Туркманистон президенти Гурбангули Бердимуҳамедов 28 ноябрь куни амалий ташриф билан Тошкентга келди. Ташриф Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев билан музокаралар билан бошланди.
Ўзбекистон президенти матбуот хизматининг хабар қилишича, икки давлат раҳбарлари ўзаро муносабатларнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар ва уларни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
29 ноябрь куни Тошкентда Марказий Осиё давлат раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтади. Президентлар ушбу тадбирнинг минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилиши хусусида якдил фикр билдирдилар.
Музокаралардан сўнг Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон президенти Гурбангули Бердимуҳамедов Туркманистон раҳбарининг китоблари — илмий асарлари кўргазмаси билан танишди.
Ушбу китоблар мамлакатимиз илмий-академик доиралари ва ижодий жамоатчилигида катта қизиқиш уйғотганини таъкидлаш лозим. Мазкур ташриф арафасида Гурбангули Бердимуҳамедовнинг қатор китоблари — «Бахтли ҳаёт соғлиқдан бошланар», «Маданият — халқнинг бебаҳо хазинаси», «Барҳаёт афсона», «Чой — шифо ва руҳий қувват манбаи» номли асарлари ўзбек тилига таржима қилиниб, чоп этилган эди.
Давлат раҳбари Туркманистон президентига Ўзбекистонда чоп этилган Гурбангули Бердимуҳамедов китобларининг илк нусхаларини совға қилди.

Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов 28 ноября прибыл с рабочим визитом в Ташкент. Визит начался с переговоров с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
Как сообщила пресс-служба президента Узбекистана, главы государств рассмотрели актуальные вопросы двусторонних отношений и их перспективы. Обсуждались наращивание взаимной торговли, реализация совместных проектов в области машиностроения, энергетики, транспорта, сельского хозяйства и других отраслях.
29 ноября в Ташкенте состоится вторая консультативная встреча глав государств Центральной Азии. Президенты выразили единое мнение, что она послужит укреплению отношений дружбы, добрососедства и партнерства в регионе.
Сразу после переговоров Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов ознакомились с экспозицией книг авторства президента Туркменистана на узбекском языке. Ранее в Ташкенте прошла выставка этих книг. Среди них — издания «Здоровье — источник счастья», «Культура — бесценное сокровище народа», «Живая легенда» и «Чай — лекарство и вдохновение».
Шавкат Мирзиёев подарил Гурбангулы Бердымухамедову первые экземпляры его трудов, изданных в Узбекистане.