи ҳисобланган Самарқанд шаҳар Беруний кўчаси 82-уй олдида жамиятда юриш-туриш қоидасини қасддан менсимасдан фуқаро Изатуллонинг шериги Мақсудни сўкиниб ҳақоратлаб, танасини турли жойларига қўл-оёқлари билан уриб-дўппослаб тан жароҳатлари етказишган.
Шундан сўнг 3 нафар аёл ва 3 нафар эркак шахслар қўл-оёқлари билан Изатуллонинг бош қисми ва танасининг турли соҳаларига бир неча маротаба уриб дўппослаб, оғир тан жароҳати етказишган.
Кўрилган тезкор чора тадбирлар натижасида Изатуллога нисбатан жиноятни содир этган шахслардан 3 нафари ички ишлар ходимлари томонидан ушланган.
Тез тиббий ёрдам шифохонасининг бирламчи маълумотномасига кўра, Изатуллога «бош мия суякларини оғир синиши» ташхиси қўйилган.
Мазкур ҳолат юзасидан 20 ноябрь куни Самарқанд шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 1-қисми (қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
23 ноябрь куни Изатулло кўрсатилган тиббий муолажаларга қарамасдан шифохонада вафот этган ва шу куни унинг ўлим сабабини аниқлаш мақсадида судга оид тиббий экспертиза тайинланган ҳамда жиноят иши ЖКнинг 104-моддаси 3-қисми «д» бандига қайта малакаланган.
Дастлабки тергов жараёнида 3 нафар шахсга нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «д» банди ва 277-моддаси 2-қисми «б» банди билан айб эълон қилиниб, уларга нисбатан «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган ва қолган 6 нафар гумон қилинувчиларга нисбатан тегишли эҳтиёт чораларини қўллаш масаласи кўрилмоқда.
Ҳозирда жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда ва натижасига кўра қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади.
Аниқланишича марҳум И.М. 2016 йил 6 июнь куни Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетини тамомлаб, 2016 йил 2 сентябрь куни Самарқанд шаҳридаги 42-сонли умумтаълим мактабига ўқитувчи бўлиб ишга кириб, 2017 йил 25 сентябрь куни ишдан бўшаган ва Россияга ишлаш учун кетиб, 2018 йил август ойида қайтиб келган.
2018 йил 3 сентябрь куни яна шу мактабга ўқитувчи лавозимига ишга қабул қилинган, ҳамда ўқувчиларга рус тилида «тарих» фанидан дарс бериб келган. Жорий йилнинг 17 октябрь кунидан буён ишдан бўшашлиги ҳақида мактаб директорини оғзаки огоҳлантирган ва мактабга ишга бормай, шу вақт мобайнида Самарқанд шаҳри Мирзо Улуғбек ва Шохрух кўчалари кесишувчи чорраҳасида «сомса» сотиш билан шуғулланган.
Тергов департаменти ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларидан мазкур ҳолатнинг барча тафсилотлари аниқланиб, тергов ҳаракатлари якунига етгунига қадар ижтимоий тармоқларда номақбул изоҳлар беришдан сақланишларини сўради.
Аввалроқ Самарқанддаги жиноят тўғрисида Самарқанд вилоят прокуратураси баёнот билан чиққан эди. Назорат органи маълумотларига кўра, Беруний кўчасида уч киши Иззатулло билан жанжаллашган эди.

Следственный департамент при Министерстве внутренних дел сообщил подробности дела об избиении мужчины в Самарканде, который позже скончался от нанесенных травм в больнице.
По версии следствия, 20 ноября, примерно в 2:00 ночи 28-летний Изатулло вместе со своим знакомым 30-летним Максудом, находясь на остановке по улице Буюк Ипак Йули, «словесно пристали» к проходящей мимо девушке Асаль.
Идущие рядом с девушкой двое мужчин заступились за нее, один из них ударил Изатулло по лицу. Затем Асаль по телефону вызвала своих знакомых, на ее просьбу приехали шесть человек, из них двое — девушки.
По данным следствия, примерно в 3:40 ночи они, сговорившись и находясь в общественном месте — около дома №82 по улице Беруни, пренебрегая правилами поведения в обществе, оскорбляя нецензурной бранью, избили Максуда, знакомого Изатулло. После этого они же — трое мужчин и трое женщин — избили Изатулло, нанеся ему тяжкие телесные повреждения.
У пострадавшего Изатулло был диагностирован «перелом головной кости тяжелой степени». По данному факту Следственный отделом при УКД ОВД города Самарканд возбудил уголовное дело по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса Узбекистана (нанесение тяжких телесных повреждений).
В субботу, 23 ноября, мужчина скончался в медицинском учреждении. Уголовное дело переквалифицировано по пункту «д» части 3 статьи 104 Уголовного кодекса (нанесение тяжких телесных повреждений, повлекших смерть человека).
Сотрудники ОВД задержали троих лиц, избивших Изатулло. В ходе предварительного следствия им предъявлено обвинение по вышеуказанной статье, а также по пункту «б» части 2 статьи 277 (хулиганство, совершенное группой лиц) Уголовного кодекса. Остальные шесть подозреваемых также задержаны, рассматривается вопрос об избрании меры пресечения.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.
Следственный департамент сообщил также подробности о погибшем Изатулло, который, как писала ранее Генеральная прокуратура, работал школьным учителем.
В 2016 году он окончил Национальный университет Узбекистана, в сентябре того же года устроился учителем истории в школу №42 в Самарканде. В 2017 году Изатулло уехал в Россию на заработки, устно предупредив об этом директора школы. Из России он вернулся в августе 2018 года, после чего с сентября снова стал преподавать историю в этой же школе. Но уже с 17 октября 2019 года перестал выходить на работу, устно предупредив директора школы об увольнении, и занялся продажей самсы.
Следственный департамент призвал пользователей социальных сетей воздерживаться от неуместных комментариев, пока все расследование не будет завершено.
Ранее с заявлением об резонансном преступлении в Самарканде выступила прокуратура Самаркандской области. По версии надзорного органа, трое мужчин на улице Беруни без причины вступили в конфликт с Изатулло.